Image
13.9.2012 0 Comments

Apple konečne predstavil iPhone 5

iphone5_129-1.jpg Apple včera konečne predstavil dlho očakávaný nový model telefónu iPhone. Očakávania v prípade iPhonu 5 neboli až také veľké - aspoň pokiaľ môžeme vychádzať z prognóz, ktoré sa takmer všetky splnili. Apple v prípade iPhonu neopustil číslovanie, tak ako to bolo pri novom iPade, a tak sa novinka nazýva iPhone 5. Telefón na prvý pohľad zaujme veľmi podobným dizajnom ako predchodcovia, novinkou je väčší 4-palcový displej Retina s rozlíšením 1136 × 640. Aplikácie, ktoré boli vyvíjané pre pôvodné iPhony, sa nebudú škálovať ani upravovať, na novom iPhone sa po ich spustení objavia čierne pásiky z oboch koncov displeja. Súčasťou nového, vyššieho dizajnu tela je aj tenšia hrúbka, iba 7,6 mm. iPhone 5 má hmotnosť 112 gramov, čo je o 20 % menej v porovnaní s modelom 4S.

  iphone5_129.jpg

Z hľadiska našich predpovedí nás Apple mierne prekvapil predstavením nového procesora Apple A6. Ten je podľa výrobcu dvojnásobne rýchlejší a o 22 % menší. Zároveň disponuje aj lepšou efektivitou spotreby energie, vďaka čomu sa predĺžila životnosť batérie. Apple uvádza 8 hodín telefonovania v 3G sieti, čo je menej ako konkurenčný Samsung Galaxy S III, resp. Nokia Lumia 920. Pekné porovnanie vlajkových lodí jednotlivých mobilných operačných systémov priniesol portál Mashable.

Špekulovalo sa aj o prípadnej zmene digitálneho fotoaparátu - ten však stále disponuje rozlíšením 8 Mpix, ale senzor je o 25 % menší a disponuje viacerými novými funkciami. Spomeňme lepšiu kvalitu snímok fotených bez blesku alebo o 40 % rýchlejšie fotenie.

iphone5_1.jpg

iPhone 5 je prvý 4G LTE telefón spoločnosti Apple. V tomto prípade sa takisto ukázalo, že predpovede boli pravdivé. Okrem toho je telefón vybavený aj konektivitou 5 GHz 802.11n Wi-Fi. Očakávanej zmeny sa dočkal aj dokovací konektor. Nový konektor, tzv. Lightning, je menší a niektoré spoločnosti už pre iPhone 5 pripravujú prvé produkty príslušenstva.

V rámci odhadov bola najmenej jasná odpoveď týkajúca sa otázky integrácie čipu NFC. Túto technológiu nakoniec v novom iPhone nenájdete, podporované nie je ani bezdrôtové nabíjanie. Cenová politika Applu sa nemení, zatiaľ boli oznámené ceny v dolároch pri dvojročnej viazanosti u amerických mobilných operátorov. Začínajú sa od 199 USD pri 16 GB verzii, okrem nej budú k dispozícii klasické 32 a 64 GB modely v čiernej alebo bielej farbe. iPhone 4S bol zlacnený na 99 USD za 16 GB verziu a iPhone 4 si pri dvojročnej viazanosti môžete v Amerike dopriať úplne zadarmo.

iphone5_2.jpg

iPhone 5 takisto disponuje trojicou mikrofónov a novinka sa objaví na vybraných trhoch už 21. septembra. Očakáva sa, že k nám sa telefón dostane do konca roka, pričom cena by mala byť totožná s cenou iPhonu 4S pri jeho uvedení na trh. Vo výsledku nás nový model ničím neprekvapil, prakticky všetky odhady a predpovede sa splnili.

Zdroj: mashable.comMohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá