Image
22.5.2014 0 Comments

Autonómne autá Googlu nevedia jazdiť po neznámych cestách

google-autonomne-auto.jpg Jazda autonómneho vozidla Googlu po uliciach Mountain View bola pôsobivá. Okrem niekoľkých trhnutí to vyzeralo, akoby auto riadil skúsený vodič. Ide o najvyspelejšiu technológiu na samostatnú jazdu auta, aká je dnes k dispozícii. Ibaže má chybičku krásy.

Auto na svoju činnosť potrebuje obrovské množstvo dát, nemôže jazdiť po neznámom teréne. Ak má jazdiť po novom území, musí tam najprv vycestovať projektový tím a zozbierať všemožné informácie - o vodorovnom dopravnom značení, presnom umiestnení obrubníkov, výške semaforov, miestnych obmedzeniach rýchlosti a pod.

Autonómne vozidlá sú vybavené hardvérom na to, aby mohli vykonať potrebné mapovanie. Najprv však prejdú po celej trase s vodičmi.

Laserový systém na streche pri tom poskytuje 360-stupňový 3D pohľad na celé okolie vozidla, kamery, senzory a radarové systémy získavajú ďalšie údaje, ale vytvorenie konečnej podoby detailných máp si vyžaduje ľudskú súčinnosť. Potom už môže vozidlo vyraziť na cestu samostatne.

„Na to, aby naše autá mohli jazdiť, potrebujú digitálne mapy," povedal Andrew Chatham, ktorý vedie mapovanie v rámci projektu. „Tieto údaje uľahčujú prácu pri tvorbe softvéru pre samojazdiace autá."

Vozidlo má potom „predstavu" o tom, čo môže na danom úseku cesty očakávať, a softvér sa môže zaoberať inými autami, chodcami, cyklistami a ostatnými prekážkami v reálnom čase.

Podľa vyjadrenia členov projektového tímu by sa to nemalo zmeniť ani po uvedení autonómnych vozidiel na trh. Majitelia áut by potom mohli pomôcť so zberom údajov. Každé auto bude mať výbavu potrebnú na mapovanie. Ak bude majiteľ bývať v oblasti, ktorú Google ešte nezmapoval, môže niekoľkokrát riadiť auto ručne, a keď už systém nazbiera potrebné údaje, majiteľ mu prenechá riadenie.

Google predpokladá, že autonómne autá s jeho technológiou by sa mohli objaviť na trhu v období rokov 2017 až 2020.

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá