7.10.2015 0 Comments

Avion dokončil sieť nabíjacích staníc v Česku a na Slovensku. Nasledovať budú CNG stanice.

Elektromobily si môžu v rekordnom čase nabiť zadarmo už aj návštevníci najväčšieho nákupného centra na Slovensku Avion Shopping Park v Bratislave. Od októbra tohto roka je totiž pri centre k dispozícii 24 hodín denne unikátna rýchlonabíjacia stanica. Stanica je jediná svojho druhu na Slovensku a naraz dokáže nabiť až dva elektromobily. V prípade nabíjania jedného elektrického auta to tento typ dokáže za zhruba 30 minút. Modernú nabíjaciu stanicu prevádzkuje pri centre partner Avionu spoločnosť GreenWay.

„Otvorením prvej nabíjacej stanice pre elektromobily pri bratislavskom Avione sme úspešne splnili náš cieľ umiestniť takéto zariadenia pri všetkých nákupných centrách Avion Shopping Park v Česku a na Slovensku. Chceme tým ukázať, že toto je jeden zo smerov, ktorým sa bude v budúcnosti rozvíjať ekologická doprava. Aj týmto spôsobom plníme víziu našej spoločnosti prispieť k zníženiu emisií. Do roku 2019 plánujeme vo všetkých našich centrách znížiť spotrebu emisií CO2 o 15 %. V budúcnosti máme v pláne otvoriť pri Avionoch aj plniace stanice pre CNG," prezradil Radim Gavenda, Facility Manager spoločnosti IKEA Centres ČR/SR, ktorá vlastní, stavia a manažuje nákupné centrá Avion Shopping Park v Prahe, Ostrave, Brne a v Bratislave. Nabíjacia stanica bude slúžiť na nabitie ekologických automobilov s elektromotormi, ktoré produkujú nulové emisie.

Developer IKEA Centres ČR/SR za ostatných päť rokov investoval do nových technológií na úsporu energií vyše milióna eur. V centrách spoločnosť napríklad menila klasické osvetlenie za LED aplikácie, inštalovala inteligentné riadenie osvetlenia a nahradila súčasné technológie za energeticky úspornejšie a účinnejšie zariadenia. „Výsledky sú viditeľné už dnes, vďaka kontinuálnym investíciám sme v rámci Avion Shopping Parkov na Slovensku a v Česku znížili našu spotrebu elektrickej energie o viac ako 30 %," dodal Gavenda.

„Avion sa snaží návštevníkom neustále ponúknuť nielen nové obchody, ale aj služby. Nabíjacia stanica pre elektromobily k takým rozhodne patrí. Vnímame to ako ďalšiu službu pre pohodlie našich zákazníkov. Spolu s ďalšími aktivitami centra chceme podporiť ekologicky zmýšľajúcich ľudí a tak im uľahčiť každodenný život," uviedla Andrea Aujeská, riaditeľka nákupného centra Avion Shopping Park v Bratislave.

Rýchlonabíjaciu stanicu vybudovala spoločnosť GreenWay, ktorá má po celom Slovensku sieť 16 nabíjacích staníc vybudovaných v blízkosti exitov diaľnic, približne každých 80 km. Milovníci alternatívnej energie sa tak môžu pohodlne dostať so svojím elektromobilom z Košíc až do Bratislavy. Táto aktivita bola podporená schémou Európskej únie TEN-T v rámci projektu CENTRAL EUROPEAN GREEN CORRIDORS.

„Záujem o elektromobilitu na Slovensku v posledných rokoch rýchlo rastie. Každý rok sa zdvojnásobuje počet elektrických áut na slovenských cestách. Tomu sa musí prispôsobiť aj rast nabíjacej infraštruktúry. Stratégia rozvoja elektromobility v Slovenskej republike predpokladá podľa konzervatívneho scenára do roku 2020 až 10 000 elektrických vozidiel a plug-in hybridov registrovaných na Slovensku. Sme veľmi radi, že práve nákupné centrum Avion Shopping Park sa stalo súčasťou našej siete nabíjacích staníc na Slovensku. Centrum je vo výbornej lokalite - v blízkosti hlavných cestných ťahov," povedal Rastislav Lauko, riaditeľ spoločnosti GreenWay.

Podľa neho výhodou novej rýchlonabíjacej stanice pri Avione je, že dosahuje najvyššie nabíjacie výkony v rámci GreenWay siete, pričom dokáže nabíjať všetky typy elektrických vozidiel vybavené rýchlonabíjacími konektormi. Ide o prvý rýchlonabíjací stojan od výrobcu Efacec na Slovensku - dokáže totiž nabiť vozidlá do 30 minút.

Avion Shopping Park v Bratislave má výbornú dostupnosť na diaľnicu a so svojimi 3 600 bezplatnými parkovacími miestami je najväčším bezplatným parkoviskom v regióne. Majitelia elektromobilov si môžu svoje zariadenia dobiť na dvoch špeciálne vyhradených parkovacích miestach na vonkajšom parkovisku pri vchode Sever.

Technické dáta nabíjacej stanice pre elektromobily pri Avion Shopping Parku v Bratislave:

  • Výrobca - portugalská spoločnosť EFACEC
  • Typ - EFAPOWER EV-QC45
  • Nabíjanie všetkých automobilov, ktoré sú v zhode s normami pre jednosmerný nabíjací systém CHAdeMO a CCS a striedavý nabíjací systém MENNEKES TYP 2
  • Dĺžka nabíjania - v závislosti od akumulátora z 0 % na 80 % nabije riadne vybavené elektromobily približne za 30 minút
  • Jednoduché a bezpečné použitie
  • Vysoké výstupné výkony pri nabíjaní jednosmerným prúdom 50 kW a striedavým prúdom 43 kVA

Zdroj: GreenWay, Efacec


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá