Image
22.10.2012 0 Comments

Apple začal s výstavbou obrieho dátového centra

datacenter_apple_prineville.jpg Podľa informácií denníka The Oregonian začala spoločnosť Apple budovať svoje zatiaľ najväčšie dátové centrum v meste Prineville v Oregone. Malo by využívať výhradne „zelenú" energiu.

Nové stredisko prekoná doterajšiu jednotku Applu v meste Maiden v štáte Severná Karolína, ktorý sa stará o službu iCloud a čiastočne aj iTunes. Poslanci okresu Crook potvrdili, že si Apple dlhodobo prenajal pozemky a začal stavbu. Nové dátové centrum by malo byť ešte väčšie. Spoločnosť jeho plány predstavila už v decembri minulého roka. Podľa nich by malo ísť o dve budovy s celkovou plochou 63-tisíc štvorcových metrov (teda 6,3 hektára). Budovy budú rozdelené najmenej do 16 samostatných sál určených na umiestnenie serverov.

Aj keď to zatiaľ Apple oficiálne nepotvrdil, podľa neoficiálnych informácií by malo dátové centrum využívať výlučne energiu z obnoviteľných zdrojov, predovšetkým vody a vetra. Celková spotreba je odhadovaná na 31 megawattov.

Podľa denníka Oregonian bude stavba centra označovaného ako Maverick stáť približne 68 miliónov dolárov. Do ceny treba započítať aj posilnenie dátovej infraštruktúry, pretože existujúca prenosová kapacita by nárokom na objem prenášaných dát nestačila. Všetku dostupnú kapacitu totiž spotrebúva sociálna sieť Facebook, ktorej dátové centrum stojí približne kilometer od Mavericku. V štáte Oregon majú svoje dátové centrum umiestnené aj spoločnosti Google a Amazon. Podľa denníka sú príčinou aj priaznivé ceny elektrickej energie a dobrá dátová infraštruktúra. Tieto „dátové továrne" však neriešia jeden z hlavných problémov Oregonu - vysokú nezamestnanosť. S ohľadom na vysokú mieru automatizácie a sebestačnosti tu získa prácu približne 100 až 150 ľudí.

Finančný riaditeľ Applu Peter Oppenheimer už skôr informoval o tom, že nové dátové centrum by sa malo uviesť do prevádzky v druhej polovici roka 2013. Apple takisto oznámil, že zakúpil 60 hektárov pozemkov niekoľko kilometrov od svojho dátového centra v Kalifornii, kde chce vybudovať solárnu elektráreň, ktorá by mala slúžiť na napájanie tohto centra. Predpokladaný ročný výkon elektrárne je 124 mil. kW, v priemere teda 14 MW za hodinu.

Podľa Oppenheimera by mal Apple „významnú časť" elektriny, ktorú potrebuje na svoju prevádzku, získavať z obnoviteľných zdrojov už vo februári budúceho roka. Ďalej oznámil, že do konca tohto roka by tento druh mala využívať „drvivá väčšina" serverov prevádzkujúcich službu iCloud. Zmienil sa aj o tom, že Apple plánuje postaviť svetelnú elektráreň aj v štáte Oregon. Pravdepodobne až po dokončení výstavby dátového centra.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá