Image
17.6.2014 0 Comments

Apple Handoff: rozrobenú prácu dokončíte na inom zariadení aj keď na ňom daná aplikácia nebeží

ITN_handoff.jpg Nová funkcia operačných systémov iOS 8 a OS X Yosemite dovolí používateľom pokračovať v začatej práci nielen v rámci jednej aplikácie, ale aj v rámci rôznych používateľských rozhraní.

Handoff je súčasťou Continuity, čo je termín, ktorý Apple používa pre široký rad nástrojov uľahčujúcich prácu naprieč rôznymi platformami. Princíp nástroja je jednoduchý: používateľ na jednom zariadení začne vyvíjať nejakú činnosť - písať e-mail, surfovať po webe, vytvárať dokument - a dokončí ju na inom prístroji.

Funkcia sa spolieha na schopnosť hardvéru rozpoznať zariadenia pripojené k rovnakému účtu služby iCloud. Len čo dôjde k ich prepojenie, používatelia si môžu medzi jednotlivými platformami jednoducho odovzdávať rozpracované operácie. Dáta sú medzi jednotlivými zariadeniami posielané cez rozhranie Bluetooth. Na neprerušovanú prácu teda musia mať Bluetooth zapnuté obe používateľské zariadenia.

Apple chce byť príkladom a sám bude túto funkcionalitu podporovať v mnohých svojich aplikáciách pre iOS a OS X. Na zozname podporovaných aplikácií sú Pages, Numbers, Keynote, Contacts, Mail, Maps, Notes, Reminders alebo Safari. Spoločnosť však súčasne hodlá Handoff sprístupniť vývojárom zvonku prostredníctvom niekoľkých API.

Odovzdávanie práce by nemalo byť obmedzené len na rovnaké aplikácie umiestnené v rôznych zariadeniach. Vývojári budú môcť vlastné aplikácie upraviť tak, aby napríklad dokument rozpracovaný vo verzii textového editora Byword pre iPad bolo možné dokončiť za použitia inej aplikácie v OS X. Tým sa súčasne vyrieši problém s chýbajúcimi verziami aplikácií pre niektoré platformy - množstvo aplikácií je napríklad dostupných pre OS X, nie však už pre používateľov iPhonov.

„Ďalej môže dôjsť k situácii, keď používateľ používa natívnu aplikáciu v jednom zariadení a rád by v práci pokračoval v inom zariadení, ktoré však danú aplikáciu neponúka. Používateľa v tomto prípade možno presmerovať do webového rozhrania," píše Apple v dokumente pre vývojárov. Napríklad čítačka RSS Feedly ponúka aplikáciu pre iOS, zatiaľ čo používatelia OS X majú smolu. V OS X tak môžu používatelia využiť práve webové rozhranie. Podporovaný je takisto opačný smer, teda z webového prehliadača do aplikácie.

Funkciu na presmerovanie medzi aplikačným a webovým rozhraním môžu využívať aj vývojári, ktorých aplikácia disponuje verziami pre iOS aj OS X, pre prípad, že používateľ aplikáciu využíva iba v jednom z týchto systémov.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá