Image
13.10.2015 0 Comments

Automobilky prevezmú zodpovednosť za nehody spôsobené autonómnymi vozidlami, ale nie za hacknutie

Kým sa samostatne jazdiace automobily dostanú do cestnej premávky, treba prekonať ešte viacero prekážok. Okrem vyriešenia technologických otázok treba určiť aj právny rámec na ich pohyb po verejných i súkromných komunikáciách, čo rozhodne nie je ľahká úloha. Dve automobilky a jeden technologický gigant sa teraz snažia urýchliť aspoň jednu časť regulačného procesu - vymedzenie zodpovednosti v prípade havárie autonómneho vozidla.

Volvo, Mercedes-Benz a Google vyhlásili, že prevezmú plnú zodpovednosť, pokiaľ ich samostatne jazdiace auto spôsobí kolíziu. „Spojené štáty riskujú stratu svojho vedúceho postavenia pre absenciu federálnych smerníc na testovanie a certifikáciu autonómnych vozidiel," povedal CEO spoločnosti Volvo Håkan Samuelsson v relácii 60 Minutes televízie CBS. „Európa do istej miery trpí tým, že má spleť pravidiel a predpisov. Bolo by škoda, keby sa v USA vydali rovnakou cestou."

Spomínané tri spoločnosti vraj prijali zodpovednosť za takéto nehody hlavne preto, že sa nazdávajú, že ich bude málo, ak vôbec. Očakáva sa, že sa k nim čoskoro pridajú aj ďalšie automobilky a prijmú zodpovednosť za kolízie spôsobné ich samostatne jazdiacimi autami, čo by urýchlilo regulačný proces. V súčasnosti umožňujú testovanie autonómnych vozidiel na verejných komunikáciách štyri americké štáty: Kalifornia, Nevada, Florida a Michigan.

Na druhej strane zodpovednosť za hacknutie vozidiel výrobcovia zrejme nevezmú na seba. „Ani Apple a Microsoft neviníme pre počítačové vírusy a hackerov," argumentuje Samuelsson.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá