Image
14.10.2016 2 Comments

Barack Obama chce dostať ľudí na Mars v priebehu 15 rokov

Americký prezident oznámil, že vláda bude spolupracovať so súkromnými spoločnosťami na tom, aby v tridsiatych rokoch tohto storočia dostala ľudí na Mars. Spolupráca sa zameriava na vytvorenie udržateľných sídel a dopravy na dlhotrvajúce misie v hlbokom vesmíre. „Tieto misie nás budú učiť, ako ľudia môžu žiť ďaleko od Zeme. To je niečo, čo budeme potrebovať na dlhú cestu na Mars,“ povedal Obama.

Podrobnosti o partnerstve nie sú známe, Obama doteraz neponúkol nijaké peniaze. Myšlienku cesty na Mars presadzuje už dlhšie, ale ešte ani raz nehovoril o tom, koľko by takáto expedícia stála a ako sa má zabezpečiť jej financovanie. No keďže Obama vo funkcii končí, prideľovanie finančných prostriedkov bude mať na starosti už jeho nástupca.

NASA v súčasnosti pracuje na vyslaní zlepšenej verzie vozidla určeného na Mars v roku 2020. Vzorom preň je mimoriadne úspešný rover Curiosity, ktorý skúmal Červenú planétu od roku 2012.

Je zaujímavé, že Obama chce do misie začleniť aj spôsob, ako sa vrátiť späť na Zem. Nedávno predstavený ambiciózny plán Elona Muska a jeho SpaceX ráta s vyslaním ľudí, ktorý by mali Mars osídliť trvale.

Zdroj: gizmodo.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

2 Comments

 1. Nie je mars ako mars reakcia na: Barack Obama chce dostať ľudí na Mars v priebehu 15 rokov
  16.10.2016 16:10
  Z blízkeho východu už skoro spravili mesačnú krajinu. Kde chcú spraviť mars?
  Reagovať
 2. A co EU, a zvysok sveta reakcia na: Barack Obama chce dostať ľudí na Mars v priebehu 15 rokov
  15.10.2016 11:10
  Uz davno je jasne ze pokrok v tejto oblasti znamena celkovu ekonomicku/ekologicku.. vyhodu oproti tym co to maju v pazi. Dufam ze sa uz konecne naplno rozbehne spolupraca v EU, nakoniec nezainvestovanie do tohoto rozvoja by z tohto stareho kontinentu urobilo prastary.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá