Image
4.8.2015 0 Comments

Android ohrozuje ďalšia chyba. Tentoraz sa týka „len“ pol miliardy zariadení

Len nedávno sme informovali o bezpečnostnom probléme, ktorý má potenciál ohroziť 95 % androidových zariadení jednoduchým zaslaním správy MMS, a už je tu ďalšia zraniteľnosť v komponente na spracovanie multimediálnych dát.

Novo objavená chyba v zabezpečení, na ktorú upozornili bezpečnostní výskumníci z Trend Micro, sa nachádza v zložke media servera, ktorá spracúva súbory používajúce videokontajner Matroska (MKV). Zneužitie tejto chyby môže spôsobiť čudné správanie androidového smartfónu. Nebude reagovať, nebude zvoniť, nebude sa dať z neho volať ani prijímať správy SMS. A možno nebude fungovať ani dotykové ovládanie. Ak bude telefón zamknutý, nebude sa dať odomknúť.

Zraniteľnosť sa dá zneužiť dvoma spôsobmi - pomocou škodlivej aplikácie alebo návštevou webovej stránky obsahujúcej špeciálne vytvorené video MKV. Infikovanie cez web nie je perzistentné a fungovanie zariadenia sa po reštarte obnoví. No nákaza cez web funguje aj v prípade, že je Chrome pre Android nakonfigurovaný tak, aby sa neuskutočňoval preload ani automatické prehrávanie videí.


Tento typ zraniteľnosti by mohli využiť napríklad tvorcovia ransomwaru, pričom ich škodlivá aplikácia by mohla zabrániť majiteľom telefónov v ich používaní, až kým nezaplatia výkupné.

Chyba sa týka všetkých telefónov s operačným systémom Android od verzie 4.3 (Jelly Bean) až po najnovšiu aktualizáciu 5.1.1 (Lollipop). Podľa júnových štatistík ide o viac ako 50 % androidových zariadení, čo je asi pol miliardy zariadení.

Výskumníci z Trend Micro identifikovali zraniteľnosť ešte v máji, no Google jej pridelil nízku prioritu. Nevedno, či už vytvoril opravu tohto problému. Zatiaľ nebola vydaná nijaká záplata pre Android Open Source Project (AOSP).

Keby aj bola oprava poskytnutá, potrvá ešte niekoľko mesiacov, kým sa dostane prostredníctvom výrobcov do väčšieho počtu zariadení. Navyše zariadenia, ktoré už nie sú výrobcami podporované, pravdepodobne nikdy nedostanú opravu. Dôležitá je teda obozretnosť používateľov a vyhýbanie sa videám z nedôveryhodných zdrojov.

Zdroj: pcworld.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá