Image
2.9.2015 0 Comments

Austrálski vedci očipovali včely, aby zistili, prečo hynú

Austrálska organizácia Australian Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) v snahe zistiť príčiny znižovania populácie včiel na celom svete spolupracuje so spoločnosťou Intel. Spoločne inštalujú čipy na chrbát hmyzu so zámerom sledovať ich pohyb.

Podľa CSIRO včely opeľujú približne 33 % všetkých zdrojov ľudských potravín, pričom ich populácie sa neustále zmenšujú a včely robotnice z neznámych dôvodov miznú z úľov. Intel preto prispôsobil svoju počítačovú wearable platformu Edison na použitie na sledovanie pohybu a environmentálnych faktorov týkajúcich sa včiel.

Čipy RFID majú rozmery 2,5 × 2,5 × 4 mm, hmotnosť 5,4 mg a prečítať ich možno zo vzdialenosti najviac 30 cm. Sú pripojené k miniatúrnemu počítaču Intel Edison. Senzor vie detegovať naraz až 50 čipov. Jeden takýto čipovací systém vyšiel CSIRO na 400 austrálskych dolárov.

Minipočítač Intel Edison je len o niečo väčší ako poštová známka a obsahuje 22 nm SoC so zabudovaným dvojjadrovým 500 MHz procesorom Atom, 1 GB pamäte RAM a 5 GB úložného priestoru, podporuje dual-band Wi-Fi a bluetooth.

Miniatúrna technológia umožňuje výskumníkom analyzovať účinky stresových faktorov vrátane ochorení, pesticídov, znečistenia ovzdušia a vody či extrémneho počasia na pohyb včiel a ich schopnosť opeľovať. Takisto umožňuje skúmať kľúčové faktory alebo ich kombináciu, ktoré vedú k hromadnému úhynu včiel. Senzory v spolupráci so softvérom Intelu fungujú rovnakým spôsobom ako tzv. čierne skrinky čiže zapisovače letových údajov v lietadlách. Aktuálne sú čipy RFID nalepené už na 10 000 včelách v Austrálii.

Zdroj: zdnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá