Image
9.2.2015 0 Comments

Aplikácie s miliónmi stiahnutí na Google Play šíria adware

google_play.png Správa bezpečnostnej spoločnosti Avast upozorňuje na nový typ malvéru, šíriaci sa cez Google Play. Prejavuje sa zobrazovaním reklám maskovaných ako varovné správy pre používateľov, ktoré sa objavia po odomknutí androidového smartfónu. Reklamný malvér čiže advér sa nachádza v niektorých aplikáciách, ktoré zaznamenali už veľký počet inštalácií. Ide napríklad o kartovú hru Durak, ktorá mala podľa údajov Google Play už 5 až 10 miliónov stiahnutí.

Prvé upozornenie na advér prišlo v diskusnom príspevku na fóre Avastu. Ako upozorňuje výskumník Avastu Filip Chytry, aplikácie, kde bol nájdený malvér, majú skutočne veľkú cieľovú skupinu, sú k dispozícii v anglofónnych krajinách, ale aj v iných jazykových verziách. Za predpokladu, že údaje o počte stiahnutí na Google Play sú presné, nainštalovali si ich už milióny používateľov.

durak_game.png

Okrem kartovej hry Durak ide napríklad o IQ test či aplikáciu Russian History. Aplikácie pochádzajú od rôznych vývojárov, ale obsahujú rovnaký škodlivý softvér. Autor diskusného príspevku upozorňujúceho na malvér hovoril asi o tucte nakazených aplikácií. Avast zatiaľ analyzoval len spomínané tri, no skúma aj ďalšie.

Video ukazuje, ako to vyzerá, keď sa telefón nakazí.


Reklamy sa nezačnú zobrazovať hneď po inštalácii, ale až o niekoľko dní. V niektorých prípadoch sa neobjavili ani mesiac po inštalovaní. „Po 30 dňoch by už málo ľudí vedelo, ktorá aplikácia je príčinou abnormálneho správania ich telefónu," uvádza Chytry.

Potom sa po každom odomknutí zariadenia zobrazí falošné upozornenie na infikovanie zariadenia, na potrebu jeho aktualizácie alebo na prítomnosť pornografického obsahu. Po kliknutí napríklad na ponuku aktualizácie je používateľ presmerovaný na falošné stránky s ďalším malvérom, ktorý je určený na posielanie prémiových SMS alebo zber osobných údajov.

avast_malware.jpg

Google už spomínané tri aplikácie zo svojho obchodu odstránil.

Zdroj: techcrunch.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá