Image
24.4.2014 0 Comments

Banana Pi – prichádza výkonnejší brat Raspberry Pi s dvojjadrovým procesorom

Ponuka miniatúrnych počítačov na trhu je dosť široká, no medzi najobľúbenejšie stále patrí Raspberry Pi, uvedený už pred niekoľkými rokmi. A to aj napriek tomu, že zďaleka to nie je najvýkonnejší model.

INT_Banana.jpg

A čo by ste povedali na model Raspberry Pi so zlepšeným výkonom? Napríklad s väčšou kapacitou pamäte a rýchlejším procesorom, ale inak takmer totožný a kompatibilný s rovnakými doplnkami a periférnymi zariadeniami? Práve to všetko ponúka Banana Pi.

Zatiaľ čo Raspberry Pi je vybavený 700 MHz jednojadrovým procesorom Broadcom BCM2835 ARM 11, Banana Pi má 1 GHz SoC Allwinner A20 s dvojjadrovým procesorom ARM Cortex-A7 a GPU ARM Mali400MP2. Raspberry Pi má 512 MB pamäte RAM, no Banana Pi disponuje až 1 GB. Okrem toho má slot na karty SD, konektor kompozitného videa a HDMI, 3,5 mm audiokonektor jack, vstavaný mikrofón, gigabitový eternet, 2 porty USB 2.0, napájací port microUSB, infračervený prijímač, rovnako ako Raspberry Pi má 26-pinovú hlavičku a konektor CSI na kameru. Rozmery sú 92 × 60 mm (Raspberry Pi má 85,6 × 56 mm) a hmotnosť 48 g.

INT_1Banana.jpg

Inými slovami, Banana Pi možno jednoducho používať s hardvérom kompatibilným s Raspberry Pi, no poskytuje viac výpočtového výkonu a pamäte, čo by mohlo prísť vhod, ak si chcete zostrojiť HTPC či univerzálny počítač.

Oficiálna stránka Banana Pi je dosť skúpa na informácie, no zariadenie vraj podporuje operačné systémy Debian, Ubuntu, Android 4.4, XMBC a pripravuje sa aj podpora pre Firefox OS (bohatší zdroj informácií je stránka lemaker.org.

Oficiálna stránka nevzbudzuje veľkú dôveru, pretože je na nej množstvo nefunkčných odkazov. Napriek tomu už niektorí predajcovia Banana Pi majú vo svojej ponuke, napr. na AliExpress sa predáva za 57 USD.

Zdroj: liliputing.com

www.cnx-software.comNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá