Image
22.7.2014 0 Comments

BAE: V roku 2040 budú brázdiť oblohu drony vytvorené 3D tlačou

Podľa spoločnosti BAE Systems by 3D tlač mohla do roku 2040 pokročiť natoľko, aby umožnila vytvoriť malé bezpilotné lietadlá.

Vedci, ktorí pracujú na futuristických technológiách, predpokladajú v tom čase existenciu super hi-tech palubných 3D tlačiarní, ktoré by vytlačili jednotlivé časti malých bezpilotných lietadiel, ktoré by sa potom roboticky zmontovali. Drony by mali mať schopnosť samodeštrukcie, ak sa dostanú na nepriateľské územie, boli by teda vybavené rozpustnými obvodmi.

Bezpilotné lietadlá predstavujú jednu zo štyroch futuristických technológií, o ktorých sa inžinieri BAE Systems domnievajú, že by mohli tvoriť súčasť vojenského a civilného letectva v roku 2040, prípadne ešte skôr. Ďalšia z nich sú lietadlá typu Survivor, ktoré dokážu samy opraviť svoje poškodené časti. Umožniť to má špeciálne tekuté lepidlo s vysokou adhezívnou schopnosťou.

Untitled-2.jpg

BAE Systems predpokladá, že lietadlá budúcnosti si samy opravia poškodenia v priebehu niekoľkých minút, a to aj počas letu

Ďalšia vízia lietadiel budúcnosti je akýsi transformer. Niekoľko menších lietadiel by sa mohlo zložiť v prípade potreby do jedného veľkého, čím by sa dosiahla úspora paliva. Nad nepriateľským územím by sa potom lietadlo zasa rozdelilo na menšie.

Untitled-1liet.jpg

Štvrtá technológia sa týka zbraní. Tie by mohli v budúcnosti využívať riadené energetické systémy (directed energy systems - DES) s koncentrovanými energetickými lúčmi. Využiť by sa dali na obranu pozemných vojsk pred raketovými útokmi. A azda bude možné zostreliť nimi aj nepriateľské lietadlo.


Všetky štyri technológie sú zatiaľ len na rysovacej doske, no BAE Systems, ktorý v roku 2013 investoval do výskumu a vývoja 117 miliónov libier (asi 147 mil. eur), je presvedčený o tom, že sa skôr či neskôr stanú realitou.

Zdroj: theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá