Image
18.3.2014 0 Comments

Americká vláda sa vzdá kontroly nad správou webových domén. Budúci rok ukončí spoluprácu s ICANN.

icann.png Americký Národný telekomunikačný a informačný úrad (NTIA) ukončí formálny vzťah s Internetovým združením pre prideľovanie mien a čísel (ICANN).

NTIA nechá v budúcom roku vypršať zmluvu, vďaka ktorej má americká vláda kontrolu nad internetovým združením ICANN. Namiesto toho má vraj vzniknúť nový model globálneho riadenia tejto organizácie.

ICANN v posledných rokoch čelil veľkej kritike pre svoje úzke prepojenie s americkými úradmi. Táto kritika ešte nabrala na intenzite po špehovacom škandále NSA. Predstavitelia oboch organizácií však svorne tvrdia, že ich partnerstvo nikdy nemalo byť dlhodobou záležitosťou,a tak ide skôr len o prirodzený vývoj. ICANN pritom s NTIA spolupracuje už od roku 1999.

NTIA sa navyše domnieva, že správny čas na zmenu nastal aj preto, že organizácia ICANN dospela a jej procesy sú už dostatočne transparentné.

Prechod na nový model musí podľa NTIA získať širokú podporu od internetovej komunity. Nový spôsob riadenia vraj musí zachovať bezpečnosť, stabilitu a odolnosť ICANN. Rovnako dôležitá je vraj aj otvorenosť internetu. NTIA preto nepodporí model, ktorý dá kontrolu ICANN do rúk jediného štátu.

Na konkrétnej podobe nového modelu riadenia sa má podieľať široké spektrum organizácií. NTIA chce do jeho vytvorenia zahrnúť pripomienky od občianskych organizácií i rôznych internetových skupín. Prvá debata o novej podobe ICANN sa má uskutočniť v Singapure 23. až 27. marca.

Americká obchodná skupina NetChoice však rozhodnutie NTIA spochybnila. Dáva ho do spojenia so škandálom NSA. „Dúfam, že to nie je len ustráchaná reakcia na Snowdenove odhalenia, ktoré s ICANN nijako nesúvisia," komentoval rozhodnutie NTIA šéf skupiny Steve DelBianco. Podľa DelBianca by ukončenie kontraktu znamenalo, že NTIA by už nemohla zasahovať do zlepšovania služieb ICANN. V celej spolupráci podľa neho išlo vždy len o dohľad nad inak nezávislou organizáciou.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá