Image
2.11.2012 0 Comments

Bezdrôtové nabíjanie na diaľku

"Prodigy", tak sa volá prototyp zariadenia od spoločnosti WiTricity, ktorý umožňuje nabiť zariadenia na vzdialenosť až 25 centimetrov. Prototyp sa predáva za 995 dolárov a je určený pre technikov, vývojárov a podnikateľov, ktorí môžu Prodigy využiť pri vývoji svojich vlastných produktov. WiTricity nebude žiadne zo svojich zariadení predávať verejnosti, bude len poskytovať licencie ostatným záujemcom.

nabijanie-1a.jpg

Dodnes boli obdobné produkty založené na báze magnetickej indukcie, ktorá vyžaduje, aby bolo mobilné zariadenie v tesnej blízkosti povrchu - napríklad nabíjacej stanice. Rezonančné nabíjanie od WiTricity umožňuje nabíjať zariadenia, ktoré je umiestnené niekoľko desiatok centimetrov od zdroja. Rezonančné nabíjanie je založené na rovnakej technológii ako magnetická indukcia, ale energiu prenáša na väčšiu vzdialenosť, takže zariadenie môže byť napríklad položené vedľa notebooku, ktorý má možnosť rezonančného nabíjania, alebo v prípade WiTricity až takmer meter od zdroja.

Oba druhy nabíjania, magnetická indukcia aj magnetická rezonancia využívajú medené cievky: vysielacej a prijímacej. Striedavý prúd vo vysielacej cievke generuje magnetické pole, ktoré indukuje napätie v prijímacej cievke.

Možnosti produktu sú obrovské, môže na ňom bežať celá kancelária, kuchyňa, môže nabíjať aj elektrické autá. WiTricity dokonca postavil prijímač pre solárne panely, čo eliminuje potrebu drôtov vedených cez strechu. Zariadenie by mohlo byť využité aj v zdravotníctve. Napríklad dnešný kardiostimulátor musí byť poháňaný súpravou batérií, ktoré má pacient voperované do tela. Bezdrôtové nabíjanie by mohlo byť menej invazívne a pomohlo by zamedziť rôznym infekciám.

Správa od agentúry Pike Research odhaduje, že v roku 2020 bude zisk zo zariadení na bezdrôtové nabíjanie až 15 miliárd dolárov a systém založený na rezonančnom nabíjaní bude mať podiel na trhu až 80%. Z 270 patentov, ktoré už boli udelené alebo čakajú na schválenie, vlastné WiTricity väčšinu.

Hlavnými súpermi WiTricity sú spoločnosti ako napríklad Duracell so svojou technológiou PowerMO a s produktmi, ktoré nesú novú certifikáciu Qi. Produkty Qi sú limitované vzdialenosťou, ale umožňujú nabíjanie niekoľkých zariadení naraz. Zariadenie však musí byť umiestnené presne, ak je mimo len o päť milimetrov, tak nefunguje. Štandard Qi bol vytvorený Konzorciom pre bezdrôtové napájanie (WPC) a umožňuje nabíjanie na krátku vzdialenosť (menej ako 1, 5 centimetra). Je široko podporovaný viac ako 120 spoločnosťami, ktoré certifikované produkty vyrábajú.

S ďalšími technológiami na bezdrôtové nabíjanie prišiel napríklad aj Qualcomm vďaka akvizícii spoločnosti WiPower. WiPower tvrdia, že ich bezdrôtové nabíjanie je použiteľné na väčšiu vzdialenosť ako Qi - až na 45 mm. Qi má dosah 5 - 40 mm.

Zdroj: computerworld.czMohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá