25.2.2014 0 Comments

Antik prinesie inteligentnú domácnosť

Najväčší regionálny poskytovateľ telekomunikačných služieb ANTIK Telecom spolu so svojou dcérskou spoločnosťou ANTIK Technology predstaví tento rok svojim klientom úplne nové služby, tzv. SmartHome a SmartEnergy. Služba umožní zákazníkom na televíznej obrazovke sledovať vývoj spotreby elektrickej energie jednotlivých spotrebičov a ďalších médií a porovnávať si ich s priemernými hodnotami podobných domácností vo svojom meste. Pomocou mobilnej aplikácie zasa môže aj na diaľku zapínať a vypínať domáce spotrebiče, služba upozorní na zabudnuté svetlo v kúpeľni a takisto pomôže identifikovať nehospodárne spotrebiče.

„Tento rok vstúpime do segmentu SmartHome v ktorom vidíme veľkú budúcnosť. Už dnes sme vyvinuli doplnkové zariadenie k set-top boxu, ktoré bezdrôtovo komunikuje so snímačmi rozmiestnenými v byte. Naši prví testeri boli nadšení a preto by sme radi ponúkli naše riešenie pre energetické úspory na prvé košické sídliská už počas tohto leta," vysvetľuje Igor Kolla, generálny riaditeľ Antiku. „Napr. na hlavný prívod el. energie umiestňujeme bez porušenia vodiča snímač, ktorý vysiela pravidelne informáciu o prietoku el . energie, pričom kontrolný softvér zo zmien vie odhadnúť aký spotrebič sa práve zapol a vypol. Na tomto algoritme pracujeme spolu s výskumníkmi z Technickej univerzity v Košiciach." Antik sa v prvej etape sa zameria na elektrickú energiu, avšak sériovo vyrábaný model už dokáže pracovať aj s ďalšími snímačmi ako spotreba tepla v domácnosti, studenej a teplej vody a podobne.

Pri odchode z bytu obyvateľa systém vie upozorniť, že mu napríklad zbytočne ostal bežať TV prijímač, vďaka prepojeniu TV so set-top boxom Antiku môže daný televízor na diaľku priamo vypnúť. SmartHome umožní rovnako automaticky vypnúť a následne zapnúť televízor napríklad aj počas vysielania reklamy. Porovnaním s databázou podobných zariadení vie systém s pomocou dát z ďalšieho snímača na obrazovke TV upozorniť klienta, že napr. jeho chladnička má privysokú spotrebu.

Pomocou kompatibilného termostatu zasa vlastník domu či bytu na diaľku zníži teplotu v byte alebo zohreje v predstihu pred návratom z dovolenky. Okrem nasadenie v domácnosti si riešenie nájde uplatnenie aj v spoločných priestoroch bytových domov alebo vo firmách, kde zbytočne prevádzkované spotrebiče a osvetlenie reálne zvyšujú prevádzkové náklady.

ANTIK Technology prvýkrát predviedol svoju SmartHome aplikáciu už na globálnom veľtrhu IBC 2013 v Amsterdame. Okrem prídavného zariadenia a softvéru v set-top boxoch riešenie obsahuje aj veľký výber snímačov médií a vnútornej bezpečnosti, diaľkovo riadených zásuviek, vypínačov a termostatických regulátorov. Prvé nasadené produkty umožnia merať a analyzovať celkový priebeh spotreby el. energie v byte a osobitné mobilné zariadenie zasa individuálnu spotrebu jednotlivých zariadení.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

VESMÍR: Sonda Cassini poslala snímky Saturnu z novej obežnej dráhy

07.12.2016 16:09

Vesmírna sonda Cassini poslala na Zem prvé snímky zo svojej novej obežnej dráhy okolo Saturnu, na ktorú sa dostala 30. novembra v rámci záverečnej fázy svojej misie. Na fotografiách je vidno búrku v t ...

Tlačové správy

CAT S30 s držiakom a autonabíjačkou v ponuke operátora O2 a Telekom

07.12.2016 09:40

Do portfólia operátorov O2 a Telekom prichádza rozšírené balenie CAT S30 s pribaleným držiakom do auta a autonabíjačkou zdarma. Odolný smartfón s armádnym štandardom 810G s bezplatným príslušenstvom s ...

Tlačové správy

Synology uvádza DiskStation DS3617xs. Centralizujte vaše dáta doslova na svojom pracovnom stole

07.12.2016 09:30

Spoločnosť Synology® Inc. dnes uvádza na trh DiskStation DS3617xs, 12-šachtový NAS server rozšíriteľný až do kapacity 36 pevných diskov. Prináša vysoký výkon v rýchlosti až 2 358 MB/s pri čítaní a pod ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá