Image
22.4.2015 0 Comments

Americké námorníctvo bude testovať lodné elektromagnetické zbrane

railgun.jpg Americké námorníctvo zvažuje, že okolo roku 2025 začlení do výzbroje torpédoborca DDG 1000 novú elektromagnetickú zbraň. Podľa kapitána Mika Ziva, programového manažéra pre zbrane so smerovanou energiou a elektrické zbrane (DEEWS - Directed Energy and Electric Weapon Systems) amerických námorných síl, treba do konca tohto roka uskutočniť štúdie, ktoré by preskúmali možné riziká s tým spojené. „Myslím, že je to ideálna platforma. Treba však vykonať ešte viac práce, aby sme obsiahli všetky detaily," povedal Ziv.

DDG 1000 je o 65 % väčší ako súčasné 9500-tonové krížniky a torpédoborce Aegis s výtlakom 15 482 ton. Jeho inteligentná rozvodná elektrická sieť IPS (Integrated Power System), ktorá sa stará aj o jeho elektrický pohon, je schopná generovať elektrický výkon až 58 megawattov, čo sa považuje za kľúčové pre budúce možné použitie elektromagnetickej zbrane.

Nová zbraň využíva elektrickú energiu na vytvorenie magnetického poľa a dokáže vystreliť projektil rýchlosťou Mach 7,5 proti širokej škále cieľov vrátane nepriateľských vozidiel, plavidiel či balistických striel.

„Zbraň funguje, keď elektrická energia nabije obvod tvoriaci elektrický impulz. Obvod vytvárajúci impulz je tvorený kondenzátormi, ktoré sú schopné uvoľniť veľmi veľké množstvo energie za veľmi krátky čas. Zbraň uvoľňuje prúd 3 až 5 miliónov ampérov a 1200 voltov v rozmedzí desať milisekúnd. To stačí na zrýchlenie projektilu z 0 na 8000 km/h za jednu stotinu sekundy," vysvetlil Ziv.

Súčasné elektromagnetické zbrane sú určené na ničenie statických cieľov. V blízkej budúcnosti by sa projektil mohol vybaviť navádzacím systémom na ničenie pohyblivých cieľov.

Zdroj: military.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá