Image
2.9.2015 0 Comments

Austrálski vedci očipovali včely, aby zistili, prečo hynú

Austrálska organizácia Australian Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) v snahe zistiť príčiny znižovania populácie včiel na celom svete spolupracuje so spoločnosťou Intel. Spoločne inštalujú čipy na chrbát hmyzu so zámerom sledovať ich pohyb.

Podľa CSIRO včely opeľujú približne 33 % všetkých zdrojov ľudských potravín, pričom ich populácie sa neustále zmenšujú a včely robotnice z neznámych dôvodov miznú z úľov. Intel preto prispôsobil svoju počítačovú wearable platformu Edison na použitie na sledovanie pohybu a environmentálnych faktorov týkajúcich sa včiel.

Čipy RFID majú rozmery 2,5 × 2,5 × 4 mm, hmotnosť 5,4 mg a prečítať ich možno zo vzdialenosti najviac 30 cm. Sú pripojené k miniatúrnemu počítaču Intel Edison. Senzor vie detegovať naraz až 50 čipov. Jeden takýto čipovací systém vyšiel CSIRO na 400 austrálskych dolárov.

Minipočítač Intel Edison je len o niečo väčší ako poštová známka a obsahuje 22 nm SoC so zabudovaným dvojjadrovým 500 MHz procesorom Atom, 1 GB pamäte RAM a 5 GB úložného priestoru, podporuje dual-band Wi-Fi a bluetooth.

Miniatúrna technológia umožňuje výskumníkom analyzovať účinky stresových faktorov vrátane ochorení, pesticídov, znečistenia ovzdušia a vody či extrémneho počasia na pohyb včiel a ich schopnosť opeľovať. Takisto umožňuje skúmať kľúčové faktory alebo ich kombináciu, ktoré vedú k hromadnému úhynu včiel. Senzory v spolupráci so softvérom Intelu fungujú rovnakým spôsobom ako tzv. čierne skrinky čiže zapisovače letových údajov v lietadlách. Aktuálne sú čipy RFID nalepené už na 10 000 včelách v Austrálii.

Zdroj: zdnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá