Image
16.10.2015 0 Comments

Automobily nesmú byť nikdy úplne autonómne, tvrdí profesor MIT

David Mindell je profesor histórie inžinierstva na Massachusettskom technologickom inštitúte a jeho argumenty proti autonómnym vozidlám nie sú založené na princípoch, ale na histórii.

„Podľa historických faktorov je to zlý prístup," tvrdí Mindell. „Máme k dispozícii až 40 rokov dôkazov," dodal s odkazom na vesmírny program Apollo, vďaka ktorému pristáli americkí astronauti šesťkrát na Mesiaci.

Mesačné misie mali byť pôvodne plnoautomatizované a astronauti mali byť iba pasívnymi cestujúcimi. Dopadlo to však tak, že astronauti museli ovládať veľké množstvo dôležitých funkcií vrátane finálneho pristátia na Mesiaci.

Mindell uviedol ďalší príklad z komerčných aerolínií. „Komerčné lietanie je neuveriteľne bezpečné. Jeden z dôvodov je množstvo technologicky vyspelých systémov, tieto systémy však nie sú dokonalé. Lepidlom, ktoré ich drží pohromade, je človek," uviedol Mindell, ktorý je okrem iného aj kvalifikovaný pilot. Piloti neustále vykonávajú malé korekcie v lete alebo opravujú chyby v systémoch kontrolujúcich vzdušnú dopravu.

Autonómne vozidlá vodiča zbavia určitého množstva práce, ktorú v aute treba vykonať. Podľa Mindella však úplná automatizácia nie je žiaduca.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá