Image
9.2.2015 0 Comments

Aplikácie s miliónmi stiahnutí na Google Play šíria adware

google_play.png Správa bezpečnostnej spoločnosti Avast upozorňuje na nový typ malvéru, šíriaci sa cez Google Play. Prejavuje sa zobrazovaním reklám maskovaných ako varovné správy pre používateľov, ktoré sa objavia po odomknutí androidového smartfónu. Reklamný malvér čiže advér sa nachádza v niektorých aplikáciách, ktoré zaznamenali už veľký počet inštalácií. Ide napríklad o kartovú hru Durak, ktorá mala podľa údajov Google Play už 5 až 10 miliónov stiahnutí.

Prvé upozornenie na advér prišlo v diskusnom príspevku na fóre Avastu. Ako upozorňuje výskumník Avastu Filip Chytry, aplikácie, kde bol nájdený malvér, majú skutočne veľkú cieľovú skupinu, sú k dispozícii v anglofónnych krajinách, ale aj v iných jazykových verziách. Za predpokladu, že údaje o počte stiahnutí na Google Play sú presné, nainštalovali si ich už milióny používateľov.

durak_game.png

Okrem kartovej hry Durak ide napríklad o IQ test či aplikáciu Russian History. Aplikácie pochádzajú od rôznych vývojárov, ale obsahujú rovnaký škodlivý softvér. Autor diskusného príspevku upozorňujúceho na malvér hovoril asi o tucte nakazených aplikácií. Avast zatiaľ analyzoval len spomínané tri, no skúma aj ďalšie.

Video ukazuje, ako to vyzerá, keď sa telefón nakazí.


Reklamy sa nezačnú zobrazovať hneď po inštalácii, ale až o niekoľko dní. V niektorých prípadoch sa neobjavili ani mesiac po inštalovaní. „Po 30 dňoch by už málo ľudí vedelo, ktorá aplikácia je príčinou abnormálneho správania ich telefónu," uvádza Chytry.

Potom sa po každom odomknutí zariadenia zobrazí falošné upozornenie na infikovanie zariadenia, na potrebu jeho aktualizácie alebo na prítomnosť pornografického obsahu. Po kliknutí napríklad na ponuku aktualizácie je používateľ presmerovaný na falošné stránky s ďalším malvérom, ktorý je určený na posielanie prémiových SMS alebo zber osobných údajov.

avast_malware.jpg

Google už spomínané tri aplikácie zo svojho obchodu odstránil.

Zdroj: techcrunch.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá