Image
1.10.2015 0 Comments

Americké letectvo bude v roku 2020 používať laserové delá a inteligentné bomby

Už v blízkej budúcnosti by americké bojové lietadlá mali byť vybavené laserovými zbraňami. Na konferencii Air & Space o tom minulý týždeň hovoril generál leteckých síl Hawk Carlisle.

Účastníci konferencie si mohli pozrieť expozíciu, kde boli vystavené napríklad makety nízkoenergetických laserových zbraní vrátane systému General Atomics, ktoré by sa mali namontovať na bezpilotné lietadlá Predator a Reaper. Napríklad systém HELLADS (High Energy Laser Liquid Area Defense System) má výkon 150 kW, takže dokáže zničiť rakety vzduch-vzduch a menšie bezpilotné lietadlá. V súčasnosti sa uskutočňuje jeho pozemné testovanie.

hellads_laser_weapon.jpg

Na stíhačky s ľudskou posádkou by sa však mali inštalovať výkonnejšie laserové delá, ktoré by dokázali zničiť alebo zneškodniť aj iné nepriateľské stroje za oveľa nižšie „náklady na výstrel" ako konvenčné rakety či zbrane.


Smerované energetické zbrane však nevyvíja len letectvo. Aj americké námorníctvo už skúšalo na mori laserové a elektromagnetické zbrane inštalované na lodiach. Tie by sa dali využiť na útok proti malým lodiam, dronom a ľahkým lietadlám, ktoré ich ohrozujú.

Medzi ďalšie nové zbrane určené pre letectvo patria tzv. smart bomby, pri ktorých pilot môže nastaviť, ako a kedy vybuchnú. Tieto nastavenia možno vykonať z kokpitu pred vypustením bomby v závislosti od situácie. Pilot môže určiť, či má bomba vybuchnúť vo vzduchu, pri kontakte s cieľom alebo s istým oneskorením po kontakte s cieľom. Mali by to byť menšie bomby, ktorých lietadlo unesie viac v rovnakom priestore. Zároveň by takéto bomby obmedzili rozsah vedľajších škôd spôsobených náletmi.

bomb_delayed_mode.jpg

Generál Carlisle hovoril aj o tom, že súčasťou vízie budúcich bojových operácií sú aj kybernetické útoky. Takýto útok by sa mohol uskutočniť aj na letiace nepriateľské lietadlo či dron a mohol by zneškodniť jeho zbraňové systémy, zničiť alebo zmiasť senzory a podporné systémy. Potom by sa takéto lietadlo dalo využiť na vlastné strategické a taktické účely.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá