Image
1.10.2015 0 Comments

Americké letectvo bude v roku 2020 používať laserové delá a inteligentné bomby

Už v blízkej budúcnosti by americké bojové lietadlá mali byť vybavené laserovými zbraňami. Na konferencii Air & Space o tom minulý týždeň hovoril generál leteckých síl Hawk Carlisle.

Účastníci konferencie si mohli pozrieť expozíciu, kde boli vystavené napríklad makety nízkoenergetických laserových zbraní vrátane systému General Atomics, ktoré by sa mali namontovať na bezpilotné lietadlá Predator a Reaper. Napríklad systém HELLADS (High Energy Laser Liquid Area Defense System) má výkon 150 kW, takže dokáže zničiť rakety vzduch-vzduch a menšie bezpilotné lietadlá. V súčasnosti sa uskutočňuje jeho pozemné testovanie.

hellads_laser_weapon.jpg

Na stíhačky s ľudskou posádkou by sa však mali inštalovať výkonnejšie laserové delá, ktoré by dokázali zničiť alebo zneškodniť aj iné nepriateľské stroje za oveľa nižšie „náklady na výstrel" ako konvenčné rakety či zbrane.


Smerované energetické zbrane však nevyvíja len letectvo. Aj americké námorníctvo už skúšalo na mori laserové a elektromagnetické zbrane inštalované na lodiach. Tie by sa dali využiť na útok proti malým lodiam, dronom a ľahkým lietadlám, ktoré ich ohrozujú.

Medzi ďalšie nové zbrane určené pre letectvo patria tzv. smart bomby, pri ktorých pilot môže nastaviť, ako a kedy vybuchnú. Tieto nastavenia možno vykonať z kokpitu pred vypustením bomby v závislosti od situácie. Pilot môže určiť, či má bomba vybuchnúť vo vzduchu, pri kontakte s cieľom alebo s istým oneskorením po kontakte s cieľom. Mali by to byť menšie bomby, ktorých lietadlo unesie viac v rovnakom priestore. Zároveň by takéto bomby obmedzili rozsah vedľajších škôd spôsobených náletmi.

bomb_delayed_mode.jpg

Generál Carlisle hovoril aj o tom, že súčasťou vízie budúcich bojových operácií sú aj kybernetické útoky. Takýto útok by sa mohol uskutočniť aj na letiace nepriateľské lietadlo či dron a mohol by zneškodniť jeho zbraňové systémy, zničiť alebo zmiasť senzory a podporné systémy. Potom by sa takéto lietadlo dalo využiť na vlastné strategické a taktické účely.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá