1.3.2013 0 Comments

BSA má podozrenia, že firmy na Slovensku stále používajú veľké množstvo nelegálneho softvéru

Založiť si podnikanie na nekalých praktikách a bohatnúť vďaka nelegálnym softvérom sa stale veľmi páči slovenským podnikateľom.

"V rámci našich aktivít na Slovensku máme dôvodné podozrenia, že sa v slovenských firmách ešte stále vo veľkom rozsahu nelegálne používajú hlavne grafické softvéry Adobe a Autodesk, taktiež softvér Microsoft, najmä kancelárske balíky Office a serverové licencie", uvádza JUDr. Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA - The Software Alliance na Slovensku.

V priebehu februára sme preto znova podali trestné oznámenia na takých podnikataľov, ktorých podozrievame z nekalej činnosti obohacovania sa vďaka softvérovému pirátstvu. Tieto trestné oznámenia sú už na príslušných orgánoch policajného zboru. Jedná sa o firmy v mestách Bratislava, Trnava, Prešov a Košice. Z toho už 3 bratislavské firmy navštívila polícia a vykonala zabezpečenie príslušných dokumentov, faktúr a licencií, ktoré je potrebné preveriť pri takomto zásahu.

"Podozrenia získavame aj vďaka našej stránke www.bsa.sk, na ktorej majú občania možnosť anonymne prihlásiť prípady, kedy sa v ich okolí stretli s nelegálnym používaním softvéru", upresňuje zdroje JUDr. Tomanová.

BSA bude v podávaní trestných oznámení naďalej pokračovať vzhľadom na to, že napriek masívnym kampaniam a písomným upozorneniam, firmy danej veci nekladú náležitú pozornosť a tým riskujú trestno-právne stíhanie za porušovanie autorského práva podľa § 283 Trestného zákona.

"40% softvéru je na Slovensku používaného stále nelegálne, pričom priemer v Európskej únií je 33%", dodáva zástupkyňa BSA - The Software Alliance.

O tom či máte vo firme iba legálne používaný softvér sa môžete presvedčiť aj pomocou tzv. Správy softvérového majetku (SAM - z anglického Software asset management), ktorú ponúkajú výrobcovia softvérov. Pomáha totiž zistiť aké licencie firma vôbec vlastní, či sú aktuálne, ale najmä či sú v súlade s licenčnými podmienkami konkrétneho softvérového výrobcu. Hlavným cieľom SAMu je optimalizovať infraštruktúru a nastaviť efektívnu správu licencií.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá