Image
20.5.2014 0 Comments

Apple s Googlom sa už nebudú súdiť o patenty. Nie vždy sa podarí dospieť k dohode.

sud_zaloba.jpeg Spor o mobilné patenty medzi Applom a Motorolou, ktorá stále ešte formálne patrí Googlu, je po takmer štyroch rokoch na konci. V ostatných sporoch však Apple pokračuje.

"Apple a Google sa dohodli aj na spolupráci v špecifických oblastiach patentovej reformy," uviedli firmy v spoločnom vyhlásení. Už sa však nedohodli na vzájomnom licencovaní svojich patentov.

Apple v roku 2010 podal žalobu Americkej medzinárodnej obchodnej komisii, namierenú proti spoločnosti Motorola Mobility. Tá sa následne stala súčasťou Googlu a tým naň prešli aj súdne spory. Google sa naposledy dohodol, že biznis s inteligentnými telefónmi predá Lenovu, ale obchod ešte nebol dokončený.

Apple podal žaloby aj na ďalšieho výrobcu smartfónov. Súdny spor vedie aj so Samsungom. Dohoda s Googlom však na tento prípad nebude mať žiadny vplyv. Začiatkom tohto mesiaca totiž kalifornský súd rozhodol, že Samsung musí Applu zaplatiť 119 miliónov dolárov za zneužitie niekoľkých patentov spojených s inteligentnými telefónmi a tabletmi. Samsung ďalej musí zaplatiť 930 miliónov dolárov v inom súdnom spore, v ktorom sa už Samsung raz odvolal.

S tým, ako rastú predaje smartfónov, rastie aj konkurenčné napätie medzi ich výrobcami. Tí sa tak snažia získať konkurenčnú výhodu napríklad aj cestou súdneho sporu. Napriek miliónom vynaloženým na odmeny pre právnikov a mnohým hodinám stráveným na súde sú však výsledky veľmi zmiešané.

Niektorí sudcovia tak často volia neštandardné riešenie. Sudkyňa Lucy Kohová, ktorá má na starosti spor medzi Applom a Samsungom, napríklad požiadala hlavných predstaviteľov oboch spoločností, aby si sadli k jednému stolu a pokúsili sa dohodnúť na nejakom riešení. Schôdzka sa však skončila fiaskom.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Biznis

Notebook roka 2016 – hlasovať môžete už teraz

25.10.2016 00:10

Budete to mať naozaj ťažké. Dizajnové zmeny, procesory už siedmej generácie, SSD disky dosahujúce terabajtové hodnoty, a to všetko vtesnané do čoraz tenších šasi. Naopak, herné mašiny sa štíhlej línii ...

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá