Image
20.5.2014 0 Comments

Apple s Googlom sa už nebudú súdiť o patenty. Nie vždy sa podarí dospieť k dohode.

sud_zaloba.jpeg Spor o mobilné patenty medzi Applom a Motorolou, ktorá stále ešte formálne patrí Googlu, je po takmer štyroch rokoch na konci. V ostatných sporoch však Apple pokračuje.

"Apple a Google sa dohodli aj na spolupráci v špecifických oblastiach patentovej reformy," uviedli firmy v spoločnom vyhlásení. Už sa však nedohodli na vzájomnom licencovaní svojich patentov.

Apple v roku 2010 podal žalobu Americkej medzinárodnej obchodnej komisii, namierenú proti spoločnosti Motorola Mobility. Tá sa následne stala súčasťou Googlu a tým naň prešli aj súdne spory. Google sa naposledy dohodol, že biznis s inteligentnými telefónmi predá Lenovu, ale obchod ešte nebol dokončený.

Apple podal žaloby aj na ďalšieho výrobcu smartfónov. Súdny spor vedie aj so Samsungom. Dohoda s Googlom však na tento prípad nebude mať žiadny vplyv. Začiatkom tohto mesiaca totiž kalifornský súd rozhodol, že Samsung musí Applu zaplatiť 119 miliónov dolárov za zneužitie niekoľkých patentov spojených s inteligentnými telefónmi a tabletmi. Samsung ďalej musí zaplatiť 930 miliónov dolárov v inom súdnom spore, v ktorom sa už Samsung raz odvolal.

S tým, ako rastú predaje smartfónov, rastie aj konkurenčné napätie medzi ich výrobcami. Tí sa tak snažia získať konkurenčnú výhodu napríklad aj cestou súdneho sporu. Napriek miliónom vynaloženým na odmeny pre právnikov a mnohým hodinám stráveným na súde sú však výsledky veľmi zmiešané.

Niektorí sudcovia tak často volia neštandardné riešenie. Sudkyňa Lucy Kohová, ktorá má na starosti spor medzi Applom a Samsungom, napríklad požiadala hlavných predstaviteľov oboch spoločností, aby si sadli k jednému stolu a pokúsili sa dohodnúť na nejakom riešení. Schôdzka sa však skončila fiaskom.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá