Image
24.4.2014 0 Comments

Banana Pi – prichádza výkonnejší brat Raspberry Pi s dvojjadrovým procesorom

Ponuka miniatúrnych počítačov na trhu je dosť široká, no medzi najobľúbenejšie stále patrí Raspberry Pi, uvedený už pred niekoľkými rokmi. A to aj napriek tomu, že zďaleka to nie je najvýkonnejší model.

INT_Banana.jpg

A čo by ste povedali na model Raspberry Pi so zlepšeným výkonom? Napríklad s väčšou kapacitou pamäte a rýchlejším procesorom, ale inak takmer totožný a kompatibilný s rovnakými doplnkami a periférnymi zariadeniami? Práve to všetko ponúka Banana Pi.

Zatiaľ čo Raspberry Pi je vybavený 700 MHz jednojadrovým procesorom Broadcom BCM2835 ARM 11, Banana Pi má 1 GHz SoC Allwinner A20 s dvojjadrovým procesorom ARM Cortex-A7 a GPU ARM Mali400MP2. Raspberry Pi má 512 MB pamäte RAM, no Banana Pi disponuje až 1 GB. Okrem toho má slot na karty SD, konektor kompozitného videa a HDMI, 3,5 mm audiokonektor jack, vstavaný mikrofón, gigabitový eternet, 2 porty USB 2.0, napájací port microUSB, infračervený prijímač, rovnako ako Raspberry Pi má 26-pinovú hlavičku a konektor CSI na kameru. Rozmery sú 92 × 60 mm (Raspberry Pi má 85,6 × 56 mm) a hmotnosť 48 g.

INT_1Banana.jpg

Inými slovami, Banana Pi možno jednoducho používať s hardvérom kompatibilným s Raspberry Pi, no poskytuje viac výpočtového výkonu a pamäte, čo by mohlo prísť vhod, ak si chcete zostrojiť HTPC či univerzálny počítač.

Oficiálna stránka Banana Pi je dosť skúpa na informácie, no zariadenie vraj podporuje operačné systémy Debian, Ubuntu, Android 4.4, XMBC a pripravuje sa aj podpora pre Firefox OS (bohatší zdroj informácií je stránka lemaker.org.

Oficiálna stránka nevzbudzuje veľkú dôveru, pretože je na nej množstvo nefunkčných odkazov. Napriek tomu už niektorí predajcovia Banana Pi majú vo svojej ponuke, napr. na AliExpress sa predáva za 57 USD.

Zdroj: liliputing.com

www.cnx-software.comMohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty

Microsoft Ignite 2016: novinky pre Azure, Windows Server 2016, Edge, Office 365 a ďalšie produkty

20.10.2016 00:10

Druhý ročník konferencie IT profesionálov Microsoft Ignite sa konal v americkej Atlante koncom septembra. Stretlo sa tu viac ako 25 000 odborníkov, aby si vypočuli 130 prednášok.   Hneď prvý deň ohlá ...

Produkty

Vensmile K8 – minipočítač s touchpadom, zabudovaný do flexibilnej klávesnice

20.10.2016 00:13

Teraz, keď sa všetky súčasti počítača dajú vtesnať do zariadenia, ktoré sa zmestí do vrecka, výrobcovia experimentujú s rôznymi  rozmermi a tvarmi. Už sme videli počítač zabudovaný do skladateľnej klá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá