Image
15.10.2015 0 Comments

Americké špeciálne jednotky získajú high-tech brnenie à la Ironman

Po tom, čo členovia amerického komanda zahynuli pri nálete v Afganistane, najvyšší veliteľ špeciálnych operácií amerických ozbrojených síl prisľúbil, že sa v budúcnosti zabráni takýmto tragédiám.

A o dva roky neskôr je americká armáda už blízko k nasadeniu high-tech brnenia na spôsob Ironmana. Na rozdiel od hollywoodskeho superhrdinu oblečenie neumožní jeho nositeľovi lietať, ale rozhodne nepôjde o jednoduchú nepriestrelnú vestu. Bude to totiž tekuté brnenie, ktoré sa môže na povel spevniť.

Vďaka ochrannej pomôcke s názvom Tactical Assault Light Operator Suit čižeTALOS bude život vojakov lepšie chránený. TALOS je pravdepodobne jeden z technologicky najvyspelejších kusov vojenskej techniky, ako bola vôbec koncipovaná. Podľa prvých plánov mal mať oblek okrem celoplošnej balistickej ochrany integrovaný systém ohrievania a chladenia, 3D audio, zabudované senzory a počítače, kyslík, systém na detegovanie krvácania a ďalšie vyspelé technológie.

Oblečenie obsahuje revolučný typ elektricky aktivovaného štítu, tzv. tekutý pancier. Ide o špeciálnu tekutú látku, ktorá pri náraze projektilu okamžite stuhne (premení sa na pevnú látku pomocou magnetického poľa alebo elektrického prúdu), takže guľka cezeň neprenikne.

Pentagon sa v spolupráci s akademikmi snaží zdokonaliť exoskelet napájaný batériami, aby sa znížil tlak na telo a zabezpečila sa vynikajúca balistická ochrana. Zároveň sa do helmy majú zabudovať technológie na podporu komunikácie a videnia.


Hovorca Pentagonu povedal, že ministerstvo obrany „nevie presne, koľko bude TALOS stáť", no podľa správy ministerstva citovanej republikánskym senátorom Tomom Coburnom v roku 2014 sa cena odhaduje na 80 miliónov dolárov. Vzhľadom na to, že TALOS bude vybavený najlepšou dostupnou technológiou, tento odhad sa nezdá pritiahnutý za vlasy.

TALOS využíva veľa už existujúcich technológií, ktoré však bolo treba prispôsobiť, aby výsledný produkt poskytoval pokročilú ochranu, ale zároveň neobmedzoval mobilitu vojakov. Zatiaľ bolo vypracovaných niekoľko prototypov a prvá generácia oblečenia by sa mala dostať do výzbroje špeciálnych jednotiek americkej armády v roku 2018. Zatiaľ nevedno, kedy sa jeho nasadenia dočkajú aj obyčajní vojaci.

Zdroj: edition.cnn.com
digitaltrends.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá