Image
22.5.2014 0 Comments

Autonómne autá Googlu nevedia jazdiť po neznámych cestách

google-autonomne-auto.jpg Jazda autonómneho vozidla Googlu po uliciach Mountain View bola pôsobivá. Okrem niekoľkých trhnutí to vyzeralo, akoby auto riadil skúsený vodič. Ide o najvyspelejšiu technológiu na samostatnú jazdu auta, aká je dnes k dispozícii. Ibaže má chybičku krásy.

Auto na svoju činnosť potrebuje obrovské množstvo dát, nemôže jazdiť po neznámom teréne. Ak má jazdiť po novom území, musí tam najprv vycestovať projektový tím a zozbierať všemožné informácie - o vodorovnom dopravnom značení, presnom umiestnení obrubníkov, výške semaforov, miestnych obmedzeniach rýchlosti a pod.

Autonómne vozidlá sú vybavené hardvérom na to, aby mohli vykonať potrebné mapovanie. Najprv však prejdú po celej trase s vodičmi.

Laserový systém na streche pri tom poskytuje 360-stupňový 3D pohľad na celé okolie vozidla, kamery, senzory a radarové systémy získavajú ďalšie údaje, ale vytvorenie konečnej podoby detailných máp si vyžaduje ľudskú súčinnosť. Potom už môže vozidlo vyraziť na cestu samostatne.

„Na to, aby naše autá mohli jazdiť, potrebujú digitálne mapy," povedal Andrew Chatham, ktorý vedie mapovanie v rámci projektu. „Tieto údaje uľahčujú prácu pri tvorbe softvéru pre samojazdiace autá."

Vozidlo má potom „predstavu" o tom, čo môže na danom úseku cesty očakávať, a softvér sa môže zaoberať inými autami, chodcami, cyklistami a ostatnými prekážkami v reálnom čase.

Podľa vyjadrenia členov projektového tímu by sa to nemalo zmeniť ani po uvedení autonómnych vozidiel na trh. Majitelia áut by potom mohli pomôcť so zberom údajov. Každé auto bude mať výbavu potrebnú na mapovanie. Ak bude majiteľ bývať v oblasti, ktorú Google ešte nezmapoval, môže niekoľkokrát riadiť auto ručne, a keď už systém nazbiera potrebné údaje, majiteľ mu prenechá riadenie.

Google predpokladá, že autonómne autá s jeho technológiou by sa mohli objaviť na trhu v období rokov 2017 až 2020.

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá