1.3.2013 0 Comments

BSA má podozrenia, že firmy na Slovensku stále používajú veľké množstvo nelegálneho softvéru

Založiť si podnikanie na nekalých praktikách a bohatnúť vďaka nelegálnym softvérom sa stale veľmi páči slovenským podnikateľom.

"V rámci našich aktivít na Slovensku máme dôvodné podozrenia, že sa v slovenských firmách ešte stále vo veľkom rozsahu nelegálne používajú hlavne grafické softvéry Adobe a Autodesk, taktiež softvér Microsoft, najmä kancelárske balíky Office a serverové licencie", uvádza JUDr. Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA - The Software Alliance na Slovensku.

V priebehu februára sme preto znova podali trestné oznámenia na takých podnikataľov, ktorých podozrievame z nekalej činnosti obohacovania sa vďaka softvérovému pirátstvu. Tieto trestné oznámenia sú už na príslušných orgánoch policajného zboru. Jedná sa o firmy v mestách Bratislava, Trnava, Prešov a Košice. Z toho už 3 bratislavské firmy navštívila polícia a vykonala zabezpečenie príslušných dokumentov, faktúr a licencií, ktoré je potrebné preveriť pri takomto zásahu.

"Podozrenia získavame aj vďaka našej stránke www.bsa.sk, na ktorej majú občania možnosť anonymne prihlásiť prípady, kedy sa v ich okolí stretli s nelegálnym používaním softvéru", upresňuje zdroje JUDr. Tomanová.

BSA bude v podávaní trestných oznámení naďalej pokračovať vzhľadom na to, že napriek masívnym kampaniam a písomným upozorneniam, firmy danej veci nekladú náležitú pozornosť a tým riskujú trestno-právne stíhanie za porušovanie autorského práva podľa § 283 Trestného zákona.

"40% softvéru je na Slovensku používaného stále nelegálne, pričom priemer v Európskej únií je 33%", dodáva zástupkyňa BSA - The Software Alliance.

O tom či máte vo firme iba legálne používaný softvér sa môžete presvedčiť aj pomocou tzv. Správy softvérového majetku (SAM - z anglického Software asset management), ktorú ponúkajú výrobcovia softvérov. Pomáha totiž zistiť aké licencie firma vôbec vlastní, či sú aktuálne, ale najmä či sú v súlade s licenčnými podmienkami konkrétneho softvérového výrobcu. Hlavným cieľom SAMu je optimalizovať infraštruktúru a nastaviť efektívnu správu licencií.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Biznis

Notebook roka 2016 – hlasovať môžete už teraz

25.10.2016 00:10

Budete to mať naozaj ťažké. Dizajnové zmeny, procesory už siedmej generácie, SSD disky dosahujúce terabajtové hodnoty, a to všetko vtesnané do čoraz tenších šasi. Naopak, herné mašiny sa štíhlej línii ...

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá