Image
31.1.2014 0 Comments

Analýza: Google končí s výrobou mobilov, stratovú Motorolu odkúpi Lenovo. Kto tým získa a kto stratí.

ITN_Google konci s vyrobou telefonov.jpg Experiment Googlu s vlastnou výrobou mobilných telefónov sa skončil fiaskom. Snaha ísť po akvizícii mobilnej divízie Motoroly podobnou stratégiou ako hoci Apple nevyšla. Po vysokej strate v tejto oblasti Google ponúka odkúpenie mobilnej divízie čínskej firme Lenovo. To má teraz našliapnuté stať sa oveľa väčším hráčom v mobilnej oblasti než doteraz.

Nešťastná cesta Googlu
Google s veľkou slávou odkúpil divíziu Motorola Mobility v auguste 2011 za 12,5 miliardy dolárov. Jedným z dôvodov akvizície boli údajne patenty Motoroly, ktoré Google potreboval na vlastné účely na zaštítenie technológií použitých v Androide. Výrobu mobilov a ďalších súvisiacich zariadení získal akosi „navyše".

Od začiatku sa však zdalo, že si Google s výrobou mobilov nevie dať rady a ani ich propagácii nevenoval veľa priestoru. Už počas roka 2012 preto došlo k veľkému prepúšťaniu bývalých zamestnancov tejto divízie a v decembri bola odpredaná sekcia káblových modemov a set-top boxov firme Arris Group.

Mnohým výrobcom mobilných telefónov sa pritom nepáčilo, že im Google začal konkurovať, aj keď nie veľmi úspešne, pretože ním vyrobené mobily sa nikdy nedostali na výslnie záujmu kupujúcich. Po stratách prevádzky teda prišlo jasné rozhodnutie o predaji. A kupcom nie je nikto iný ako čínske Lenovo, ktoré po nedávnej akvizícii divízie serverov x86 od IBM pokračuje v expanzii. Za mobilnú divíziu zaplatí Googlu 2,91 miliardy dolárov, ale Google si ponechá väčšinu patentov, ktoré v akvizícii získal.

Googlu bude bez mobilov lepšie

Komentátori o tomto kroku hovoria ako o viac-menej očakávanom, pretože Google nedokázal výrobu mobilov dostať do profitabilnej oblasti. Marže sú v tejto oblasti nízke, náklady na marketing vysoké a konkurencia je pomerne silná. Naopak, o Lenove je známe, že je schopné odkúpené stratové divízie veľkých hráčov priviesť pomerne rýchlo k zisku, a táto pôvodne takmer neznáma čínska značka sa už neodmysliteľne dostala medzi najväčších hráčov v oblasti ICT. Navyše je v súčasnosti jednou z mála firiem, ktoré sú schopné a ochotné odkupovať hardvérové ​​divízie ostatných spoločností, ktoré sa ich, naopak, rady zbavujú.
Predaj mobilnej divízie Googlu znamená podľa analytikov veľký obrat v jeho stratégii a definitívne opustenie podobnej cesty, ktorou sa vydal Apple.

Súčasne sa potvrdzuje, že ani značka Google zjavne nemusí byť vždy zárukou úspechu. Krok Googlu potom ocenia hlavne ďalší výrobcovia inteligentných telefónov, hoci možno predpokladať, že konkurencia zo strany Lenova značne vzrastie. Google sa potom zameria čisto na rozvoj OS Android, ktorý by mal v dohľadnom čase očakávať prechod na 64-bitovú verziu. Hoci Google neuvádza, aká časť jeho zisku je z mobilnej reklamy, analytici sa zhodujú na tom, že tu je rast pomerne značný a zameranie týmto smerom dáva pre Google zmysel.
Aj investori krok Googlu zjavne ocenia, pretože gigantovi odpadne jedna zo stratových divízií, s ktorou malo veľa investorov problém. Akcie Googlu preto vo včerajšom „after- hours" obchodovaní po uzavretí burzy stúpli o 2 % v očakávaní budúcich lepších výsledkov firmy, ak sa sústredí na to, čo skutočne vie...

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá