25.2.2014 0 Comments

Antik prinesie inteligentnú domácnosť

Najväčší regionálny poskytovateľ telekomunikačných služieb ANTIK Telecom spolu so svojou dcérskou spoločnosťou ANTIK Technology predstaví tento rok svojim klientom úplne nové služby, tzv. SmartHome a SmartEnergy. Služba umožní zákazníkom na televíznej obrazovke sledovať vývoj spotreby elektrickej energie jednotlivých spotrebičov a ďalších médií a porovnávať si ich s priemernými hodnotami podobných domácností vo svojom meste. Pomocou mobilnej aplikácie zasa môže aj na diaľku zapínať a vypínať domáce spotrebiče, služba upozorní na zabudnuté svetlo v kúpeľni a takisto pomôže identifikovať nehospodárne spotrebiče.

„Tento rok vstúpime do segmentu SmartHome v ktorom vidíme veľkú budúcnosť. Už dnes sme vyvinuli doplnkové zariadenie k set-top boxu, ktoré bezdrôtovo komunikuje so snímačmi rozmiestnenými v byte. Naši prví testeri boli nadšení a preto by sme radi ponúkli naše riešenie pre energetické úspory na prvé košické sídliská už počas tohto leta," vysvetľuje Igor Kolla, generálny riaditeľ Antiku. „Napr. na hlavný prívod el. energie umiestňujeme bez porušenia vodiča snímač, ktorý vysiela pravidelne informáciu o prietoku el . energie, pričom kontrolný softvér zo zmien vie odhadnúť aký spotrebič sa práve zapol a vypol. Na tomto algoritme pracujeme spolu s výskumníkmi z Technickej univerzity v Košiciach." Antik sa v prvej etape sa zameria na elektrickú energiu, avšak sériovo vyrábaný model už dokáže pracovať aj s ďalšími snímačmi ako spotreba tepla v domácnosti, studenej a teplej vody a podobne.

Pri odchode z bytu obyvateľa systém vie upozorniť, že mu napríklad zbytočne ostal bežať TV prijímač, vďaka prepojeniu TV so set-top boxom Antiku môže daný televízor na diaľku priamo vypnúť. SmartHome umožní rovnako automaticky vypnúť a následne zapnúť televízor napríklad aj počas vysielania reklamy. Porovnaním s databázou podobných zariadení vie systém s pomocou dát z ďalšieho snímača na obrazovke TV upozorniť klienta, že napr. jeho chladnička má privysokú spotrebu.

Pomocou kompatibilného termostatu zasa vlastník domu či bytu na diaľku zníži teplotu v byte alebo zohreje v predstihu pred návratom z dovolenky. Okrem nasadenie v domácnosti si riešenie nájde uplatnenie aj v spoločných priestoroch bytových domov alebo vo firmách, kde zbytočne prevádzkované spotrebiče a osvetlenie reálne zvyšujú prevádzkové náklady.

ANTIK Technology prvýkrát predviedol svoju SmartHome aplikáciu už na globálnom veľtrhu IBC 2013 v Amsterdame. Okrem prídavného zariadenia a softvéru v set-top boxoch riešenie obsahuje aj veľký výber snímačov médií a vnútornej bezpečnosti, diaľkovo riadených zásuviek, vypínačov a termostatických regulátorov. Prvé nasadené produkty umožnia merať a analyzovať celkový priebeh spotreby el. energie v byte a osobitné mobilné zariadenie zasa individuálnu spotrebu jednotlivých zariadení.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Mars: Sonda zachytila signál z pristávacieho modulu, jeho osud je neznámy

20.10.2016 15:21

Orbitálna sonda európsko-ruskej vesmírnej misie ExoMars zachytila signál z modulu, ktorý mal v stredu pristáť na povrchu planéty Mars. Zatiaľ však nie je jasné, či sa pristátie podarilo ani či je modu ...

Tlačové správy

V Bratislave nainštalovali prvý EcoTank unikátne riešenie dopĺňania kvapaliny do ostrekovačov

20.10.2016 14:30

Bratislava si pripísala ďalšie prvenstvo. Na Elektrárenskej ulici nainštalovali prvé unikátne zariadenie na dopĺňanie vody do ostrekovačov – EcoTank. Motoristi si v rámci testovacej prevádzky môžu vys ...

Tlačové správy

ADATA predstavuje power banky s displejom P20000D a P12500D

20.10.2016 14:15

Presné informácie o nabíjaní, dva konektory a dokonalá ochrana pre zásobu energie na cestách ADATA Technology, popredný výrobca výkonných modulov DRAM, NAND flash produktov a mobilného príslušenstva, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá