Image
22.4.2015 0 Comments

Americké námorníctvo bude testovať lodné elektromagnetické zbrane

railgun.jpg Americké námorníctvo zvažuje, že okolo roku 2025 začlení do výzbroje torpédoborca DDG 1000 novú elektromagnetickú zbraň. Podľa kapitána Mika Ziva, programového manažéra pre zbrane so smerovanou energiou a elektrické zbrane (DEEWS - Directed Energy and Electric Weapon Systems) amerických námorných síl, treba do konca tohto roka uskutočniť štúdie, ktoré by preskúmali možné riziká s tým spojené. „Myslím, že je to ideálna platforma. Treba však vykonať ešte viac práce, aby sme obsiahli všetky detaily," povedal Ziv.

DDG 1000 je o 65 % väčší ako súčasné 9500-tonové krížniky a torpédoborce Aegis s výtlakom 15 482 ton. Jeho inteligentná rozvodná elektrická sieť IPS (Integrated Power System), ktorá sa stará aj o jeho elektrický pohon, je schopná generovať elektrický výkon až 58 megawattov, čo sa považuje za kľúčové pre budúce možné použitie elektromagnetickej zbrane.

Nová zbraň využíva elektrickú energiu na vytvorenie magnetického poľa a dokáže vystreliť projektil rýchlosťou Mach 7,5 proti širokej škále cieľov vrátane nepriateľských vozidiel, plavidiel či balistických striel.

„Zbraň funguje, keď elektrická energia nabije obvod tvoriaci elektrický impulz. Obvod vytvárajúci impulz je tvorený kondenzátormi, ktoré sú schopné uvoľniť veľmi veľké množstvo energie za veľmi krátky čas. Zbraň uvoľňuje prúd 3 až 5 miliónov ampérov a 1200 voltov v rozmedzí desať milisekúnd. To stačí na zrýchlenie projektilu z 0 na 8000 km/h za jednu stotinu sekundy," vysvetlil Ziv.

Súčasné elektromagnetické zbrane sú určené na ničenie statických cieľov. V blízkej budúcnosti by sa projektil mohol vybaviť navádzacím systémom na ničenie pohyblivých cieľov.

Zdroj: military.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá