Image
3.4.2014 0 Comments

Anketa: Papierovú knihu alebo čítačku? Po čom siahnete vy?

kniha_vs_citacka.jpg Rozhliadnite sa v dopravných prostriedkoch po ľuďoch. Skôr sme vídali cestujúcich, ktorí čítali papierovú knihu. Dnes vidíme v ich rukách čoraz častejšie čítačky elektronických kníh. Ktorý variant volíte vy, máte radšej knihu alebo čítačku? A aké sú zásadné rozdiely a výhody oboch variantov?

Klasická kniha navodzuje bezpochyby jedinečnú atmosféru. Vonia a pri listovaní máte výnimočný pocit. Akoby nie, veď knihy sprevádzajú našu históriu už bezmála 600 rokov. Počiatky rozšírenia kníh spadajú na prelom rokov 1447 a 1448 a spájame ich s osobou Johanna Gutenberga. Aj keď v poslednom čase prevažuje pasívne trávenie voľného času s využitím moderných technológií, mnohí z nás si život bez kníh nedokážu predstaviť. Teraz však máme možnosť skĺbiť pohodu a zážitok z čítania s elektronickými hračkami.

Kniha, ale aj čítačka má svoje čaro

Čítačky elektronických kníh priniesli nové možnosti pri využití technológií na čítanie. Jednoducho povedané, čítačky vyvolávajú u čitateľa vďaka špeciálnej technológii displeja veľmi podobný dojem ako pri čítaní skutočnej knihy, sú šetrné k očiam a ich batéria umožňuje spravidla až jeden mesiac intenzívneho každodenného čítania.

Papierová kniha má svoje čaro aj patinu a väčšina milovníkov kníh po nej jednoznačne siahne večer v kresle „pri krbe". Na druhej strane má čítačka obrovské výhody na cestách. Len si predstavte ten rozdiel, či do kufra zabalíte 5 kg kníh alebo jednu čítačku s hmotnosťou niekoľkých dekagramov. Alebo nosíte celý deň v kabelke Päťdesiat odtieňov sivej alebo jednu čítačku, v ktorej máte všetky diely.

Skrátka, ak idete na dovolenku alebo hoci len cestujete mestom hromadnou dopravou, čítačka má nesporné výhody. Môžete do nej jednoducho uložiť celú knižnicu a tú mať neustále vo vrecku. Nemusíte sa báť, že sa vám v kabelke alebo taške zničí väzba a ohnú listy knihy. A navyše v priebehu niekoľkých sekúnd nájdete napríklad úsek knihy, v ktorom je spomenuté určité slovo.

Vďaka spomenutým výhodám nájdu čítačky kníh určite čoskoro uplatnenie aj v procese výučby. Veď akú hmotnosť má aktovka školáka? A akú by mohla mať, keby v nej boli len zošity a čítačka? Pritom stačí tak málo - previesť učebnice do elektronickej podoby, ktorú vie čítačka prečítať.

Pozor však, nepleťte si čítačku s tabletom. Tablet je určený na hranie, prehliadanie internetu alebo prácu s e-mailom a dokumentmi. Takisto si na ňom prečítate elektronickú knihu, ale bez väčšiny uvedených výhod.

Tak čo si vyberiete - papierovú knihu alebo čítačku? Vyjadrite sa v ankete! (anketu nájdete vpravo hore)


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá