Image
24.4.2014 0 Comments

Banana Pi – prichádza výkonnejší brat Raspberry Pi s dvojjadrovým procesorom

Ponuka miniatúrnych počítačov na trhu je dosť široká, no medzi najobľúbenejšie stále patrí Raspberry Pi, uvedený už pred niekoľkými rokmi. A to aj napriek tomu, že zďaleka to nie je najvýkonnejší model.

INT_Banana.jpg

A čo by ste povedali na model Raspberry Pi so zlepšeným výkonom? Napríklad s väčšou kapacitou pamäte a rýchlejším procesorom, ale inak takmer totožný a kompatibilný s rovnakými doplnkami a periférnymi zariadeniami? Práve to všetko ponúka Banana Pi.

Zatiaľ čo Raspberry Pi je vybavený 700 MHz jednojadrovým procesorom Broadcom BCM2835 ARM 11, Banana Pi má 1 GHz SoC Allwinner A20 s dvojjadrovým procesorom ARM Cortex-A7 a GPU ARM Mali400MP2. Raspberry Pi má 512 MB pamäte RAM, no Banana Pi disponuje až 1 GB. Okrem toho má slot na karty SD, konektor kompozitného videa a HDMI, 3,5 mm audiokonektor jack, vstavaný mikrofón, gigabitový eternet, 2 porty USB 2.0, napájací port microUSB, infračervený prijímač, rovnako ako Raspberry Pi má 26-pinovú hlavičku a konektor CSI na kameru. Rozmery sú 92 × 60 mm (Raspberry Pi má 85,6 × 56 mm) a hmotnosť 48 g.

INT_1Banana.jpg

Inými slovami, Banana Pi možno jednoducho používať s hardvérom kompatibilným s Raspberry Pi, no poskytuje viac výpočtového výkonu a pamäte, čo by mohlo prísť vhod, ak si chcete zostrojiť HTPC či univerzálny počítač.

Oficiálna stránka Banana Pi je dosť skúpa na informácie, no zariadenie vraj podporuje operačné systémy Debian, Ubuntu, Android 4.4, XMBC a pripravuje sa aj podpora pre Firefox OS (bohatší zdroj informácií je stránka lemaker.org.

Oficiálna stránka nevzbudzuje veľkú dôveru, pretože je na nej množstvo nefunkčných odkazov. Napriek tomu už niektorí predajcovia Banana Pi majú vo svojej ponuke, napr. na AliExpress sa predáva za 57 USD.

Zdroj: liliputing.com

www.cnx-software.com



Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá