Image
2.4.2014 0 Comments

Bankomaty budúcnosti budú bez tlačidiel aj kariet. Postačí nám smartfón

platobna_karta.jpg Bankomaty sa v posledných rokoch veľmi nezmenili a ide stále o podobne fungujúce aj vyzerajúce typy zariadení. Potvrdzujú tak konzervatívnosť bankového sektora, ktorý sa snaží o zachovanie kontinuity s existujúcim stavom vecí. No post-PC éra a nástup mobility prináša nové preferencie používateľov, a preto spoločnosť Diebold navrhla úplne novú generáciu bankomatov, ktorá má vyhovovať potrebám mobilných používateľov.

Smartfón ako kľúč k bankomatu

Bankomat novej generácie nemá žiadne tlačidlá ani čítačku platobných kariet. Všetky interakcie s ním používateľ vykonáva cez cloud prostredníctvom svojho smartfónu - detaily ovládania nájdete vo videu pod článkom.

Používateľ s bankomatom kompletne komunikuje prostredníctvom aplikácie vo svojom smartfóne, vyberie si, akú sumu požaduje vydať, a ten ju následne vyplatí. Navyše možno takto nechať vybrať zodpovedajúcu sumu aj akúkoľvek tretiu osobu - stačí len vybrať kontakt z telefónneho zoznamu, bankové aplikácie dotknutej osobe pošle SMS so šesťčíselným kódom, ktorý potom stačí zadať na bankomate a vyzdvihnúť hotovosť.

Nové bezpečnostné riziká prichádzajú

Toto riešenie, samozrejme, vyžaduje vysoké zabezpečenie, najmä silné metódy autentifikácie. To, že je používateľ priamo prítomný pri konkrétnom bankomate, by sa malo overiť pomocou naskenovania QR kódu, ktorý sa zobrazuje na obrazovke. Podľa neho potom aplikácia identifikuje, kde sa má platba vydať.

Nový koncept by mal umožniť vyrábať bankomaty oveľa jednoduchšie ako doteraz, budú sa svojou konštrukciou podobať tenkým klientom a väčšina operácií prebehne cez cloud. Ako sme už uviedli, nie je potrebná žiadna platobná karta, pretože všetko zabezpečenie je obsiahnuté už v aplikácii a v telefóne.

No to je aj hlavná Achillova päta celého riešenia, zvlášť v súvislosti s rastúcou vlnou útokov na mobilné prístroje. Ak sa stanú kľúčom k bankovým účtom používateľov, treba počítať s tým, že útočníci budú robiť všetko preto, aby po napadnutí smartfónu mohli vybrať peniaze obetí, a tým pádom by aj pre nich bol celý proces výberu cudzej hotovosti oveľa jednoduchší.


Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá