Image
3.4.2014 0 Comments

Anketa: Papierovú knihu alebo čítačku? Po čom siahnete vy?

kniha_vs_citacka.jpg Rozhliadnite sa v dopravných prostriedkoch po ľuďoch. Skôr sme vídali cestujúcich, ktorí čítali papierovú knihu. Dnes vidíme v ich rukách čoraz častejšie čítačky elektronických kníh. Ktorý variant volíte vy, máte radšej knihu alebo čítačku? A aké sú zásadné rozdiely a výhody oboch variantov?

Klasická kniha navodzuje bezpochyby jedinečnú atmosféru. Vonia a pri listovaní máte výnimočný pocit. Akoby nie, veď knihy sprevádzajú našu históriu už bezmála 600 rokov. Počiatky rozšírenia kníh spadajú na prelom rokov 1447 a 1448 a spájame ich s osobou Johanna Gutenberga. Aj keď v poslednom čase prevažuje pasívne trávenie voľného času s využitím moderných technológií, mnohí z nás si život bez kníh nedokážu predstaviť. Teraz však máme možnosť skĺbiť pohodu a zážitok z čítania s elektronickými hračkami.

Kniha, ale aj čítačka má svoje čaro

Čítačky elektronických kníh priniesli nové možnosti pri využití technológií na čítanie. Jednoducho povedané, čítačky vyvolávajú u čitateľa vďaka špeciálnej technológii displeja veľmi podobný dojem ako pri čítaní skutočnej knihy, sú šetrné k očiam a ich batéria umožňuje spravidla až jeden mesiac intenzívneho každodenného čítania.

Papierová kniha má svoje čaro aj patinu a väčšina milovníkov kníh po nej jednoznačne siahne večer v kresle „pri krbe". Na druhej strane má čítačka obrovské výhody na cestách. Len si predstavte ten rozdiel, či do kufra zabalíte 5 kg kníh alebo jednu čítačku s hmotnosťou niekoľkých dekagramov. Alebo nosíte celý deň v kabelke Päťdesiat odtieňov sivej alebo jednu čítačku, v ktorej máte všetky diely.

Skrátka, ak idete na dovolenku alebo hoci len cestujete mestom hromadnou dopravou, čítačka má nesporné výhody. Môžete do nej jednoducho uložiť celú knižnicu a tú mať neustále vo vrecku. Nemusíte sa báť, že sa vám v kabelke alebo taške zničí väzba a ohnú listy knihy. A navyše v priebehu niekoľkých sekúnd nájdete napríklad úsek knihy, v ktorom je spomenuté určité slovo.

Vďaka spomenutým výhodám nájdu čítačky kníh určite čoskoro uplatnenie aj v procese výučby. Veď akú hmotnosť má aktovka školáka? A akú by mohla mať, keby v nej boli len zošity a čítačka? Pritom stačí tak málo - previesť učebnice do elektronickej podoby, ktorú vie čítačka prečítať.

Pozor však, nepleťte si čítačku s tabletom. Tablet je určený na hranie, prehliadanie internetu alebo prácu s e-mailom a dokumentmi. Takisto si na ňom prečítate elektronickú knihu, ale bez väčšiny uvedených výhod.

Tak čo si vyberiete - papierovú knihu alebo čítačku? Vyjadrite sa v ankete! (anketu nájdete vpravo hore)


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

PR: Masívne DDoS útoky sa netýkajú iba veľkých...

28.10.2016 00:23

Koncom minulého týždňa sme boli svedkami masívneho DDoS útoku na DNS služby, ktoré mali priamy vplyv na webové služby, ako je Twitter, Amazon, Tumblr, Reddit, Spotify, Netflix Box, New York Times a mn ...

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá