Image
29.1.2015 0 Comments

Apple využije koncept BitTorrentu na legálne P2P zdieľanie plateného obsahu

apple.jpg Apple získal patent na technológiu, ktorá umožňuje ľuďom zdieľať hudbu a videá s priateľmi. Namiesto sťahovania súborov z iTunes alebo iného úložiska budú môcť zákazníci získať súbory od priateľov či príbuzných.

Spoločnosť už pred viac ako 10 rokmi spôsobila v hudobnom priemysle revolúciu svojím obchodom iTunes, ktorým ponúkol pirátom možnosť legálne získať digitálne kópie ich obľúbenej hudby. Nový patent však umožňuje zdieľanie súborov cez P2P.

Patent sa nazýva „oddelenie práva v jednotke digitálneho obsahu od sťahovania". Opisuje sa v ňom systém, kde používatelia môžu voľne zdieľať hudbu a videá medzi sebou. Namiesto toho, aby v iTunes či v inom obchode dostali skutočný súbor, budú musieť získať len licenciu. Takéto licencované súbory potom môžu byť voľne zdieľané s priateľmi, príbuznými či dokonca aj s cudzími ľuďmi.

apple_patent1.png

Podľa spoločnosti má tento systém niekoľko výhod. Šetrí šírku pásma a znižuje aj prevádzkové náklady. To umožní, aby obchod účtoval vyššiu cenu pre používateľov, ktorí si mediálny súbor sťahujú, a nižšie ceny pre tých používateľov, ktorí si ho iba licencujú bez sťahovania.

apple_patent2.png

Hoci „legalizovanie P2P zdieľania" znie lákavo, v skutočnosti to môže byť dosť obmedzujúce. Zavádza sa totiž nová vrstva ochrany obsahu, pretože takéto súbory možno prehrávať len na „dôveryhodnom klientskom softvéri". To znamená, že prenos súborov medzi zariadeniami je možný iba vtedy, ak tie podporujú režim licencií Applu. Je to vlastne krok späť od hudby oslobodenej od DRM, aká sa dnes predáva vo väčšine obchodov.

Uvidíme, či Apple vymyslí nejakú menej obmedzujúcu implementáciu svojich nových patentov.

Zdroj: torrentfreak.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá