Image
22.3.2016 5 Comments

Aktualizované: Apple uviedol 4 palcový iPhone SE so slušnou výbavou za dobrú cenu a „malý“ iPadPro

V komunite už tradične dlho očakávané podujatie sa konalo v mestskej hale v Cupertine, kalifornskom meste kde má Apple svoje sídlo. Na úvod bola v krátkom 40 sekundovom skeči obsahujúcom logá produktov a služieb pripomenutá 40 ročná história spoločnosti Apple počnúc rokom 1976. Mnohé z nich doslova zmenili svet. Potom už pódium patrilo šéfovi firmy Timovi Cookovi. V úvode svojej prezentácie zdôraznil aspekty ochrany súkromia používateľov v nadväznosti na polemiku sprístupniť zašifrované iOS zariadenia pre federálne orgány.

Ekológia a zdravotníctvo

Skôr než Tim Cook a jeho kolegovia začali predstavovať nové produkty, oznámili niekoľko posolstiev z oblasti citizenshipu.  Začali ekológiou. V súčasnosti 93 percent budov Apple v USA využíva obnoviteľné zdroje energie a tento trend presadzujú aj v iných krajinách. Napríklad v Číne vybudovali 40 MW solárnu farmu, kde sú solárne kolektory umiestnené tak, aby na lúke mohla pokračovať produkcia sena pre miestne jaky. 

Kto by čakal, že teraz bude ukážka videa z produkcie nových iPhone, sklamal by sa. Ďalšie video sa týkalo technológie na ekologickú likvidáciu starých nepotrebných produktov, ktoré môžete odovzdať v Apple Store, alebo zaslať na adresu, ktorú nájdete na webe. Technológia Apple Renew umožňuje využitie mnohých cenných druhotných surovín, napríklad získané striebro sa využíva pri výrobe solárnych panelov. 

Na programe dňa je nielen životné prostredie, ale aj pomoc chorým. Apple ako technologická spoločnosť spolupracuje aj pri výskume ako môžu mobilné technológie pomôcť pacientom trpiacim na cukrovku,  astmu, či Parkinsonovu chorobu. Na tento účel je určená technológia HealthKit. Senzory v hodinkách Apple Watch posúvajú možnosti mobilných technológií v tejto oblasti k vyšším métam. Preto Apple predstavil CareKit - framework umožňujúci vývoj aplikácií monitorujúcich zdravotný stav, alebo pomáhajúcich ľudom s rôznymi chorobami a fóbiami. Framework podporuje aj zdieľanie informácií o zdravotnom stave s lekárom, alebo terapeutom.  Lekársky predpis už nemusí byť len list papiera, ale aj údaje v mobilnej aplikácií, predovšetkým čo sa týka naordinovaných diet a pohybových aktivít. CareKit bude k dispozícii v apríli.

Apple Watch

Apple Watch sú najpredávanejšie inteligentné hodinky na svete a jednotka ohľadne spokojnosti zákazníkov. Viac než tretina používateľov si mení náramky. Na podujatí boli predstavené nové nylonové náramky v pestrých farbách a atraktívnom dizajne. Počnúc dneškom sa najlacnejší model začne predávať za 299 dolárov.

Prezentácia produktových noviniek a vylepšení pokračuje Apple TV. Silou a perspektívou tejto platformy sú aplikácie. V súčasnosti ich  je v aplikačnom obchode viac než 5000.

IPhone SE

Očakávaný iPhone SE bude mať displej so 4 palcovou uhlopriečkou a je to najvýkonnejší telefón s takouto veľkosťou displeja, aký bol kedy vyrobený. Má dvojnásobný výkon ako iPhone 5s, zásluhu na tom má 64 bitový procesor A9 a motion koprocesor M9. 12 MP iSight kamera umožňuje aj nahrávanie 4K videa. Obraz z kamery bude spracovávať nový signálový procesor. Rozjasnenie podsvietenia displeja pri snímaní selfie umožní realizovať túto obľúbenú aktivitu aj na popredí nočných scén. Rýchlosť LTE dátových prenosov vzrástla na 150 Mbps.

Cena iPhone SE začína na 399 dolároch.  Začne sa predávať v niekoľkých krajinách, ich počet sa do konca mája rozšíri na 110, tam bude zahrnuté aj Slovensko.

Novinky v iOS 9.3

Táto verzia je odo dnes dostupná  vo forme aktualizácie. Spomenieme len niekoľko noviniek: technológia NightShift pri práci v prítmí posunie farebný tón zobrazovania viac k žlto oranžovým teplejším tónom, aby sa eliminoval nepriaznivý vplyv modrého svetla na organizmus. Poznámky bude možné chrániť heslom alebo odtlačkom prsta. Novinkou iOS 9.3 je vzdelávacie rozhranie pre učiteľov a študentov.

Malý 9,7 palcový iPadPro

„Veľký“ iPadPro s uhlopriečkou 13 palcov (presne 12,9) si obľúbili pracovníci mnohých profesií, predovšetkým grafici, dizajnéri, animátori, konštruktéri. Následne odznela informácia, že firma predala viac než 200 miliónov 9,7 palcových iPadov a tým bolo naznačené aký bude nový iPad Pro.

Apple iPadPro2

Displej nového „malého“ iPaduPro odráža o 40 percent menej svetla a je o 25 percent jasnejší než displej, ktorý má iPad Air2. Technológia True tone prispôsobuje farebnú teplotu zobrazovania na displeji nového iPadu osvetleniu okolia. V praxi to znamená, že ambient senzor sníma nielen intenzitu osvetlenia okolia, ale aj jeho farebnú teplotu.

K dispozícii bude Smart keyboard a Apple Pen na písanie a kreslenie. Novinkou je technológia Always on „Hey Siri“. Cena iPadPro v 32 GB verzii bude 599 USD,  128GB bude stáť 749 a za iPadPro s 256 GB pamäti zaplatíte 899 USD.

Všetci očakávali či bude niečo oznámené v rámci tradície „je tu ešte jedna vec“, ktorú zaviedol legendárny Steve Jobs. Bohužial nedočkali sa . Tim Cook akurát oznámil že Apple sa presťahuje do nového kampusu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

5 Comments

 1. eh reakcia na: Apple uviedol „malý“ iPhone SE a „malý“ iPadPro
  22.3.2016 07:03
  Inac ''selfie'' kamera ma len 1,2Mp, a na zaklad 16(10)GB vela 4K videa neulozis. Aj tie najlacnejsie fony ponukaju vacsiu pamat a rozlisenie fotaku. Ako prisli na to ze to clovek nepotrebuje?(ked trend je jasny jak facka)
  Reagovať
  • RE: eh reakcia na: eh
   22.3.2016 12:03
   robit si 4k selfie? tak na toto ty pouzivas telefon? je mi ta luto...
   Reagovať
   • RE: RE: eh reakcia na: RE: eh
    22.3.2016 13:03
    Spajat 2 rozne veci nezmyselne dokopy a este sa pri tom tvarit mudro ? ostatnym bude luto teba :) shittnejsim clanok ohladom applu som necital ani nepamatam :) popri vsetkych samaritanskych praktikach patentoveho overlorda by vobec neuskodilo spomenut aj pracovne podmienky
    Reagovať
    • RE: RE: RE: eh reakcia na: RE: RE: eh
     25.3.2016 10:03
     Nejde o to, že to je 1,2 Mp. Myslím si, že u foťáku nejde až tak o Mp ale hlavne o kvalitu čočky,... Neviem ako ty ale napríklad na mojom iPhone 6 je táto kamera absolútne dostačujúca.
    • RE: RE: RE: eh reakcia na: RE: RE: eh
     23.3.2016 09:03
     ano, spojil som to umyselne, aby vyzeralo este absurdnejsie, ake maju dnes ludia priority :)

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá