Image
2.9.2015 0 Comments

Austrálski vedci očipovali včely, aby zistili, prečo hynú

Austrálska organizácia Australian Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) v snahe zistiť príčiny znižovania populácie včiel na celom svete spolupracuje so spoločnosťou Intel. Spoločne inštalujú čipy na chrbát hmyzu so zámerom sledovať ich pohyb.

Podľa CSIRO včely opeľujú približne 33 % všetkých zdrojov ľudských potravín, pričom ich populácie sa neustále zmenšujú a včely robotnice z neznámych dôvodov miznú z úľov. Intel preto prispôsobil svoju počítačovú wearable platformu Edison na použitie na sledovanie pohybu a environmentálnych faktorov týkajúcich sa včiel.

Čipy RFID majú rozmery 2,5 × 2,5 × 4 mm, hmotnosť 5,4 mg a prečítať ich možno zo vzdialenosti najviac 30 cm. Sú pripojené k miniatúrnemu počítaču Intel Edison. Senzor vie detegovať naraz až 50 čipov. Jeden takýto čipovací systém vyšiel CSIRO na 400 austrálskych dolárov.

Minipočítač Intel Edison je len o niečo väčší ako poštová známka a obsahuje 22 nm SoC so zabudovaným dvojjadrovým 500 MHz procesorom Atom, 1 GB pamäte RAM a 5 GB úložného priestoru, podporuje dual-band Wi-Fi a bluetooth.

Miniatúrna technológia umožňuje výskumníkom analyzovať účinky stresových faktorov vrátane ochorení, pesticídov, znečistenia ovzdušia a vody či extrémneho počasia na pohyb včiel a ich schopnosť opeľovať. Takisto umožňuje skúmať kľúčové faktory alebo ich kombináciu, ktoré vedú k hromadnému úhynu včiel. Senzory v spolupráci so softvérom Intelu fungujú rovnakým spôsobom ako tzv. čierne skrinky čiže zapisovače letových údajov v lietadlách. Aktuálne sú čipy RFID nalepené už na 10 000 včelách v Austrálii.

Zdroj: zdnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá