Image
26.1.2016 0 Comments

Batériové úložiská energie zažívajú vo svete boom. Očakáva sa že klesne aj jej cena

Svetový trh s batériami zažíva veľký rozmach. Podľa štúdie konzultantskej firmy IHS sa v poslednom štvrťroku minulého roka pripravovala stavba batériových úložísk s kapacitou 1,6 GW, čo je nárast o 45 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. V tomto roku IHS predpokladá celosvetovo sprevádzkovanie úložísk s kapacitou 900 MW a v roku 2017 sa má globálne inštalovaná kapacita systémov skladovania energie zdvojnásobiť. Pritom hlavná časť (45 %) úložísk inštalovaných v roku 2016 bude nasadená v USA, druhé miesto s podielom 20 % bude patriť Japonsku.

Prudký nárast skladovacích kapacít je spôsobený niekoľkými projektmi veľkých zásobníkov energie, ohlásených v posledných mesiacoch. Patrí medzi na aj 90 MW úložný systém, ktorý juhokórejská spoločnosť LG Chem stavia v Nemecku.

V Japonsku sa o rast úložnej kapacity pričinili najmä malé lítiovo-iónové batérie inštalované v obytnej aj komerčnej oblasti. Napríklad Panasonic, ktorý vyrába kľúčové komponenty používané v batériách pre elektromobily Tesla, inštaloval Li-Ion batérie vo veľkosti kufra do každej domácnosti v meste Fujisawa v rámci projektu Sustainable Smart Town. Skladuje sa v nich elektrina vyrobená pomocou strešných a komunitných solárnych panelov. Batéria a solárne panely pracujú v spojení s palivovými článkami Ene-Farm, umiestnenými mimo domu, ktoré produkujú teplo a elektrickú energiu za použitia zemného plynu.


Naproti tomu v Spojených štátoch sa pracuje na niekoľkých rozsiahlych projektoch na skladovanie energie, ktorých dokončenie môže trvať aj desať rokov. Ich cieľom je uľahčiť integráciu energie z obnoviteľných zdrojov do elektrickej siete.

Rozmach batériových úložísk sa očakáva v tomto roku aj v Nemecku. Podľa firmy Pöyry Management Consulting to však veľké úložiská nebudú mať ľahké, so stúpajúcou ponukou regulačnej energie z nových úložísk totiž bude klesať jej cena. Zatiaľ čo v roku 2012 mali takéto úložiská v Nemecku kapacitu asi 1 MW, v roku 2015 to bolo už 27 MW. Pripravované projekty majú dovedna kapacitu viac ako 100 MW. Pritom podľa Pöyry Management nárast kapacity úložísk o 155 MW prinesie pokles ceny regulačnej energie o 20 %. V súčasnosti je na spojených trhoch Nemecka, Holandska, Švajčiarska a Rakúska dopyt po takejto energii zhruba na úrovni 783 MW.

Zdroj: forbes.com
poyry.de


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá