Image
14.7.2014 0 Comments

Americké univerzity: Python poráža Javu

python.jpg Prieskum združenia Association for Computing Machinery (ACM) ukázal, že 8 z 10 najprestížnejších amerických univerzít používa ako vzorový jazyk na výučbu programovania Python.

Medzi 39 najviac hodnotenými školami je to stále 27, teda jasná väčšina. Rovnako sa správajú traja najväčší poskytovatelia on-line výučby. Philip Guo z ACM uvádza, že nárast popularity Pythonu je záležitosť až posledných niekoľkých rokov, v uplynulom desaťročí sa ako úvodný programovací jazyk učila predovšetkým Java. Nemožno povedať, že záujem o ňu by klesal, niekoľko univerzít však Javu presunulo až do pokročilejších kurzov programovania. Možno povedať, že tí, ktorí neštudujú priamo computer science, ale iné odbory prírodných/technických vied, sa už často k Jave nedostanú a absolvujú iba úvodný kurz s Pythonom.

Guo neskrýva radosť z výsledkov, sám sa pokladá za nadšenca Pythonu a vyvinul na jeho výučbu aj vlastný nástroj nazvaný Python Tutor.

Ako príčina tohto trendu sa uvádza predovšetkým to, že Python má jednoduchšiu syntax ako Java alebo C++, takže začiatočníci môžu začať rýchlejšie vytvárať vlastné programy. Druhý faktor je, že Python sa veľa používa v priemysle, napr. na analýzu finančných dát; Java je naproti tomu skôr prostredie na vývoj IT aplikácií ako na prácu v iných odboroch.

Medzi jazykmi a prostrediami populárnymi v americkom univerzitnom prostredí sa objavili ešte C/C++ a Matlab, ktorý používajú vedci aj inžinieri. Klesá popularita funkcionálneho programovania/jazyka Scheme (funkcionálne programovanie je primárne odvodené od lambda-kalkulu). Niektoré katedry počítačových vied patria k zástancom týchto metód, ale napr. MIT alebo University of California v Berkeley už prešli od funkcionálnych jazykov na Python. Ako argument slúži práve to, že funkcionálne jazyky sa dnes v komerčnom prostredí prakticky nepoužívajú.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty

Microsoft Ignite 2016: novinky pre Azure, Windows Server 2016, Edge, Office 365 a ďalšie produkty

20.10.2016 00:10

Druhý ročník konferencie IT profesionálov Microsoft Ignite sa konal v americkej Atlante koncom septembra. Stretlo sa tu viac ako 25 000 odborníkov, aby si vypočuli 130 prednášok.   Hneď prvý deň ohlá ...

Produkty

Vensmile K8 – minipočítač s touchpadom, zabudovaný do flexibilnej klávesnice

20.10.2016 00:13

Teraz, keď sa všetky súčasti počítača dajú vtesnať do zariadenia, ktoré sa zmestí do vrecka, výrobcovia experimentujú s rôznymi  rozmermi a tvarmi. Už sme videli počítač zabudovaný do skladateľnej klá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá