Image
22.4.2015 0 Comments

Americké námorníctvo bude testovať lodné elektromagnetické zbrane

railgun.jpg Americké námorníctvo zvažuje, že okolo roku 2025 začlení do výzbroje torpédoborca DDG 1000 novú elektromagnetickú zbraň. Podľa kapitána Mika Ziva, programového manažéra pre zbrane so smerovanou energiou a elektrické zbrane (DEEWS - Directed Energy and Electric Weapon Systems) amerických námorných síl, treba do konca tohto roka uskutočniť štúdie, ktoré by preskúmali možné riziká s tým spojené. „Myslím, že je to ideálna platforma. Treba však vykonať ešte viac práce, aby sme obsiahli všetky detaily," povedal Ziv.

DDG 1000 je o 65 % väčší ako súčasné 9500-tonové krížniky a torpédoborce Aegis s výtlakom 15 482 ton. Jeho inteligentná rozvodná elektrická sieť IPS (Integrated Power System), ktorá sa stará aj o jeho elektrický pohon, je schopná generovať elektrický výkon až 58 megawattov, čo sa považuje za kľúčové pre budúce možné použitie elektromagnetickej zbrane.

Nová zbraň využíva elektrickú energiu na vytvorenie magnetického poľa a dokáže vystreliť projektil rýchlosťou Mach 7,5 proti širokej škále cieľov vrátane nepriateľských vozidiel, plavidiel či balistických striel.

„Zbraň funguje, keď elektrická energia nabije obvod tvoriaci elektrický impulz. Obvod vytvárajúci impulz je tvorený kondenzátormi, ktoré sú schopné uvoľniť veľmi veľké množstvo energie za veľmi krátky čas. Zbraň uvoľňuje prúd 3 až 5 miliónov ampérov a 1200 voltov v rozmedzí desať milisekúnd. To stačí na zrýchlenie projektilu z 0 na 8000 km/h za jednu stotinu sekundy," vysvetlil Ziv.

Súčasné elektromagnetické zbrane sú určené na ničenie statických cieľov. V blízkej budúcnosti by sa projektil mohol vybaviť navádzacím systémom na ničenie pohyblivých cieľov.

Zdroj: military.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá