Image
21.4.2015 0 Comments

Bez vedomia CIO. Náklady na tieňové IT tento rok stúpnu o pätinu

prieskum.jpg Výška nákladov na tieňové informačné technológie sa počíta v miliónoch eur. Tento rok by mali naďalej rásť. V prieskume spoločnosti Canopy to odhaduje 60 percent šéfov IT oddelení z oslovených spoločností. Tento trend len podčiarkuje potrebu väčšej kontroly nad IT na podporu digitálnej transformácie.

Náklady na tieňové IT sú prostriedky vynaložené na informačné technológie, ktoré nie sú nasadené alebo odsúhlasené IT oddelením. Podľa prieskumu spoločnosti Canopy sú tieňové IT čoraz rozšírenejšie. Tvrdia to takmer dve tretiny (60 %) oslovených CIOs, ktorí náklady odhadujú na milióny eur. Ich slová potvrdila aj viac ako polovica (51 %) ľudí na riadiacich postoch. Z ich odpovedí vyplýva, že na tieňové IT smeruje až 5 - 15 % rozpočtov ich oddelení. Predpokladá sa, že tieto čísla v roku 2015 porastú o viac ako 20 percent.

Podľa riadiacich pracovníkov bolo najväčšou položkou tieňových IT zálohovanie, keď až 44 % priznalo investície do tejto oblasti. Medzi hlavnými zdrojmi rastu výdavkov na tieňové IT bol aj softvér na zdieľanie súborov či archivovanie dát.

Zaujímavé je, že IT funkcie súvisiace s front-endom neboli v roku 2014 populárnymi cieľmi investícií. Tieto funkcie sú pritom často vnímané ako hlavný zdroj príjmu v rámci iniciatív digitálnej transformácie, ako sú mobilita a sociálne nástroje (28 %) a analytika (27 %). Len 17 % respondentov priznalo, že dôvodom na obídenie IT oddelenia bola snaha poskytnúť funkcie na lepšiu digitálnu skúsenosť rýchlejšie ako konkurencia.

„Náklady na tieňové IT prekvapujúco smerujú do funkcií back-office - čo je oblasť, ktorá by vo väčšine podnikov mala byť centralizovaná a starostlivo manažovaná IT oddelením," povedal Philippe Llorens, CEO Canopy. „Dokazuje to, že pri väčšine IT oddelení je stále potrebná väčšia kontrola. Keďže firmy sú čoraz digitálnejšie, je nevyhnutné, aby IT oddelenia poskytovali nielen IT infraštruktúry a služby umožňujúce a podporujúce digitálnu transformáciu, ale aj kontrolný model na maximalizáciu nákladovej efektivity, správu rizík a poskytli firmám bezpečné IT služby."

Na tieňové IT podľa opýtaných CIOs najviac utrácali americké spoločnosti, ktoré na ne vydali až 26 miliónov eur ako podiel na ich globálnom IT rozpočte. To je viac než dvojnásobok v porovnaní s firmami vo Veľkej Británii a Francúzsku a štyrikrát viac ako v nemeckých firmách.

Viac ako tretina šéfov IT oddelení, finančných oddelení a riadiacich pracovníkov (37 %) vo firmách, ktoré už do tieňových IT investujú, predpovedá, že pokroky v mobilite budú tieto náklady ešte zvyšovať. Myslia si to najmä respondenti z oblasti maloobchodu (44 %), IT a telekomunikácií (42 %) a finančných služieb (39 %).

Znepokojivé však je to, že až 37 % opýtaných uviedlo ako hlavnú príčinu investícií do tieňových IT neschopnosť ich IT oddelenia spustiť krátkodobé pilotné projekty dostatočne rýchlo a 34 % opýtaných zase neschopnosť IT oddelenia pripraviť produkty na spustenie načas. V sieťových odvetviach až 61 percent šéfov citovalo ako hlavný dôvod pomalosť IT oddelení.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá