Image
26.1.2016 0 Comments

Batériové úložiská energie zažívajú vo svete boom. Očakáva sa že klesne aj jej cena

Svetový trh s batériami zažíva veľký rozmach. Podľa štúdie konzultantskej firmy IHS sa v poslednom štvrťroku minulého roka pripravovala stavba batériových úložísk s kapacitou 1,6 GW, čo je nárast o 45 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. V tomto roku IHS predpokladá celosvetovo sprevádzkovanie úložísk s kapacitou 900 MW a v roku 2017 sa má globálne inštalovaná kapacita systémov skladovania energie zdvojnásobiť. Pritom hlavná časť (45 %) úložísk inštalovaných v roku 2016 bude nasadená v USA, druhé miesto s podielom 20 % bude patriť Japonsku.

Prudký nárast skladovacích kapacít je spôsobený niekoľkými projektmi veľkých zásobníkov energie, ohlásených v posledných mesiacoch. Patrí medzi na aj 90 MW úložný systém, ktorý juhokórejská spoločnosť LG Chem stavia v Nemecku.

V Japonsku sa o rast úložnej kapacity pričinili najmä malé lítiovo-iónové batérie inštalované v obytnej aj komerčnej oblasti. Napríklad Panasonic, ktorý vyrába kľúčové komponenty používané v batériách pre elektromobily Tesla, inštaloval Li-Ion batérie vo veľkosti kufra do každej domácnosti v meste Fujisawa v rámci projektu Sustainable Smart Town. Skladuje sa v nich elektrina vyrobená pomocou strešných a komunitných solárnych panelov. Batéria a solárne panely pracujú v spojení s palivovými článkami Ene-Farm, umiestnenými mimo domu, ktoré produkujú teplo a elektrickú energiu za použitia zemného plynu.


Naproti tomu v Spojených štátoch sa pracuje na niekoľkých rozsiahlych projektoch na skladovanie energie, ktorých dokončenie môže trvať aj desať rokov. Ich cieľom je uľahčiť integráciu energie z obnoviteľných zdrojov do elektrickej siete.

Rozmach batériových úložísk sa očakáva v tomto roku aj v Nemecku. Podľa firmy Pöyry Management Consulting to však veľké úložiská nebudú mať ľahké, so stúpajúcou ponukou regulačnej energie z nových úložísk totiž bude klesať jej cena. Zatiaľ čo v roku 2012 mali takéto úložiská v Nemecku kapacitu asi 1 MW, v roku 2015 to bolo už 27 MW. Pripravované projekty majú dovedna kapacitu viac ako 100 MW. Pritom podľa Pöyry Management nárast kapacity úložísk o 155 MW prinesie pokles ceny regulačnej energie o 20 %. V súčasnosti je na spojených trhoch Nemecka, Holandska, Švajčiarska a Rakúska dopyt po takejto energii zhruba na úrovni 783 MW.

Zdroj: forbes.com
poyry.de


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá