Image
22.7.2014 0 Comments

BAE: V roku 2040 budú brázdiť oblohu drony vytvorené 3D tlačou

Podľa spoločnosti BAE Systems by 3D tlač mohla do roku 2040 pokročiť natoľko, aby umožnila vytvoriť malé bezpilotné lietadlá.

Vedci, ktorí pracujú na futuristických technológiách, predpokladajú v tom čase existenciu super hi-tech palubných 3D tlačiarní, ktoré by vytlačili jednotlivé časti malých bezpilotných lietadiel, ktoré by sa potom roboticky zmontovali. Drony by mali mať schopnosť samodeštrukcie, ak sa dostanú na nepriateľské územie, boli by teda vybavené rozpustnými obvodmi.

Bezpilotné lietadlá predstavujú jednu zo štyroch futuristických technológií, o ktorých sa inžinieri BAE Systems domnievajú, že by mohli tvoriť súčasť vojenského a civilného letectva v roku 2040, prípadne ešte skôr. Ďalšia z nich sú lietadlá typu Survivor, ktoré dokážu samy opraviť svoje poškodené časti. Umožniť to má špeciálne tekuté lepidlo s vysokou adhezívnou schopnosťou.

Untitled-2.jpg

BAE Systems predpokladá, že lietadlá budúcnosti si samy opravia poškodenia v priebehu niekoľkých minút, a to aj počas letu

Ďalšia vízia lietadiel budúcnosti je akýsi transformer. Niekoľko menších lietadiel by sa mohlo zložiť v prípade potreby do jedného veľkého, čím by sa dosiahla úspora paliva. Nad nepriateľským územím by sa potom lietadlo zasa rozdelilo na menšie.

Untitled-1liet.jpg

Štvrtá technológia sa týka zbraní. Tie by mohli v budúcnosti využívať riadené energetické systémy (directed energy systems - DES) s koncentrovanými energetickými lúčmi. Využiť by sa dali na obranu pozemných vojsk pred raketovými útokmi. A azda bude možné zostreliť nimi aj nepriateľské lietadlo.


Všetky štyri technológie sú zatiaľ len na rysovacej doske, no BAE Systems, ktorý v roku 2013 investoval do výskumu a vývoja 117 miliónov libier (asi 147 mil. eur), je presvedčený o tom, že sa skôr či neskôr stanú realitou.

Zdroj: theguardian.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá