1.3.2013 0 Comments

BSA má podozrenia, že firmy na Slovensku stále používajú veľké množstvo nelegálneho softvéru

Založiť si podnikanie na nekalých praktikách a bohatnúť vďaka nelegálnym softvérom sa stale veľmi páči slovenským podnikateľom.

"V rámci našich aktivít na Slovensku máme dôvodné podozrenia, že sa v slovenských firmách ešte stále vo veľkom rozsahu nelegálne používajú hlavne grafické softvéry Adobe a Autodesk, taktiež softvér Microsoft, najmä kancelárske balíky Office a serverové licencie", uvádza JUDr. Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA - The Software Alliance na Slovensku.

V priebehu februára sme preto znova podali trestné oznámenia na takých podnikataľov, ktorých podozrievame z nekalej činnosti obohacovania sa vďaka softvérovému pirátstvu. Tieto trestné oznámenia sú už na príslušných orgánoch policajného zboru. Jedná sa o firmy v mestách Bratislava, Trnava, Prešov a Košice. Z toho už 3 bratislavské firmy navštívila polícia a vykonala zabezpečenie príslušných dokumentov, faktúr a licencií, ktoré je potrebné preveriť pri takomto zásahu.

"Podozrenia získavame aj vďaka našej stránke www.bsa.sk, na ktorej majú občania možnosť anonymne prihlásiť prípady, kedy sa v ich okolí stretli s nelegálnym používaním softvéru", upresňuje zdroje JUDr. Tomanová.

BSA bude v podávaní trestných oznámení naďalej pokračovať vzhľadom na to, že napriek masívnym kampaniam a písomným upozorneniam, firmy danej veci nekladú náležitú pozornosť a tým riskujú trestno-právne stíhanie za porušovanie autorského práva podľa § 283 Trestného zákona.

"40% softvéru je na Slovensku používaného stále nelegálne, pričom priemer v Európskej únií je 33%", dodáva zástupkyňa BSA - The Software Alliance.

O tom či máte vo firme iba legálne používaný softvér sa môžete presvedčiť aj pomocou tzv. Správy softvérového majetku (SAM - z anglického Software asset management), ktorú ponúkajú výrobcovia softvérov. Pomáha totiž zistiť aké licencie firma vôbec vlastní, či sú aktuálne, ale najmä či sú v súlade s licenčnými podmienkami konkrétneho softvérového výrobcu. Hlavným cieľom SAMu je optimalizovať infraštruktúru a nastaviť efektívnu správu licencií.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá