Image
14.10.2016 2 Comments

Barack Obama chce dostať ľudí na Mars v priebehu 15 rokov

Americký prezident oznámil, že vláda bude spolupracovať so súkromnými spoločnosťami na tom, aby v tridsiatych rokoch tohto storočia dostala ľudí na Mars. Spolupráca sa zameriava na vytvorenie udržateľných sídel a dopravy na dlhotrvajúce misie v hlbokom vesmíre. „Tieto misie nás budú učiť, ako ľudia môžu žiť ďaleko od Zeme. To je niečo, čo budeme potrebovať na dlhú cestu na Mars,“ povedal Obama.

Podrobnosti o partnerstve nie sú známe, Obama doteraz neponúkol nijaké peniaze. Myšlienku cesty na Mars presadzuje už dlhšie, ale ešte ani raz nehovoril o tom, koľko by takáto expedícia stála a ako sa má zabezpečiť jej financovanie. No keďže Obama vo funkcii končí, prideľovanie finančných prostriedkov bude mať na starosti už jeho nástupca.

NASA v súčasnosti pracuje na vyslaní zlepšenej verzie vozidla určeného na Mars v roku 2020. Vzorom preň je mimoriadne úspešný rover Curiosity, ktorý skúmal Červenú planétu od roku 2012.

Je zaujímavé, že Obama chce do misie začleniť aj spôsob, ako sa vrátiť späť na Zem. Nedávno predstavený ambiciózny plán Elona Muska a jeho SpaceX ráta s vyslaním ľudí, ktorý by mali Mars osídliť trvale.

Zdroj: gizmodo.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

2 Comments

 1. Nie je mars ako mars reakcia na: Barack Obama chce dostať ľudí na Mars v priebehu 15 rokov
  16.10.2016 16:10
  Z blízkeho východu už skoro spravili mesačnú krajinu. Kde chcú spraviť mars?
  Reagovať
 2. A co EU, a zvysok sveta reakcia na: Barack Obama chce dostať ľudí na Mars v priebehu 15 rokov
  15.10.2016 11:10
  Uz davno je jasne ze pokrok v tejto oblasti znamena celkovu ekonomicku/ekologicku.. vyhodu oproti tym co to maju v pazi. Dufam ze sa uz konecne naplno rozbehne spolupraca v EU, nakoniec nezainvestovanie do tohoto rozvoja by z tohto stareho kontinentu urobilo prastary.
  Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá