Image
3.3.2016 0 Comments

Asus Maximus VIII Impact

» Porovnávací test troch základných dosiek ATX pre Skylake sme pre vás pripravili už v predošlom čísle, teraz ho rozširujeme o najvybavenejšiu dosku Mini-ITX. Tento formát je stále (prekvapivo) okrajová záležitosť. Prekvapivo preto, že drvivá väčšina z nás dnes už viac než jeden slot PCIe na grafickú kartu nepotrebuje a o dve tretiny menší než veľký počítač ocení každý. Redukovanie o nepoužívané sloty je zároveň jediný významný rozdiel inak veľmi kompaktných dosiek.

Nejakú dosku Mini-ITX s novou päticou LGA 1151 pre poslednú generáciou procesorov Intel Core v minulom roku uviedol už každý z výrobcov. Modely s čipovými súpravami Z170, ­určenými predovšetkým na pretaktovanie a všeobecne pre najnáročnejších používateľov, sa cenovo pohybujú v rozmedzí 140 – 210 eur. Jedna z výnimiek je želiezko do ohňa od ASUSu Maximus VIII Impact, ktorú pod 250 eur nekúpite, zato však prináša oproti konkurencii exkluzívnu výbavu navyše. 

Jedno z lákadiel je mimoriadne silná digitálna napájacia kaskáda. Procesor Core i5-6600K sa nám podarilo stabilne a pri rozumnom napätí jadra (1,4 V) pretaktovať na 4,7 GHz, čo je veľmi slušný výsledok. Je možné, že sa na túto hodnotu nedostanete, ale i to, že ju, naopak, pokoríte, závisí to od kusa kremíka. Ladiči znovu zajasajú nad ovládacím panelom s tlačidlami start a reset, ClearCMOS a BIOS Flashback. ­Nechýba ani POST displej. ASUS tiež rieši vše­obecne pri formáte Mini-ITX nedostatok konektorov na ventilátory, a to externou kartou s tromi štvorpinmi.

V každom prípade budete potrebovať poriadny chladič, žiaľ, pre zvukovú kartu ste obmedzení iba na kvapalinové varianty, veľký pasív s dlhou SupremeFX prichádza do kolízie. Náplasťou na to je však skvelý zvukový výstup. Maximálna pracovná frekvencia podporovaných DDR4 môže po OC siahať až do 4133 MHz. Štandardne sú na RAM k dispozícii dva sloty, zázraky sa na ploche 17 × 17 cm neudiali ani v spodných častiach a viac než jednu grafickú kartu nezapojíte. PCI Express ×16 má, samozrejme, plných 16 liniek.   

Vzhľadom na určenie dosky chválime použitie GameFirst, teda technológie, ktorá pri pevnej gigabitovej sieti uprednostňuje herné pakety pred ostanými. Dvojpásmové Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac) zase prekvapuje s Multi-user MIMO. Núdzu o konektory SATA III v počte šiestich mať síce nebudete, zamrzí, že na úkor rozhrania M.2 na SSD padla voľba na podstatne menej rozšírené U.2. Ocenili by sme i viac než jeden videovýstup, ktorým je osamotené HDMI 2.0.

Verdikt

Ak hľadáte najvybavenejšiu dosku Mini-ITX pre Skylake a cena nehrá rolu, ASUS Maximus Impact VIII nepozná súpera a je to nesporne najlepší podvozok, aký môžete svojej zostave dopriať.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Synology DS216play: Dvojdiskový centralizátor dát

08.12.2016 14:49

Synology, najväčší výrobca zariadení NAS, si je dôležitosti sieťových úložísk dobre vedomý, čoho výsledkom je aj inovovaný model s prívlastkom play. Hardvér a softvér Použitý je procesor ARM STiH412 ...

Recenzie

Štvorkamerový dohľadový systém Securia

09.12.2016 14:42

V balení nájdete všetko potrebné na monitorovanie vnútorných a vďaka odolnosti kamier aj vonkajších priestorov. Ak nepočítame upevňovanie kamier na strop, stenu či iné vhodné miesto, vybudovanie uzavr ...

Recenzie

Grafická karta Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G: Plnotučný entry level

09.12.2016 00:00

Koncom októbra sa začali predávať architektonicky aktuálne grafické karty nVidia z najnižšieho segmentu pre stolové počítače. Nenechajte sa zmiasť, stále sú to pomerne výkonné grafiky. Úplne najnižšia ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá