Image
29.1.2015 0 Comments

Apple využije koncept BitTorrentu na legálne P2P zdieľanie plateného obsahu

apple.jpg Apple získal patent na technológiu, ktorá umožňuje ľuďom zdieľať hudbu a videá s priateľmi. Namiesto sťahovania súborov z iTunes alebo iného úložiska budú môcť zákazníci získať súbory od priateľov či príbuzných.

Spoločnosť už pred viac ako 10 rokmi spôsobila v hudobnom priemysle revolúciu svojím obchodom iTunes, ktorým ponúkol pirátom možnosť legálne získať digitálne kópie ich obľúbenej hudby. Nový patent však umožňuje zdieľanie súborov cez P2P.

Patent sa nazýva „oddelenie práva v jednotke digitálneho obsahu od sťahovania". Opisuje sa v ňom systém, kde používatelia môžu voľne zdieľať hudbu a videá medzi sebou. Namiesto toho, aby v iTunes či v inom obchode dostali skutočný súbor, budú musieť získať len licenciu. Takéto licencované súbory potom môžu byť voľne zdieľané s priateľmi, príbuznými či dokonca aj s cudzími ľuďmi.

apple_patent1.png

Podľa spoločnosti má tento systém niekoľko výhod. Šetrí šírku pásma a znižuje aj prevádzkové náklady. To umožní, aby obchod účtoval vyššiu cenu pre používateľov, ktorí si mediálny súbor sťahujú, a nižšie ceny pre tých používateľov, ktorí si ho iba licencujú bez sťahovania.

apple_patent2.png

Hoci „legalizovanie P2P zdieľania" znie lákavo, v skutočnosti to môže byť dosť obmedzujúce. Zavádza sa totiž nová vrstva ochrany obsahu, pretože takéto súbory možno prehrávať len na „dôveryhodnom klientskom softvéri". To znamená, že prenos súborov medzi zariadeniami je možný iba vtedy, ak tie podporujú režim licencií Applu. Je to vlastne krok späť od hudby oslobodenej od DRM, aká sa dnes predáva vo väčšine obchodov.

Uvidíme, či Apple vymyslí nejakú menej obmedzujúcu implementáciu svojich nových patentov.

Zdroj: torrentfreak.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá