Image
16.1.2014 0 Comments

Americký súd odmietol sieťovú neutralitu, internetové služby môžu zdražieť

sud_zaloba.jpeg Americký federálny odvolací súd zamietol pravidlá známe pod názvom sieťová neutralita, ktoré presadzovala Federálna komisia pre komunikácie (Federal Communications Commission - FCC). Okrem iného mali zaručovať rovnaký prístup k dátam zo strany poskytovateľov internetového pripojenia a zakázať obmedzovanie prístupu ľudí k internetu.

Mobilní operátori a ďalší poskytovatelia širokopásmového pripojenia tak môžu účtovať poplatky pre poskytovateľov obsahu za rýchlejší prístup k internetovým stránkam a službám, ako je napr. internetové telefonovanie.

Pravidlá boli predložené koncom roka 2010, no spochybnila ich spoločnosť Verizon, ktorá žalovala FCC pre nezákonné zásahy do svojho podnikania. Súd teraz rozhodol, že komisia síce má právomoc regulovať prístup k širokopásmovému pripojeniu, no nemá mandát ukladať antidiskriminačné pravidlá pre poskytovateľov širokopásmového pripojenia. Rozhodnutie súdu teda dáva za pravdu americkému telekomunikačnému operátorovi.

Najväčší poskytovatelia internetového pripojenia síce sľúbili, že nebudú obmedzovať zákazníkov na webe, ale skupiny zamerané na ochranu práv spotrebiteľov vyjadrili obavy, že ISP môžu začať požadovať poplatky od takých poskytovateľov obsahu, ako je Netflix či Facebook, za rýchlejšie načítanie ich stránok alebo spomaliť či zablokovať prístup k niektorým stránkam.

Videostreaming najviac zahlcuje internet a podľa odhadov Netflix a služba YouTube od Googlu v špičke predstavujú viac ako polovicu internetovej prevádzky na downstreame.

Očakáva sa, že debata ešte viac zosilnie, keď diváci budú častejšie pristupovať k obsahu cez služby náročné na šírku pásma, ako sú Pandora, Amazon Instant Video či Hulu. Niektorí sa obávajú, že poskytovatelia internetu by mohli znevýhodňovať napríklad služby menších spoločností poskytujúcich lacnejšie internetové volania, ktorým drahé služby poskytovateľov pripojenia nemôžu konkurovať, a mariť tak hospodársku súťaž.

FCC môže proti verdiktu súdu podať odvolanie na Najvyšší súd. Podľa vyjadrenia šéfa komisie Toma Wheelera FCC zvažuje „všetky dostupné možnosti" na zabezpečenie slobody a otvorenosti internetovej siete. Neutralita je podľa jeho slov dôležitá preto, aby bol internet otvorený ďalším inováciám.

Zdroj: reuters.com


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Biznis

Notebook roka 2016 – hlasovať môžete už teraz

25.10.2016 00:10

Budete to mať naozaj ťažké. Dizajnové zmeny, procesory už siedmej generácie, SSD disky dosahujúce terabajtové hodnoty, a to všetko vtesnané do čoraz tenších šasi. Naopak, herné mašiny sa štíhlej línii ...

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá