Image
14.7.2014 0 Comments

Americké univerzity: Python poráža Javu

python.jpg Prieskum združenia Association for Computing Machinery (ACM) ukázal, že 8 z 10 najprestížnejších amerických univerzít používa ako vzorový jazyk na výučbu programovania Python.

Medzi 39 najviac hodnotenými školami je to stále 27, teda jasná väčšina. Rovnako sa správajú traja najväčší poskytovatelia on-line výučby. Philip Guo z ACM uvádza, že nárast popularity Pythonu je záležitosť až posledných niekoľkých rokov, v uplynulom desaťročí sa ako úvodný programovací jazyk učila predovšetkým Java. Nemožno povedať, že záujem o ňu by klesal, niekoľko univerzít však Javu presunulo až do pokročilejších kurzov programovania. Možno povedať, že tí, ktorí neštudujú priamo computer science, ale iné odbory prírodných/technických vied, sa už často k Jave nedostanú a absolvujú iba úvodný kurz s Pythonom.

Guo neskrýva radosť z výsledkov, sám sa pokladá za nadšenca Pythonu a vyvinul na jeho výučbu aj vlastný nástroj nazvaný Python Tutor.

Ako príčina tohto trendu sa uvádza predovšetkým to, že Python má jednoduchšiu syntax ako Java alebo C++, takže začiatočníci môžu začať rýchlejšie vytvárať vlastné programy. Druhý faktor je, že Python sa veľa používa v priemysle, napr. na analýzu finančných dát; Java je naproti tomu skôr prostredie na vývoj IT aplikácií ako na prácu v iných odboroch.

Medzi jazykmi a prostrediami populárnymi v americkom univerzitnom prostredí sa objavili ešte C/C++ a Matlab, ktorý používajú vedci aj inžinieri. Klesá popularita funkcionálneho programovania/jazyka Scheme (funkcionálne programovanie je primárne odvodené od lambda-kalkulu). Niektoré katedry počítačových vied patria k zástancom týchto metód, ale napr. MIT alebo University of California v Berkeley už prešli od funkcionálnych jazykov na Python. Ako argument slúži práve to, že funkcionálne jazyky sa dnes v komerčnom prostredí prakticky nepoužívajú.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá