Image
30.6.2016 0 Comments

Berg Insight: Ako sa mení trh s inteligentnými domácnosťami? V Európe vzrástol obrat medziročne o 157 percent

Rozmach inteligentných domácností, inteligentných domov a internetu vecí neustále naberá na obrátkach. Podľa výskumu za uplynulý rok, ktorý každoročne uverejňuje renomovaná švédska agentúra Berg Insight, je trh stále najsilnejší v Severnej Amerike, kde počet inteligentných domácností vzrástol medziročne o 62 percent. Európske krajiny sa omeškávajú za týmto vývojom o dva až tri roky – zato sa tu v priebehu jediného roka trh zdvojnásobil.

V Severnej Amerike využívalo ku koncu minulého roka inteligentné doplnky v domácnosti už 16,9 milióna používateľov. Pritom 2,8 milióna má doma komplexný a multifunkčný systém s riadiacou jednotkou a ďalších 14,1 milióna Američanov využíva aspoň jeden zo šiestich modulov, ktorý agentúra Berg Insight do svojho výskumu zahŕňa. To znamená, že môže prostredníctvom smartfónu či vzdialenej webovej aplikácie ovládať klimatizáciu, bezpečnosť, osvetlenie, otváranie okien a dverí, audiovizuálnu techniku ​​alebo zdravotnícke vybavenie na asistovanú starostlivosť.

Prognóza potom odhaduje, že v nasledujúcich rokoch sa tempo medziročného rastu spomalí približne na 30 percent, čo by znamenalo, že ku koncu roka 2020 bude využívať inteligentné prvky 46,2 milióna severoamerických domácností. Obrat trhu dosiahol v roku 2015 v Severnej Amerike 6,2 miliardy amerických dolárov a oproti predchádzajúcemu roku vzrástol o 42 percent. Aj v tomto prípade agentúra Berg Insight očakáva mierny pokles rastu – na 31 percent ročne a 24,3 miliárd dolárov na konci roka 2020.

Európsky obrat vzrástol za rok o 157 percent

Európsky trh krivku vývoja do značnej miery kopíruje, ale má oproti Severnej Amerike meškanie dva až tri roky. Na konci roka bolo v krajinách Európskej únie dovedna 6,6 milióna inteligentných domácností, čo je 100 % nárast oproti roku 2014, keď inteligentné doplnky malo doma len 3,3 milióna domácností. Z celkového čísla využívalo približne 0,8 milióna domácností komplexný riadiaci systém a 5,8 milióna niektorý z čiastkových modulov. V prípade Európy preto analytici očakávajú ešte masívnejšie tempo rastu trhu v najbližších rokoch – s priemerom okolo 54 percent ročne. Keby sa tak skutočne stalo, bolo by na konci roka 2020 inteligentnou domácnosťou vybavených 44,9 milióna používateľov.

Mimoriadne zaujímavé sú čísla o tržbách, keď medziročne v Európe obrat vzrástol o 157 percent. V roku 2015 prelomil hranicu 2,7 miliárd dolárov a očakáva sa, že by na konci roka mal dosiahnuť 14,7 miliardy.

Viac informácií o správe z inštitútu Berg Insight nájdete na http://www.berginsight.com/News.aspx


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá