Image
16.1.2014 0 Comments

Americký súd odmietol sieťovú neutralitu, internetové služby môžu zdražieť

sud_zaloba.jpeg Americký federálny odvolací súd zamietol pravidlá známe pod názvom sieťová neutralita, ktoré presadzovala Federálna komisia pre komunikácie (Federal Communications Commission - FCC). Okrem iného mali zaručovať rovnaký prístup k dátam zo strany poskytovateľov internetového pripojenia a zakázať obmedzovanie prístupu ľudí k internetu.

Mobilní operátori a ďalší poskytovatelia širokopásmového pripojenia tak môžu účtovať poplatky pre poskytovateľov obsahu za rýchlejší prístup k internetovým stránkam a službám, ako je napr. internetové telefonovanie.

Pravidlá boli predložené koncom roka 2010, no spochybnila ich spoločnosť Verizon, ktorá žalovala FCC pre nezákonné zásahy do svojho podnikania. Súd teraz rozhodol, že komisia síce má právomoc regulovať prístup k širokopásmovému pripojeniu, no nemá mandát ukladať antidiskriminačné pravidlá pre poskytovateľov širokopásmového pripojenia. Rozhodnutie súdu teda dáva za pravdu americkému telekomunikačnému operátorovi.

Najväčší poskytovatelia internetového pripojenia síce sľúbili, že nebudú obmedzovať zákazníkov na webe, ale skupiny zamerané na ochranu práv spotrebiteľov vyjadrili obavy, že ISP môžu začať požadovať poplatky od takých poskytovateľov obsahu, ako je Netflix či Facebook, za rýchlejšie načítanie ich stránok alebo spomaliť či zablokovať prístup k niektorým stránkam.

Videostreaming najviac zahlcuje internet a podľa odhadov Netflix a služba YouTube od Googlu v špičke predstavujú viac ako polovicu internetovej prevádzky na downstreame.

Očakáva sa, že debata ešte viac zosilnie, keď diváci budú častejšie pristupovať k obsahu cez služby náročné na šírku pásma, ako sú Pandora, Amazon Instant Video či Hulu. Niektorí sa obávajú, že poskytovatelia internetu by mohli znevýhodňovať napríklad služby menších spoločností poskytujúcich lacnejšie internetové volania, ktorým drahé služby poskytovateľov pripojenia nemôžu konkurovať, a mariť tak hospodársku súťaž.

FCC môže proti verdiktu súdu podať odvolanie na Najvyšší súd. Podľa vyjadrenia šéfa komisie Toma Wheelera FCC zvažuje „všetky dostupné možnosti" na zabezpečenie slobody a otvorenosti internetovej siete. Neutralita je podľa jeho slov dôležitá preto, aby bol internet otvorený ďalším inováciám.

Zdroj: reuters.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá