Image
18.9.2016 2 Comments

Editoriál: Back to school

Je to taká tradičná dilema. Kým človek chodí do školy, v lepšom prípade sa teší na spolužiakov (-čky smiley) a mimoškolské aktivity, samo vyučovanie ho až tak nebaví a z písomiek a testov má akurát nervy. Keď skončí školu a hľadá si zamestnanie, dodatočne si trieska hlavu, prečo sa neučil lepšie, aby sa na výške toľko netrápil alebo si mohol vyberať kvalifikovanejšie a lepšie pozície.

Jasné, že každý je múdrejší až „po“ a je skôr vzácnosť, keď sa niekto už v škole cieľavedome pripravuje na svoje vysnívané povolanie. Škoda, malo by to byť práve naopak. Aj keď nie každý už od detstva vie, že chce byť lekárom, aspoň by sme sa mali zaujímať o svet okolo seba a skúšať rôzne koníčky, aby človek zistil, čo ho baví a čo určite nie.

Ja som chcel byť postupne pilotom, archeológom, konštruktérom robotov a tvorcom počítačových grafických efektov v sci-fi filmoch. A skončil som nakoniec na úplne inej pozícii, hoci aj teraz využívam viaceré  vedomosti a zručnosti, ktoré ma vtedy bavili. A neskončil som, musím sa učiť stále, lebo doba si to vyžaduje. Keby som to nerobil, som na svojej pozícii odpísaný, ale mňa to aj baví, nie je to len nevyhnutnosť.

Je to v značnej miere otázka postoja k životu. Ak je niekto pasívny, aj výsledky sú tomu primerané. Ak ste aktívni, vesmír zariadi  veci tak, aby ste sa dostávali k rôznym príležitostiam vyskúšať seba, svoje záujmy, schopnosti a zručnosti, a ak vás niečo osloví, zarezonuje to vo vás a budete vedieť, že to je ono, to, čo vás baví, čomu sa chcete venovať. A čím budete aktívnejší, tým väčšie a zaujímavejšie príležitosti vám prídu do cesty. Ak budete pripravení, zrazu sa „náhodou“ objavia ľudia, ktorí vám „náhodou“ ponúknu úžasné príležitosti, posunú vás na pozície, o ktorých ste ani nesnívali. Alebo si vysnívate svoj vlastný projekt a zo sna sa po čase stane realita. To sú príklady úspešných startupov, o ktorých čítame na webe. Alebo vysokopostavených manažérov vo veľkých firmách.

Ak vám to ako motivácia nestačí, môžete na seba aplikovať tradičný princíp cukru a biča. Biča v zmysle tradičnej rodičovskej vyhrážky: „Ak sa nebudeš učiť, pôjdeš za smetiara.“ Niežeby to bola hanba, ale určite existujú aj voňavejšie a lepšie platené povolania. Alebo cukru, keď si prečítate úspešné príbehy top manažérov, inžinierov, vynálezcov, programátorov, grafikov, startupistov či dizajnérov a dozviete sa, aké majú príjmy, na akých autách jazdia, ako bývajú, kam chodia na dovolenky atď. Motivácia peniazmi sa niekomu môže zdať prvoplánová, ale pokiaľ to splní účel, „tak ať“, ako hovoria bratia Česi. Účel svätí prostriedky. Peniaze však okrem životného komfortu poskytujú aj slobodu, nezávislosť a možnosť výberu. To však mládežníci ocenia asi až neskôr, keď raz budú „dospelákmi“ a v živote narazia práve na to, že z dôvodu, že nemajú kvalitné vzdelanie, nemajú dobrú prácu, nemajú pozíciu a prostriedky, ktoré by im poskytli slobodu a nezávislosť. A ovplyvní im to celý pracovný aj osobný život. Potom si budú trieskať hlavu, prečo ten čas kedysi dávno preflákali na Facebooku, na YouTube, Instagrame atď. Žiaľ, často už býva neskoro a dobehnúť stratený čas a zmeniť životnú líniu sa už nie vždy podarí.

Takže, žiaci a študenti, makajte na sebe, nečakajte, že vás škola pripraví na život, na vaše budúce povolanie. Dopĺňajte si vzdelanie a zručnosti aj z iných zdrojov, na webe sú mraky služieb, ktoré ponúkajú doplnkové vzdelanie. Sledujte informácie o tom, čo sa deje vo svete – v našom prípade vo svete technológií – a uvidíte, čo vás osloví. Možno to bude vývoj apky, ktorá prevráti hore nohami svet sociálnych sietí. Možno to bude vývoj batérií na energetickú nezávislosť domov, konštrukcia robota na obsluhu seniorov či dizajn ekologických plávajúcich domov. Je to len na vás. Takže nestrácajte čas a investujte do seba. Koľko do seba investujete, toľko a násobne viac sa vám vráti.

Zaujímavé čítanie septembrového vydania vám želá

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Čo dokáže odhaliť fleet manažment

07.12.2016 15:24

Systémy na monitorovanie vozidiel umožňujú sledovať a zaznamenávať nielen polohu vozidla podľa GPS, ale množstvo iných dôležitých informácií. Vo väčšine prípadov sú to údaje o aktuálnej rýchlosti, otá ...

Magazín

Thunderbolt 3 – jeden konektor pre všetky zariadenia

07.12.2016 15:14

Miniaturizácia klientskych zariadení, predovšetkým mobilných, poskytuje čoraz menej miesta na konektory klasických rozhraní, na druhej strane sa rozširujú možnosti a oblasti použitia týchto zariadení, ...

Magazín

Slovak Telekom ako partner pre Industry 4.0

07.12.2016 00:00

Reakciou na zvýšenie konkurencieschopnosti výrobných firiem súvisiacich s neustále rastúcou dynamikou trhov je nevyhnutnosť skracovať životný cyklus vývoja a prípravy výroby. To všetko pri neustále ra ...

2 Comments

 1. do you need a loan reakcia na: Back to school
  16.12.2016 17:12
  Dobrý deň Každý, Sme kresťanská organizácia, ktorá vznikla na pomoc ľuďom v potrebách pomáha, ako je finančná help.So, ak sa chystáte cez finančné ťažkosti alebo ste v každom finančnom chaose, a budete potrebovať finančné prostriedky na začatie vlastného podnikania, alebo potrebujete úver urovnať svoj dlh alebo splatiť svoje účty jazyku pekný podnikania, alebo ste zisťujú, že je ťažké získať kapitál úver od miestnej banky, kontaktujte nás ešte dnes prostredníctvom e-mailu r_r1990@outlook.com~~HEAD=pobj pre Biblia hovorí: "" Luke 11:10 Každý, kto prosí, dostane; ten, kto hľadá, nájde; a tomu, kto klope, dvere budú otvorené ".so nenechajte tieto príležitosť prejsť sa, pretože Ježiš je ten istý včera, dnes i naveky more.Please nich je pre vážne zmýšľajúcich a Boh sa báť ľudí. Úver Prihláška: * Meno žiadateľa: * Adresa: * Mesto: * Štát: * Krajina: * Rod: * Rodinný stav: * Vek: * Povolanie: * Príjem vo výške: * Tel: * Mobilné: * Požadovaná suma: * Pôžička Trvanie: * Účelu úveru: * Už ste požiadal o pôžičku pred? * Ak áno; Názov spoločnosti & Location: ZAMESTNANIE: * Miesto výkonu práce: * Adresa: * Telefónne číslo: Úver dôstojník. Pondelok-sobota: 7: 30 am-6: 30pm {Processing time}. Nedeľa: 12noon-6: 30pm {Doba spracovania} Po odoslaní žiadosti o úver, môžete očakávať, že predbežná odpoveď menej ako 24 hodín a financovania počas 72-96 hodín po obdržaní informácie, ktoré potrebujeme od vás. r_r1990@outlook.com Čaká na vašu rýchlu odpoveď.
  Reagovať
 2. oh my god reakcia na: Back to school
  19.9.2016 01:09
  Mesidž toho clanku je wot? Back to school 14 Návrat do školy 15 Blahozelam, usetreny jeden znak, ale za to ste sraaaasne cool!
  Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá