Image
14.7.2014 0 Comments

Americké univerzity: Python poráža Javu

python.jpg Prieskum združenia Association for Computing Machinery (ACM) ukázal, že 8 z 10 najprestížnejších amerických univerzít používa ako vzorový jazyk na výučbu programovania Python.

Medzi 39 najviac hodnotenými školami je to stále 27, teda jasná väčšina. Rovnako sa správajú traja najväčší poskytovatelia on-line výučby. Philip Guo z ACM uvádza, že nárast popularity Pythonu je záležitosť až posledných niekoľkých rokov, v uplynulom desaťročí sa ako úvodný programovací jazyk učila predovšetkým Java. Nemožno povedať, že záujem o ňu by klesal, niekoľko univerzít však Javu presunulo až do pokročilejších kurzov programovania. Možno povedať, že tí, ktorí neštudujú priamo computer science, ale iné odbory prírodných/technických vied, sa už často k Jave nedostanú a absolvujú iba úvodný kurz s Pythonom.

Guo neskrýva radosť z výsledkov, sám sa pokladá za nadšenca Pythonu a vyvinul na jeho výučbu aj vlastný nástroj nazvaný Python Tutor.

Ako príčina tohto trendu sa uvádza predovšetkým to, že Python má jednoduchšiu syntax ako Java alebo C++, takže začiatočníci môžu začať rýchlejšie vytvárať vlastné programy. Druhý faktor je, že Python sa veľa používa v priemysle, napr. na analýzu finančných dát; Java je naproti tomu skôr prostredie na vývoj IT aplikácií ako na prácu v iných odboroch.

Medzi jazykmi a prostrediami populárnymi v americkom univerzitnom prostredí sa objavili ešte C/C++ a Matlab, ktorý používajú vedci aj inžinieri. Klesá popularita funkcionálneho programovania/jazyka Scheme (funkcionálne programovanie je primárne odvodené od lambda-kalkulu). Niektoré katedry počítačových vied patria k zástancom týchto metód, ale napr. MIT alebo University of California v Berkeley už prešli od funkcionálnych jazykov na Python. Ako argument slúži práve to, že funkcionálne jazyky sa dnes v komerčnom prostredí prakticky nepoužívajú.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá