Image
16.10.2015 0 Comments

Automobily nesmú byť nikdy úplne autonómne, tvrdí profesor MIT

David Mindell je profesor histórie inžinierstva na Massachusettskom technologickom inštitúte a jeho argumenty proti autonómnym vozidlám nie sú založené na princípoch, ale na histórii.

„Podľa historických faktorov je to zlý prístup," tvrdí Mindell. „Máme k dispozícii až 40 rokov dôkazov," dodal s odkazom na vesmírny program Apollo, vďaka ktorému pristáli americkí astronauti šesťkrát na Mesiaci.

Mesačné misie mali byť pôvodne plnoautomatizované a astronauti mali byť iba pasívnymi cestujúcimi. Dopadlo to však tak, že astronauti museli ovládať veľké množstvo dôležitých funkcií vrátane finálneho pristátia na Mesiaci.

Mindell uviedol ďalší príklad z komerčných aerolínií. „Komerčné lietanie je neuveriteľne bezpečné. Jeden z dôvodov je množstvo technologicky vyspelých systémov, tieto systémy však nie sú dokonalé. Lepidlom, ktoré ich drží pohromade, je človek," uviedol Mindell, ktorý je okrem iného aj kvalifikovaný pilot. Piloti neustále vykonávajú malé korekcie v lete alebo opravujú chyby v systémoch kontrolujúcich vzdušnú dopravu.

Autonómne vozidlá vodiča zbavia určitého množstva práce, ktorú v aute treba vykonať. Podľa Mindella však úplná automatizácia nie je žiaduca.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá