Image
13.6.2014 0 Comments

Apple chystá nový prístroj zameraný na sledovanie zdravia. Pozrite sa, čo chystá.

Craig-Federighi.jpeg Už dlhší čas sa hovorí o tom, že Apple pripravuje zariadenie z oblasti nositeľnej elektroniky. Chce si ním upevniť pozíciu v perspektívnom sektore starostlivosti o zdravie.

Na konferencii WWDC Craig Federighi, senior viceprezident softvérového inžinierstva v Apple, oznámil vstup spoločnosti do oblasti služieb na monitorovanie zdravia. Na jeseň bude uvedený na trh aj modernizovaný operačný systém iOS 8 pre smartfóny a tablety, vybavený funkciou na správu biometrických údajov používateľov. Bude ho využívať aj nové zariadenie z kategórie wearables, ktoré sa zatiaľ nazýva iWatch a na trhu by sa malo objaviť v októbri.

Craig-Federighi2.jpeg

Hoci podrobnosti zatiaľ nie sú známe, informované zdroje tvrdia, že špecifikácie nového produktu sú už dokončené. Bude vybavený dotykovým displejom OLED a umožní zber dát týkajúcich sa zdravia, ako je napr. spotreba kalórií, spánok, hladina glukózy či kyslíka v krvi. Zariadenie takisto umožní používateľom čítať správy zaslané na ich smartfón.

Podľa výrobcu súčiastok chce Apple uviesť na trh 3 - 5 miliónov svojich iWatch. Tento počet presahuje vlaňajšie globálne predaje takýchto hodiniek. Možno teda predpokladať, že má dohodnuté ich nasadenie aj v partnerských nemocniciach (Mayo Clinic, Cleveland Clinic).

Apple spolupracuje aj s Nike. Obe spoločnosti sa pravdepodobne dohodli na budúcom integrovaní svojich služieb. Výrobca športového vybavenia sa zrejme prestane venovať výrobe zariadení a v budúcnosti sústredí svoje podnikanie na oblasť služieb.

Služby na sledovanie zdravia sú k dispozícii už nejaký čas, ale zatiaľ nezaznamenali väčší úspech. Napríklad Google v roku 2008 spustil službu Google Health na zber údajov týkajúcich sa zdravotného stavu na individuálne použitie, no koncom roka 2011 ju zrušil. Odborníci sa domnievajú, že malú popularitu služieb na monitorovanie zdravia možno dať do súvisu aj s nedostatkom ľahko použiteľných mobilných zariadení a nedostatočnou koordináciou so zdravotníckymi inštitúciami.

Apple má teraz príležitosť ponúknuť takýto ľahko použiteľný produkt. Navyše nový iOS umožní aj správu dát týkajúcich sa zdravia, ktoré sa získavajú prostredníctvom platforiem vyvinutých inými spoločnosťami. Apple očakáva, že to umožní získať prístup k veľkému množstvu dát, ako je pulzová frekvencia, krvný tlak, spánkové cykly či spotreba kalórií. Mohol by tak vyvolať záujem o spoluprácu zo strany firiem z oblasti poisťovníctva, medicíny, preventívnych služieb, reklamy a pod.

Konkurencia takisto rozširuje svoj dosah v odvetví zdravotnej starostlivosti. Napríklad Samsung ponúka Gear Fit, OLED monitor, ktorý okrem počtu krokov sleduje aj tepovú frekvenciu používateľa. Aj Sony minulý mesiac uviedlo na trh produkt SmartBand, určený na ukladanie údajov o každodenných aktivitách používateľa, ako je cvičenie, kvalita spánku, ale aj uskutočnené telefonické hovory.

Samsung i Sony dúfajú, že včasné uvedenie produktov upevní ich pozíciu oproti Applu. No pokiaľ ide o postavenie na trhu smartfónov a dostupnosť aplikácií, americká firma má výrazný náskok. To sa však netýka oblasti cien. Väčšina nositeľnej elektroniky sa v súčasnosti predáva za menej ako 200 dolárov. Možno však predpokladať, že nový výrobok Applu bude mať vyššiu cenovku.

Zdroj: asia.nikkei.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá