Image
26.1.2016 0 Comments

Batériové úložiská energie zažívajú vo svete boom. Očakáva sa, že klesne aj jej cena

Svetový trh s batériami zažíva veľký rozmach. Podľa štúdie konzultantskej firmy IHS sa v poslednom štvrťroku minulého roka pripravovala stavba batériových úložísk s kapacitou 1,6 GW, čo je nárast o 45 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. V tomto roku IHS predpokladá celosvetovo sprevádzkovanie úložísk s kapacitou 900 MW a v roku 2017 sa má globálne inštalovaná kapacita systémov skladovania energie zdvojnásobiť. Pritom hlavná časť (45 %) úložísk inštalovaných v roku 2016 bude nasadená v USA, druhé miesto s podielom 20 % bude patriť Japonsku.

Prudký nárast skladovacích kapacít je spôsobený niekoľkými projektmi veľkých zásobníkov energie, ohlásených v posledných mesiacoch. Patrí medzi na aj 90 MW úložný systém, ktorý juhokórejská spoločnosť LG Chem stavia v Nemecku.

V Japonsku sa o rast úložnej kapacity pričinili najmä malé lítiovo-iónové batérie inštalované v obytnej aj komerčnej oblasti. Napríklad Panasonic, ktorý vyrába kľúčové komponenty používané v batériách pre elektromobily Tesla, inštaloval Li-Ion batérie vo veľkosti kufra do každej domácnosti v meste Fujisawa v rámci projektu Sustainable Smart Town. Skladuje sa v nich elektrina vyrobená pomocou strešných a komunitných solárnych panelov. Batéria a solárne panely pracujú v spojení s palivovými článkami Ene-Farm, umiestnenými mimo domu, ktoré produkujú teplo a elektrickú energiu za použitia zemného plynu.


Naproti tomu v Spojených štátoch sa pracuje na niekoľkých rozsiahlych projektoch na skladovanie energie, ktorých dokončenie môže trvať aj desať rokov. Ich cieľom je uľahčiť integráciu energie z obnoviteľných zdrojov do elektrickej siete.

Rozmach batériových úložísk sa očakáva v tomto roku aj v Nemecku. Podľa firmy Pöyry Management Consulting to však veľké úložiská nebudú mať ľahké, so stúpajúcou ponukou regulačnej energie z nových úložísk totiž bude klesať jej cena. Zatiaľ čo v roku 2012 mali takéto úložiská v Nemecku kapacitu asi 1 MW, v roku 2015 to bolo už 27 MW. Pripravované projekty majú dovedna kapacitu viac ako 100 MW. Pritom podľa Pöyry Management nárast kapacity úložísk o 155 MW prinesie pokles ceny regulačnej energie o 20 %. V súčasnosti je na spojených trhoch Nemecka, Holandska, Švajčiarska a Rakúska dopyt po takejto energii zhruba na úrovni 783 MW.

Zdroj: forbes.com
poyry.de


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá