1.6.2015 0 Comments

Bezpečné inteligentné mestá: moderné mestá budú chrániť bezpečnostní experti

Poprední svetoví experti na počítačovú bezpečnosť oznámili novú globálnu neziskovú iniciatívu pre Bezpečné inteligentné mestá (Securing Smart Cities), ktorej cieľom je riešiť súčasné a budúce problémy v oblasti kybernetickej bezpečnosti moderných inteligentných miest prostredníctvom spolupráce a zdieľania skúseností.

Iniciatívu podporujú vedúci odborníci na počítačovú bezpečnosť vrátane spoločností IOActive, Kaspersky Lab, Bastille a Cloud Security Alliance. Iniciatíva bude slúžiť ako komunikačná platforma medzi súkromnými spoločnosťami, vládami, médiami, neziskovými organizáciami a jednotlivcami na celom svete pri vytváraní, zlepšovaní a podpore bezpečných inteligentných technológií v moderných mestách.

Koncept inteligentných miest je veľmi aktuálny a mnoho organizácií po celom svete už pracuje na inteligentných riešeniach, ktoré zabezpečujú pre mestá energetickú efektívnosť, pohodlie, bezpečnosť a vyhovujúce životné prostredie. Oveľa menej pozornosti sa však venuje otázkam kybernetickej bezpečnosti v mestách. Pritom veľké ale aj menšie mestá sú prepojené množstvom informačných systémov a IT infraštruktúry, ktoré predstavujú potenciálne riziko pre bezpečnosť miest. Ak sa pri zavádzaní mestských informačných systémov nevenuje dostatočná pozornosť kybernetickej bezpečnosti, môže to viesť k potenciálnym rizikám, ktorých riešenie môže byť v budúcnosti nákladné a zložité a ponecháva mestá zraniteľné.

Hlavným cieľom iniciatívy pre Bezpečné inteligentné mestá (Securing Smart Cities) je chrániť mestá prostredníctvom nasledovných aktivít:

- Vzdelávanie predstaviteľov miest a ich poskytovateľov IT služieb o význame a výhodách osvedčených bezpečnostných riešení a postupov

- Zdieľanie osvedčených postupov, metodológií a ideí medzi partnermi

- Propagácia dôležitosti a prínosov riešenia bezpečnosti už od úvodnej fázy plánovania projektov

- Budovanie partnerstiev medzi mestami, poskytovateľmi služieb a komunitou expertov

- Tvorba bezpečnostných štandardov, usmernení a zdrojov, ktoré budú pomáhať zlepšovať kyberbezpečnosť na všetkých úrovniach a vo všetkých oblastiach inteligentných miest

Spoločnosti združené v rámci iniciatívy pre Bezpečné inteligentné mestá sa domnievajú, že táto iniciatíva by mohla pomôcť efektívne a zodpovedne zdieľať vedomostí o kybernetickej bezpečnosti v moderných mestách. Iniciatíva navzájom prepojí dodávateľov zariadení pre automatizáciu verejnej infraštruktúry a bezpečnostných expertov, ktorí overia ich zabezpečenie. Zároveň prepojí úrady s komunitou bezpečnostných expertov, aby spoločne riešili otázky kyberbezpečnosti v mestách.

„Riešenie kyberbezpečnosti v moderných, inteligentných mestách nie je v silách jednotlivcov. Táto koncepcia zahŕňa veľa technológií, ktoré spolu navzájom komunikujú. Jediná možnosť, ako predvídať a eliminovať všetky možné bezpečnostné riziká, je prostredníctvom spolupráce odborníkov po celom svete. A práve to je účelom iniciatívy pre Bezpečné inteligentné mestá," povedal Cesar Cerrudovi, CTO spoločnosti IOActive a člen iniciatívy pre Bezpečné inteligentné mestá.

„Inteligentné mestá predstavujú obrovskú príležitosť pre rast a udržateľnosť rozvoja miest. Avšak, tieto projekty nemôžu byť len „múdre", ale tiež by mali byť bezpečné. Využitie nových technológií a internetu vecí v mestskej infraštruktúre prináša riziko, na ktoré treba dopredu myslieť, aby bola zachovaná aj bezpečnosť obyvateľov miest. Chceme spolupracovať s architektmi miest a zhotoviteľmi stavieb s cieľom zvýšiť povedomie o kybernetických hrozbách a zdieľať informácie o tom, ako zmierniť tieto hrozby skôr, než by mohli zasiahnuť verejnosť," povedal Chris Rouland, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Bastille a člen iniciatívy pre Bezpečné inteligentné mestá.

„Iniciatíva pre Bezpečné inteligentné mestá sa zameriava na riešenie kybernetických hrozieb v každej fáze vývoja inteligentného mesta: od plánovania až po vlastnú realizáciu inteligentných technológií. Budeme radi, ak sa do diskusie zapoja predstavitelia miest, dodávatelia softvérových a hardvérových riešení a takisto aj bezpečnostní experti," povedal Patrick Nielsen, hlavný bezpečnostný výskumník spoločnosti Kaspersky Lab a člen iniciatívy pre Bezpečné inteligentné mestá.

Aktuálne novinky a informácie o iniciatíve pre Bezpečné inteligentné mestá nájdete na stránke http://securingsmartcities.org.

Viac o kyberbezpečnosti a problémoch inteligentných miest sa dozviete vo video webinári spoločnosti IOActive na YouTube.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Elektronickú schránku musia mať aj školy, upozorňuje NASES

06.12.2016 15:54

Od 1. novembra 2016 začala pre štát platiť všeobecná povinnosť vykonávať verejnú moc elektronicky. Ako informovala Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), orgány verejnej moci tak ...

Tlačové správy

SLOVLOG 2016: Industry 4.0 v hľadáčiku záujmu

06.12.2016 12:41

Logistické fórum SLOVLOG zaznamenalo takmer dve stovky zúčastnených, z toho bolo viacero nových tvárí najmä zo strany užívateľov logistických služieb. Bolo pre nich pripravených deväť inšpiratívnych p ...

Tlačové správy

UniControls rozširuje spoluprácu s PR agentúrou Accedo aj na Slovensku

06.12.2016 10:00

Public Relations agentúra Accedo Slovakia Communications oznamuje, že ju po začatí spolupráce v ČR v septembri tohto roku,  poverila skupina UniControls, významný hráč a medzinárodne uznávaný dodávate ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá