Image
13.9.2012 0 Comments

Apple konečne predstavil iPhone 5

iphone5_129-1.jpg Apple včera konečne predstavil dlho očakávaný nový model telefónu iPhone. Očakávania v prípade iPhonu 5 neboli až také veľké - aspoň pokiaľ môžeme vychádzať z prognóz, ktoré sa takmer všetky splnili. Apple v prípade iPhonu neopustil číslovanie, tak ako to bolo pri novom iPade, a tak sa novinka nazýva iPhone 5. Telefón na prvý pohľad zaujme veľmi podobným dizajnom ako predchodcovia, novinkou je väčší 4-palcový displej Retina s rozlíšením 1136 × 640. Aplikácie, ktoré boli vyvíjané pre pôvodné iPhony, sa nebudú škálovať ani upravovať, na novom iPhone sa po ich spustení objavia čierne pásiky z oboch koncov displeja. Súčasťou nového, vyššieho dizajnu tela je aj tenšia hrúbka, iba 7,6 mm. iPhone 5 má hmotnosť 112 gramov, čo je o 20 % menej v porovnaní s modelom 4S.

  iphone5_129.jpg

Z hľadiska našich predpovedí nás Apple mierne prekvapil predstavením nového procesora Apple A6. Ten je podľa výrobcu dvojnásobne rýchlejší a o 22 % menší. Zároveň disponuje aj lepšou efektivitou spotreby energie, vďaka čomu sa predĺžila životnosť batérie. Apple uvádza 8 hodín telefonovania v 3G sieti, čo je menej ako konkurenčný Samsung Galaxy S III, resp. Nokia Lumia 920. Pekné porovnanie vlajkových lodí jednotlivých mobilných operačných systémov priniesol portál Mashable.

Špekulovalo sa aj o prípadnej zmene digitálneho fotoaparátu - ten však stále disponuje rozlíšením 8 Mpix, ale senzor je o 25 % menší a disponuje viacerými novými funkciami. Spomeňme lepšiu kvalitu snímok fotených bez blesku alebo o 40 % rýchlejšie fotenie.

iphone5_1.jpg

iPhone 5 je prvý 4G LTE telefón spoločnosti Apple. V tomto prípade sa takisto ukázalo, že predpovede boli pravdivé. Okrem toho je telefón vybavený aj konektivitou 5 GHz 802.11n Wi-Fi. Očakávanej zmeny sa dočkal aj dokovací konektor. Nový konektor, tzv. Lightning, je menší a niektoré spoločnosti už pre iPhone 5 pripravujú prvé produkty príslušenstva.

V rámci odhadov bola najmenej jasná odpoveď týkajúca sa otázky integrácie čipu NFC. Túto technológiu nakoniec v novom iPhone nenájdete, podporované nie je ani bezdrôtové nabíjanie. Cenová politika Applu sa nemení, zatiaľ boli oznámené ceny v dolároch pri dvojročnej viazanosti u amerických mobilných operátorov. Začínajú sa od 199 USD pri 16 GB verzii, okrem nej budú k dispozícii klasické 32 a 64 GB modely v čiernej alebo bielej farbe. iPhone 4S bol zlacnený na 99 USD za 16 GB verziu a iPhone 4 si pri dvojročnej viazanosti môžete v Amerike dopriať úplne zadarmo.

iphone5_2.jpg

iPhone 5 takisto disponuje trojicou mikrofónov a novinka sa objaví na vybraných trhoch už 21. septembra. Očakáva sa, že k nám sa telefón dostane do konca roka, pričom cena by mala byť totožná s cenou iPhonu 4S pri jeho uvedení na trh. Vo výsledku nás nový model ničím neprekvapil, prakticky všetky odhady a predpovede sa splnili.

Zdroj: mashable.comNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty 1

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá