Image
21.4.2015 0 Comments

Bez vedomia CIO. Náklady na tieňové IT tento rok stúpnu o pätinu

prieskum.jpg Výška nákladov na tieňové informačné technológie sa počíta v miliónoch eur. Tento rok by mali naďalej rásť. V prieskume spoločnosti Canopy to odhaduje 60 percent šéfov IT oddelení z oslovených spoločností. Tento trend len podčiarkuje potrebu väčšej kontroly nad IT na podporu digitálnej transformácie.

Náklady na tieňové IT sú prostriedky vynaložené na informačné technológie, ktoré nie sú nasadené alebo odsúhlasené IT oddelením. Podľa prieskumu spoločnosti Canopy sú tieňové IT čoraz rozšírenejšie. Tvrdia to takmer dve tretiny (60 %) oslovených CIOs, ktorí náklady odhadujú na milióny eur. Ich slová potvrdila aj viac ako polovica (51 %) ľudí na riadiacich postoch. Z ich odpovedí vyplýva, že na tieňové IT smeruje až 5 - 15 % rozpočtov ich oddelení. Predpokladá sa, že tieto čísla v roku 2015 porastú o viac ako 20 percent.

Podľa riadiacich pracovníkov bolo najväčšou položkou tieňových IT zálohovanie, keď až 44 % priznalo investície do tejto oblasti. Medzi hlavnými zdrojmi rastu výdavkov na tieňové IT bol aj softvér na zdieľanie súborov či archivovanie dát.

Zaujímavé je, že IT funkcie súvisiace s front-endom neboli v roku 2014 populárnymi cieľmi investícií. Tieto funkcie sú pritom často vnímané ako hlavný zdroj príjmu v rámci iniciatív digitálnej transformácie, ako sú mobilita a sociálne nástroje (28 %) a analytika (27 %). Len 17 % respondentov priznalo, že dôvodom na obídenie IT oddelenia bola snaha poskytnúť funkcie na lepšiu digitálnu skúsenosť rýchlejšie ako konkurencia.

„Náklady na tieňové IT prekvapujúco smerujú do funkcií back-office - čo je oblasť, ktorá by vo väčšine podnikov mala byť centralizovaná a starostlivo manažovaná IT oddelením," povedal Philippe Llorens, CEO Canopy. „Dokazuje to, že pri väčšine IT oddelení je stále potrebná väčšia kontrola. Keďže firmy sú čoraz digitálnejšie, je nevyhnutné, aby IT oddelenia poskytovali nielen IT infraštruktúry a služby umožňujúce a podporujúce digitálnu transformáciu, ale aj kontrolný model na maximalizáciu nákladovej efektivity, správu rizík a poskytli firmám bezpečné IT služby."

Na tieňové IT podľa opýtaných CIOs najviac utrácali americké spoločnosti, ktoré na ne vydali až 26 miliónov eur ako podiel na ich globálnom IT rozpočte. To je viac než dvojnásobok v porovnaní s firmami vo Veľkej Británii a Francúzsku a štyrikrát viac ako v nemeckých firmách.

Viac ako tretina šéfov IT oddelení, finančných oddelení a riadiacich pracovníkov (37 %) vo firmách, ktoré už do tieňových IT investujú, predpovedá, že pokroky v mobilite budú tieto náklady ešte zvyšovať. Myslia si to najmä respondenti z oblasti maloobchodu (44 %), IT a telekomunikácií (42 %) a finančných služieb (39 %).

Znepokojivé však je to, že až 37 % opýtaných uviedlo ako hlavnú príčinu investícií do tieňových IT neschopnosť ich IT oddelenia spustiť krátkodobé pilotné projekty dostatočne rýchlo a 34 % opýtaných zase neschopnosť IT oddelenia pripraviť produkty na spustenie načas. V sieťových odvetviach až 61 percent šéfov citovalo ako hlavný dôvod pomalosť IT oddelení.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

V roku 2020 pretečie cloudom 14,1 zettabajtu. Je na takúto premávku Slovensko pripravené?

08.12.2016 00:14

Podľa záverov novej štúdie Cisco Global Cloud Index  dosiahne do roku 2020 ročný objem cloudovej dátovej premávky až 14,1 zettabajtov (ZB). To znamená, že v porovnaní s rokom 2015, keď celková premávk ...

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá