Image
15.10.2015 0 Comments

Americké špeciálne jednotky získajú high-tech brnenie à la Ironman

Po tom, čo členovia amerického komanda zahynuli pri nálete v Afganistane, najvyšší veliteľ špeciálnych operácií amerických ozbrojených síl prisľúbil, že sa v budúcnosti zabráni takýmto tragédiám.

A o dva roky neskôr je americká armáda už blízko k nasadeniu high-tech brnenia na spôsob Ironmana. Na rozdiel od hollywoodskeho superhrdinu oblečenie neumožní jeho nositeľovi lietať, ale rozhodne nepôjde o jednoduchú nepriestrelnú vestu. Bude to totiž tekuté brnenie, ktoré sa môže na povel spevniť.

Vďaka ochrannej pomôcke s názvom Tactical Assault Light Operator Suit čižeTALOS bude život vojakov lepšie chránený. TALOS je pravdepodobne jeden z technologicky najvyspelejších kusov vojenskej techniky, ako bola vôbec koncipovaná. Podľa prvých plánov mal mať oblek okrem celoplošnej balistickej ochrany integrovaný systém ohrievania a chladenia, 3D audio, zabudované senzory a počítače, kyslík, systém na detegovanie krvácania a ďalšie vyspelé technológie.

Oblečenie obsahuje revolučný typ elektricky aktivovaného štítu, tzv. tekutý pancier. Ide o špeciálnu tekutú látku, ktorá pri náraze projektilu okamžite stuhne (premení sa na pevnú látku pomocou magnetického poľa alebo elektrického prúdu), takže guľka cezeň neprenikne.

Pentagon sa v spolupráci s akademikmi snaží zdokonaliť exoskelet napájaný batériami, aby sa znížil tlak na telo a zabezpečila sa vynikajúca balistická ochrana. Zároveň sa do helmy majú zabudovať technológie na podporu komunikácie a videnia.


Hovorca Pentagonu povedal, že ministerstvo obrany „nevie presne, koľko bude TALOS stáť", no podľa správy ministerstva citovanej republikánskym senátorom Tomom Coburnom v roku 2014 sa cena odhaduje na 80 miliónov dolárov. Vzhľadom na to, že TALOS bude vybavený najlepšou dostupnou technológiou, tento odhad sa nezdá pritiahnutý za vlasy.

TALOS využíva veľa už existujúcich technológií, ktoré však bolo treba prispôsobiť, aby výsledný produkt poskytoval pokročilú ochranu, ale zároveň neobmedzoval mobilitu vojakov. Zatiaľ bolo vypracovaných niekoľko prototypov a prvá generácia oblečenia by sa mala dostať do výzbroje špeciálnych jednotiek americkej armády v roku 2018. Zatiaľ nevedno, kedy sa jeho nasadenia dočkajú aj obyčajní vojaci.

Zdroj: edition.cnn.com
digitaltrends.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá