Image
18.3.2014 0 Comments

Apple uvoľnil novú verziu iOS 7.1. Stojí vyššia rýchlosť za cenu kratšej výdrže batérie?

ios7-1.png Nedávne uvoľnenie novej verzie iOS 7.1 od Applu ako obyčajne vyvolalo množstvo reakcií - niektorí používatelia si vychvaľujú nové funkcie, najmä čo sa týka zlepšenia ovládania, a iní sa, naopak, sťažujú na problémy, ktoré sa im po aktualizácii objavili.

V súčasnosti už na iOS 7.1 aktualizovala približne štvrtina používateľov iPhonov a iPadov, čo je dosť veľká vzorka na to, aby sa ich skúsenosti mohli považovať za relevantné. Mimochodom, ide o najrýchlejšie inštalovanú aktualizáciu iOS v histórii, čo svedčí o tom, že mnoho používateľov sa jej pre množstvo problémov v iOS 7 nemohlo dočkať. Nie všetci sú však potešení.

iOS 7.1 v znamení vyššej rýchlosti

iOS 7.1 prichádza šesť mesiacov po prelomovej verzii iOS 7, ktorá výrazne zmenila rozhranie a mnohým vývojárom znepríjemnila život, pretože nie je úplne kompatibilná so staršími verziami. Ako každá výrazne nová vec mal iOS 7 aj množstvo detských chorôb, ktoré neboli ihneď vyriešené. iOS 7.1 má teda za cieľ opraviť niektoré chyby, zlepšiť rýchlosť a takisto spríjemniť ovládanie prístrojov iPhone, iPad a iPod Touch.

Na prvý pohľad sa iOS 7.1 od svojho predchodcu príliš nelíši, vzhľad zostal takmer totožný - pribudlo síce niekoľko animácií a bolo zlepšené vypínanie prístroja dotykom, ale to sú skôr drobnosti. Výrazne sa však zlepšila reakcia pri navigácii v používateľskom rozhraní, skrátili sa časy nahrávania a zrýchlili animácie, čo vcelku vyvoláva dojem svižnosti a rýchlejších reakcií. To ocenia hlavne používatelia už dosluhujúcich iPhonov 4, ktorí sa na zníženie rýchlosti pri prechode z iOS 6 na iOS 7 často sťažovali a teraz aj im bežia požadované operácie oveľa plynulejšie.

iOS 7.1 prináša aj veľa opráv chýb vrátane nepríjemného „homescreen bugu", o ktorom sa vie už od septembra minulého roka. Prístroje totiž v náhodnom čase prerušili akúkoľvek prácu, zobrazili ikonu Apple a následne používateľa presmerovali na zamknutú hlavnú obrazovku. Na tento problém sa neustále objavovali sťažnosti a je až prekvapujúce, že jeho riešenie trvalo pol roka. Ďalšia oprava sa týka vyššej spoľahlivosti skenera odtlačkov prstov na iPhone 5S, s ktorým tiež neboli všetci používatelia spokojní a hovorili o postupne sa znižujúce presnosti. A takisto boli odstránené problémy aplikácie s e-mailmi pri vyššom počte neprečítaných správ. Dovedna bolo opravených 41 nepríjemných chýb, ktoré používateľom komplikovali život.

Medzi ďalšie drobné zmeny patrí napríklad úprava lock screenu na prístrojoch s odomykaním dotykom, keď používateľ nie je okamžite vyzvaný na potiahnutie prsta po obrazovke, ktoré nedáva v prípade dotykového senzora veľký zmysel. Ďalej bola upravená aplikácia na prehrávanie hudby, kde došlo k lepšiemu umiestneniu tlačidiel na náhodné prehrávanie a na opakovanie a boli zvolené aj lepšie farebné kombinácie. Aplikácia na ovládanie fotoaparátu informuje o zapnutí automatického blesku v podobe malej ikonky, aby jeho použitie nebolo pre používateľa prekvapením. A majitelia iPhonu 5S majú aj možnosť automaticky použiť HDR, ak to podmienky dovoľujú. Ďalší názorný prehľad noviniek nájdete vo videu pod článkom.

Problém s výdržou batérie v iOS 7.1

Ako je už zvykom, nie všetci používatelia sú z novej verzie iOS nadšení a na fórach sa objavuje množstvo reakcií, že sa im po aktualizácii výrazne znížila výdrž batérie. Pri niektorých prístrojoch má ísť údajne o naozaj značne menšiu výdrž, ale aj všeobecne koncipovaný test webu Ars Technica naprieč rôznymi prístrojmi od Applu preukázal takmer vo všetkých prípadoch o niečo horšiu výdrž po aktualizácii na iOS 7.1 v porovnaní s verziou 7.0.6. Niektorí používatelia však hovoria o dramatickom prepade výdrže, ktorý robí ich prístroje takmer nepoužiteľnými. Hovorí napríklad o poklese zo 100 % na 30 % cez noc alebo o poklese o 50 % po hodine práce s prístrojom pri najslabším podsvietení a podobne. Ide síce o extrémne prípady, ale aj iní používateľa sa na fóre Applu sťažujú, že sa im výdrž nepríjemne skrátila.

Apple zatiaľ žiadne konkrétne stanovisko nezaujal, väčšine používateľov odporúča nastaviť úspornejší režim. Ale kratšia výdrž pravdepodobne nikoho neteší, najmä keď nie je možnosť vrátiť sa k predchádzajúcej verzii iOS.


Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá