Image
29.1.2015 0 Comments

Apple využije koncept BitTorrentu na legálne P2P zdieľanie plateného obsahu

apple.jpg Apple získal patent na technológiu, ktorá umožňuje ľuďom zdieľať hudbu a videá s priateľmi. Namiesto sťahovania súborov z iTunes alebo iného úložiska budú môcť zákazníci získať súbory od priateľov či príbuzných.

Spoločnosť už pred viac ako 10 rokmi spôsobila v hudobnom priemysle revolúciu svojím obchodom iTunes, ktorým ponúkol pirátom možnosť legálne získať digitálne kópie ich obľúbenej hudby. Nový patent však umožňuje zdieľanie súborov cez P2P.

Patent sa nazýva „oddelenie práva v jednotke digitálneho obsahu od sťahovania". Opisuje sa v ňom systém, kde používatelia môžu voľne zdieľať hudbu a videá medzi sebou. Namiesto toho, aby v iTunes či v inom obchode dostali skutočný súbor, budú musieť získať len licenciu. Takéto licencované súbory potom môžu byť voľne zdieľané s priateľmi, príbuznými či dokonca aj s cudzími ľuďmi.

apple_patent1.png

Podľa spoločnosti má tento systém niekoľko výhod. Šetrí šírku pásma a znižuje aj prevádzkové náklady. To umožní, aby obchod účtoval vyššiu cenu pre používateľov, ktorí si mediálny súbor sťahujú, a nižšie ceny pre tých používateľov, ktorí si ho iba licencujú bez sťahovania.

apple_patent2.png

Hoci „legalizovanie P2P zdieľania" znie lákavo, v skutočnosti to môže byť dosť obmedzujúce. Zavádza sa totiž nová vrstva ochrany obsahu, pretože takéto súbory možno prehrávať len na „dôveryhodnom klientskom softvéri". To znamená, že prenos súborov medzi zariadeniami je možný iba vtedy, ak tie podporujú režim licencií Applu. Je to vlastne krok späť od hudby oslobodenej od DRM, aká sa dnes predáva vo väčšine obchodov.

Uvidíme, či Apple vymyslí nejakú menej obmedzujúcu implementáciu svojich nových patentov.

Zdroj: torrentfreak.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá