Image
30.6.2016 0 Comments

Berg Insight: Ako sa mení trh s inteligentnými domácnosťami? V Európe vzrástol obrat medziročne o 157 percent

Rozmach inteligentných domácností, inteligentných domov a internetu vecí neustále naberá na obrátkach. Podľa výskumu za uplynulý rok, ktorý každoročne uverejňuje renomovaná švédska agentúra Berg Insight, je trh stále najsilnejší v Severnej Amerike, kde počet inteligentných domácností vzrástol medziročne o 62 percent. Európske krajiny sa omeškávajú za týmto vývojom o dva až tri roky – zato sa tu v priebehu jediného roka trh zdvojnásobil.

V Severnej Amerike využívalo ku koncu minulého roka inteligentné doplnky v domácnosti už 16,9 milióna používateľov. Pritom 2,8 milióna má doma komplexný a multifunkčný systém s riadiacou jednotkou a ďalších 14,1 milióna Američanov využíva aspoň jeden zo šiestich modulov, ktorý agentúra Berg Insight do svojho výskumu zahŕňa. To znamená, že môže prostredníctvom smartfónu či vzdialenej webovej aplikácie ovládať klimatizáciu, bezpečnosť, osvetlenie, otváranie okien a dverí, audiovizuálnu techniku ​​alebo zdravotnícke vybavenie na asistovanú starostlivosť.

Prognóza potom odhaduje, že v nasledujúcich rokoch sa tempo medziročného rastu spomalí približne na 30 percent, čo by znamenalo, že ku koncu roka 2020 bude využívať inteligentné prvky 46,2 milióna severoamerických domácností. Obrat trhu dosiahol v roku 2015 v Severnej Amerike 6,2 miliardy amerických dolárov a oproti predchádzajúcemu roku vzrástol o 42 percent. Aj v tomto prípade agentúra Berg Insight očakáva mierny pokles rastu – na 31 percent ročne a 24,3 miliárd dolárov na konci roka 2020.

Európsky obrat vzrástol za rok o 157 percent

Európsky trh krivku vývoja do značnej miery kopíruje, ale má oproti Severnej Amerike meškanie dva až tri roky. Na konci roka bolo v krajinách Európskej únie dovedna 6,6 milióna inteligentných domácností, čo je 100 % nárast oproti roku 2014, keď inteligentné doplnky malo doma len 3,3 milióna domácností. Z celkového čísla využívalo približne 0,8 milióna domácností komplexný riadiaci systém a 5,8 milióna niektorý z čiastkových modulov. V prípade Európy preto analytici očakávajú ešte masívnejšie tempo rastu trhu v najbližších rokoch – s priemerom okolo 54 percent ročne. Keby sa tak skutočne stalo, bolo by na konci roka 2020 inteligentnou domácnosťou vybavených 44,9 milióna používateľov.

Mimoriadne zaujímavé sú čísla o tržbách, keď medziročne v Európe obrat vzrástol o 157 percent. V roku 2015 prelomil hranicu 2,7 miliárd dolárov a očakáva sa, že by na konci roka mal dosiahnuť 14,7 miliardy.

Viac informácií o správe z inštitútu Berg Insight nájdete na http://www.berginsight.com/News.aspx


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá