26.1.2015 0 Comments

Apetít na transakcie sa vracia

Osem z desiatich amerických firiem plánuje tento rok aspoň jednu akvizíciu. Toto zistenie vyplynulo z nového prieskumu KPMG 2015 M&A Outlook Survey Report. Väčšina respondentov sa vyjadrila, že trhu budú dominovať menšie a stredné veľké transakcie, z odvetví sa verí najmä zdravotníctvu.

Viac ako tri štvrtiny (79%) opýtaných uviedli, že spoločnosť alebo fond, v ktorom pôsobia, urobil aspoň jednu akvizíciu v roku 2014 (v porovnaní so 66% v roku 2013). Dokonca 13% opýtaných sa vyslovilo, že ich firma uskutočnila v roku 2014 desať a viac akvizícií.

V roku 2014 rástla globálne hodnota transakcií oveľa rýchlejšie ako ich počet. Z veľkej časti to bolo spôsobené množstvom „mega -transakcií" ako napríklad akvizícia What'sApp spoločnosťou Facebook za 19 miliárd USD. Prieskum však ukázal, že väčšina manažérov naďalej verí, že transakčnému trhu budú dominovať menšie a stredné veľké obchody.

Respondenti prieskumu KPMG predpokladajú, že z hľadiska transakcií bude v roku 2015 najaktívnejšie odvetvie zdravotnej starostlivosti, najmä nemocnice. Vyjadrili sa tak dve tretiny opýtaných. V závese za zdravotníctvom je priemysel zameraný na technológie, média a telekomunikácie.

V roku 2014 bolo 44% z celkového objemu transakcií uzavretých v USA, objem transakcií sa tam v minulom roku dostal úroveň pred recesiou. Hodnota uzavretých obchodov za trištvrte roka dosiahla takmer 1 bilión USD a ohlásených bolo takmer 6000 transakcií. Podľa spoločnosti Thomson Reuters narástla v uplynulom roku celková hodnota transakcií až o 33%.Respondenti tohtoročného M&A Outlook Survey očakávajú, že USA bude dominovať aj v roku 2015, nasledovaný západnou Európou a Čínou.

Dan Tiemann, zodpovedný za transakcie a reštrukturalizáciu v KPMG US, vysvetľuje: "S rastúcou spotrebiteľskou dôverou a priaznivým úverovým trhom sú spoločnosti veľmi náchylné investovať svoje finančné prostriedky do akvizícií, aby dosiahli rast."

Na otázku, ktoré faktory sú najdôležitejšie pre úspech, najväčšie percento respondentov (43%) uviedlo dobre zrealizovaný integračný plán. Nasledovali správne ohodnotenie kupovanej spoločnosti (26%) a účinné due diligence (18%).


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Seagate BackUp Plus Portable - první 2,5“ externí disk na světě s kapacitou 5 TB

25.10.2016 00:00

Seagate Technology, přední světový výrobce datových úložišť, uvede v listopadu na český a slovenský trh externí disk Backup Plus Portable, vůbec první 5TB přenosný disk na světě. Novinku zdobí elegant ...

Tlačové správy

Bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus dopravila k ISS 2300 kg nákladu

24.10.2016 15:37

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dorazil prvý náklad potravín a iného potrebného materiálu, ktorý tam po vyše dvojročnej prestávke dopravila vlastnou loďou i raketou súkromná americká spoločnosť ...

Tlačové správy

Ericsson zverejnil hospodárske výsledky za tretí štvrťrok 2016

24.10.2016 15:00

HLAVNÉ ÚDAJE ZA 3. ŠTVRŤROK •        Vykázané tržby a tržby upravené pre porovnateľné jednotky a zohľadňujúce zmeny výmenných kurzov medziročne poklesli o 14 %, predovšetkým v dôsledku vývoja v segme ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá