Image
19.4.2016 4 Comments

Autonómne kamióny úspešne prešli naprieč Európou a ušetrili palivo aj peniaze

Asi tucet nákladných vozidiel od výrobcov ako Volvo a Daimler uskutočnil týždňovú autonómnu jazdu naprieč Európou. Išlo o prvú veľkú cvičnú jazdu na tomto kontinente.

Kamióny vyrazili zo svojich základní v troch európskych krajinách a svoju jazdu dokončili 6. apríla v holandskom Rotterdame. Jedna kolóna nákladných áut, vyrobených Scaniou, dcérskou spoločnosťou Volkswagenu, najazdila viac ako 2000 km a prekročila štyri hranice, aby sa tam dostala.

Podujatie European Truck Platooning Challenge zorganizovala holandská vláda v rámci svojho predsedania Európskej únii. Kým samostatne jazdiace autá Googlu či Fordu pútajú veľkú pozornosť verejnosti, na koncepcii autonómnych alebo takmer autonómnych kamiónov či traktorov John Deere sa pracuje v podstate v tichosti.

Autonómna jazda kolóny nákladných áut sa nazýva platooning. Vozidlá sú spojené cez Wi-Fi a môžu jazdiť s oveľa menším vzájomným odstupom, ako keď sú za ich volantmi ľudia. Platooning môže  podľa štúdie spoločnosti TNO znížiť spotrebu paliva až o 15 %, zabrániť nehodám zapríčineným ľudskou chybou a obmedziť tvorbu dopravných zápch.

Dve takéto vozidlá pri najazdení 150 000 kilometrov môžu ušetriť na palive asi 6000 eur.

O samojazdiace kamióny preto okrem výrobcov prejavujú záujem aj logistické firmy ako DHL či Unilever.  Druhá menovaná by ich chcela na budúci rok začať skúšobne využívať na rozvážanie tovaru z rotterdamského prístavu po celej Európe.

Zdroj: qz.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

4 Comments

 1. Niečo tam inžinieri nedomysleli... reakcia na: Autonómne kamióny úspešne prešli naprieč Európou a ušetrili palivo aj peniaze
  20.4.2016 21:04
  To, že kamióny jazdia pekne za sebou, je fajn. Ale inžinieri vôbec nedomysleli to, ako sa budú pripájať na diaľnicu ostatní vodiči. Pretože medzi 2 takéto kamióny sa bezpečne nezaradí ani osobné auto, a už určite nie kamión.
  Reagovať
  • RE: Niečo tam inžinieri nedomysleli... reakcia na: Niečo tam inžinieri nedomysleli...
   20.8.2016 15:08
   Zrejme na to mysleli, tu pise vodic, ktory sedel v jednom z takych kamionov (keby nieco) a tvrdi ze kamiony podla potreby menili medzi sebou vzdialenost: "... If traffic demanded it, the trucks automatically disengaged and widened the gap, sometimes to allow merging traffic in, once to allow one of those pesky four-wheelers to live a little longer even though he rudely cut in between us and the next truck" http://www.truckinginfo.com/article/story/2016/04/platooning-is-on-the-way.aspx
   Reagovať
 2. Úspora reakcia na: Autonómne kamióny úspešne prešli naprieč Európou a ušetrili palivo aj peniaze
  20.4.2016 16:04
  Nie je to preto že prvé auto rozráža vzduch a ďalšie za ním majú potom menšiu spotrebu? Len tam nie je jasné či ušetrilo len to druhé auto a prvé bolo vodca, alebo prvé bolo vodca a za ním 2 autá ktoré ušetrili.
  Reagovať
 3. to co je za chobotinu? reakcia na: Autonómne kamióny úspešne prešli naprieč Európou a ušetrili palivo aj peniaze
  20.4.2016 09:04
  "Dve takéto vozidlá pri najazdení 150 000 kilometrov môžu ušetriť na palive asi 6000 eur." to je aka jednotka? jeden retard? nebolo by jednoduchsie napisat, ze priemerna uspora na 100.000km je 2000€? preco dve auta? preco 150.000km?
  Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá