Image
26.1.2015 0 Comments

Antivírusové novinky v znamení roka 2015

Je tu nový rok a nové bezpečnostné riešenia. Výrobcovia optimalizujú vzhľad, čo je vlastne nevyhnutnosť popri neustálom pridávaní nových funkcií. Sledujeme trend, keď sa z antivírusových programov stávajú komplexné „dohľadové centrá" počítača. Našťastie aj v tomto roku sa výrobcovia snažia udržať nízke systémové nároky svojich riešení.

Vyskúšali sme dva programy v najvyššej verzii. Oba majú nadštandardnú výbavu, no v niektorých funkciách sa diametrálne rozchádzajú.

  • 70 % vírusov napíšu ľudia zo skupín organizovaného zločinu.
  • 90 % všetkých e-mailov obsahuje malvér.
  • Vírus MyDoom je najrýchlejšie sa šíriaci vírus v dejinách. Škody sa odhadujú na 38,5 miliardy USD.
  • Amazon.com je internetová spoločnosť, ktorá zaznamenáva najviac útokov cez exploity a phishingové útoky. Nasledujú Apple a eBay.
  • Každý mesiac je vytvorených zhruba 6000 nových vírusov.
  • Hyperlinky a prílohy - to sú hlavné prostriedky na infikovanie počítača, nie samotné prijatie e-mailu.
  • Rok 2014 bol aj rokom hromadných útokov na webové a IP kamery. A stačilo tak málo - zmeniť výrobné prihlasovacie údaje.

Avast! Premier 2015

Tohtoročná verzia najkomplexnejšieho bezpečnostného produktu pre domácnosti od Avastu sa pýši mnohými zlepšeniami. Pribudli nové veci a funkcie, ktoré opäť iní výrobcovia nemajú vo svojich bezpečnostných riešeniach.

Premier2015.png  

Hlavné okno programu Avast! Premier 2015

Rozhranie je v slovenskom jazyku, čo uvíta mnoho používateľov. Program pracuje na úplnej automatike, spočiatku treba len potvrdiť dôveryhodnú sieť po inštalácii programu a pripojení sa v rôznych sieťach. Prvá požiadavka bude ohlásená firewallom hneď po inštalácii a potom všade, kde sa s notebookom pripojíte po prvý raz. Tu sme ocenili dva typy pri výbere spôsobu pripojenia na sieť: domáca a verejná. Ako domáca sa chápe aj tá na vašom pracovisku, ide o dôveryhodnú sieť. V kaviarni je vhodné vybrať verejnú, počítač tak nebude vidno v sieti a bude lepšie chránený pred skenovaním na rôznych portoch. Rozhranie prešlo viacerými zjednodušeniami a ku všetkým funkciám sa dostanete bez potreby niečo hľadať alebo študovať návod, či už pôjde o manuálne skenovanie systému, alebo nastavovanie vlastností programu.

Zapracované sú aj aktualizácie. Hovorí sa v priemere o 196 aktualizáciách denne, čo by pri 24-hodinovom cykle znamenalo nové definície každých takmer 8 minút.

Keďže poskytovanie licencií pre viac počítačov je bežná záležitosť, možno ich aj spravovať cez on-line účet My Avast. Vidíte tu stav počítačov a ochrany. Oplatí sa jednoducho zaregistrovať. Netreba nič vypĺňať, použiť sa dá účet Googlu alebo Facebooku.

Novinkou je skenovanie siete a zisťovanie potenciálnych rizík. Funkcia na ochranu siete preskenuje sieť, zobrazí pripojené zariadenia a upozorní aj na to, ak si používateľ nezmenil výrobné prihlasovacie údaje do svojho routera alebo ak je heslo na Wi-Fi príliš slabé. S tým súvisí aj ochrana pred zneužitím DNS. Používatelia platených antivírusov Avast, nielen verzie Premier, majú k dispozícii ochranu pred podvodom s presmerovaním DNS a sfalšovaním záznamu, pre ktorý by potom nevideli, že navštevované stránky nie sú legitímne. Je to zvýšená ochrana nielen pri používaní internetového bankovníctva, ale aj všetkých ostatných služieb. S touto funkciou sa zvyšuje istota, že stránky, ktoré navštevujete, sú tie, za ktoré sa vydávajú.

Rozdiel oproti nižším verziám je aj v kompletnom pokrytí ochrany systému proti zraniteľnostiam. Budete upozornení na nové aktualizácie aj sieťové problémy a nastavenia spomaľujúce výkon systému. Naše skúsenosti s touto funkciou sú pozitívne, no občas sa stáva, že nainštalovaný program si ohlási novú aktualizáciu skôr ako Avast a nainštaluje ju.

Medzi samostatnými súčasťami je tu aj modul SafeZone 2.0. Je dostupný ako plugin do prehliadača, ale aj ako aplikácia spúšťaná cez zástupcu na pracovnej ploche. Vtedy sa spustí rozhranie s chráneným prehliadačom. Ak potrebujete pristupovať napríklad do bankingu a máte akékoľvek pochybnosti, cez takéto zabezpečené rozhranie ste chránení proti rizikovým pluginom prehliadača a pracuje nezávisle od systému. S tým súvisí aj modul Sandbox. Doň môžete vložiť programy s potrebou ich virtualizovaného spúšťania. Ak testujete nové aplikácie, toto je vhodný spôsob, ako zamedziť neznámym aplikáciám meniť registre alebo poškodzovať systém.

Keď už sme pri prehliadači, treba spomenúť aj samostatný modul na hľadanie zraniteľností a rizík v nainštalovaných browseroch. Hľadajú sa napríklad aj doplnky s nízkym hodnotením. Zaujímavé bolo upozornenie na doplnok Hudba Google Play. Má totiž len priemerné hodnotenie používateľmi. Priamo z antivírusu sa dajú doplnky zakázať, netreba hľadať voľby v nastaveniach prehliadača.

Program poskytne aj nástroj na bezpečné odstraňovanie súborov a prečistenie voľného miesta na disku tak, aby sa nedala použiť funkcia Súbory a adresáre možno bezpečnou metódou odstraňovať aj z kontextového menu Prieskumníka.

Stat.png

Globálne štatistiky môžete sledovať priamo v programe

Hodnotenie:

Nadštandardná výbava, slovenská lokalizácia, dôraz na ochranu siete, ochrana systémových zraniteľností, užitočné moduly navyše, správa cez My Avast
Občas vyšší dosah na výkon

Cena: 44,90 EUR na 1 PC/1 rok
Link: www.avast.com

Bitdefender Total Security 2015

Toto je antivírusový program, ktorý po celý čas svojho pôsobenia na trhu predstavoval vždy očakávaný produkt v našej redakcii. Je to dané tým, že prináša vždy niečo nové, hoci v minulosti kládol veľký dôraz na bezpečnosť. Výrobca výrazne menil spôsob ovládania, aktuálne vo verzii 2015 priniesol najprehľadnejší spôsob a poskytol ľahšie dostupné nástroje navyše.

BitDef2015.png  

Hlavné okno programu Bitdefender Total Security 2015

Prostredie je podľa nových trendov orientované tak, aby sa dalo ovládať aj dotykovo. Teda ikony a tlačidlá sú zapracované do dlaždíc. Faktom však je, že aj tento antivírus pracuje automaticky a len málokedy budete potrebovať v ňom niečo meniť. Keďže je tu veľa nástrojov navyše, ako napríklad mazanie dát, peňaženka na internetové platenie, optimalizátor systémových nastavení a iné, na nás pôsobil trochu ako optimalizačný a tweakovací program.

Ďalšia zmena je zmenšenie veľkosti prvkov, čo je výhoda pre používateľov HD rozlíšenia. Na full HD sa budete musieť trochu nakloniť k obrazovke. BitDefender používa na rekapituláciu vírusového diania na vašom PC systém reportov. Tie boli v tejto verzii rozšírené a zahŕňajú aj informácie o celkovom zdraví systému. Teda nielen o tom, koľko súborov ste za posledný týždeň preskenovali, koľko z nich bolo podozrivých, ale aj informácie o optimalizovaných aplikáciách, kapacite diskov a iných segmentoch operačného systému. Po inštalácii sa na ploche zobrazí widget, ktorý sleduje vaše aktivity, ale reaguje aj na pretiahnutie súborov na jeho kruhovú plochu. Tým sa skontroluje obsah súborov a adresárov, no aj tak sa nám najviac páčil spôsob cez kontextové menu Prieskumníka. Na rozdiel od Avastu v tomto teste je tu aj kontextové menu v koši. Súbory sa dajú neobnoviteľne odstraňovať aj z koša, nielen z ich pôvodného umiestnenia.

Výhodné sú aj nízke systémové nároky. Nevzniká tu ani vysoká záťaž pri veľkom počte otvorených internetových stránok alebo presúvaní veľkého počtu malých súborov. Špeciálne sme sa zamerali aj na spomínané rozširujúce moduly. Rýchlo prehľadajú systém a nemajú negatívny dosah na operačnú pamäť alebo využitie disku. Toto sme preverovali priamo cez sledovanie výkonu operačného systému. Keď zoberieme do úvahy, že moduly skenujú aj zraniteľnosti systému a upozorňujú na opravy a aktualizácie nainštalovaných programov, ide o zatiaľ menej vídaný fakt. Svoj podiel majú na tom profily. Program beží v tzv. režime Autopilot, keď sám vyhodnocuje aktivitu používateľa (kancelárska práca, hranie hier, pozeranie filmov) a na základe toho prispôsobuje svoje aktivity a stišuje notifikácie. Inštalácia nesie aj podporu pluginov pre najpoužívanejšie prehliadače internetu. Údaje o platobných kartách si uložíte do špeciálnej peňaženky a netreba na stránkach nič vypĺňať ručne. Okrem toho sú vyhľadávané výsledky preskenované a na základe ikony vidieť stav bezpečnosti daného webu ešte pred tým, než kliknete na odkaz vedúci k nemu.

Výbavu dotvára cloudový antispam, Safebox na ukladanie citlivých súborov do zabezpečeného priestoru na disku, technológia odstraňujúca dáta na diaľku a zamykajúca počítač.

Tools.png

Nástroje navyše a funkcie na ochranu počítača aj citlivých súborov

Hodnotenie:

anedbateľné systémové nároky - technológia Photon, Autopilot, najsilnejšia výbava modulov spomedzi bezpečnostných riešení, technológia Anti-Theft
Žiadne podstatné

Cena: 59,95 EUR na 1 PC/1 rok
Link: www.bitdefender.com

Verdikt PC REVUE

Avast! Premier 2015 je vynikajúce bezpečnostné riešenie. Pre bežného používateľa je stále dôležitá slovenská lokalizácia. Páčila sa nám ochrana v rôznych typoch sietí, nástroje na bezpečný banking a vôbec spôsob, ako antivírus pracuje. Netreba nič nastavovať, beží v automatickom režime. Občas sa prejaví vyšší dosah na výkon. Veľa otvorených webov mu nerobí dobre. Bitdefender Total Security 2015 je okrem bezpečnostného riešenia aj značne vybavený nástroj na ladenie systému. Takisto sleduje aktuálnosť programov a opráv, má minimálne systémové nároky a špecializované nástroje na ochranu pri internetovom bankovníctve. Sleduje stránky a vyhodnocuje ich vo výsledkoch hľadania, navyše má minimálne nároky na systém.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá