Image
23.1.2014 0 Comments

Americká armáda testuje inteligentnú pušku vybavenú počítačom s Linuxom, ktorá nahradí ostreľovačov

trackingpoint.jpg Začínajúca spoločnosť TrackingPoint využila svoju účasť na výstave SHOT Show, ktorá sa uskutočnila 14. až 17. januára tohto roka v Las Vegas, a pochválila sa svojim úspechom, keď sa jej podarilo uzavrieť s armádou USA dohodu, v rámci ktorej budú jej vojaci testovať inteligentné pušky tejto spoločnosti. Pušky majú zabudovanú technológiu Precision-Guided Firearm (PGF), ktorej úlohou je asistovať strelcovi pri mierení na cieľ.

Pušky majú vstavaný počítač s operačným systémom Linux a senzory, medzi ktoré patrí okrem iných 14,6 megapixelový CMOS senzor a laserový diaľkomer. Toto vybavenie umožňuje automaticky vyhodnocovať faktory prostredia ovplyvňujúce streľbu, ako sú poveternostné podmienky, sklon povrchu alebo vzdialenosť cieľa.

Ak chce vojak pomocou tejto pušky zasiahnuť cieľ, najskôr naň namieri a následne zatlačí červené tlačidlo vedľa spúšte. Počítač na priehľadovom displeji hľadáčika s rozlíšením 800 x 600 pixelov označí vybraný cieľ červenou bodkou a cieľ potom nepretržite sleduje.

Následne upraví polohu zobrazovaného zameriavacieho kríža podľa faktorov prostredia. Výstrel potom nepadne po stlačení spúšte bezprostredne, ale až vtedy, keď sa zameriavací kríž a označenie cieľa prekryjú. Cieľ sa pri tom môže pohybovať rýchlosťou do 16 km za hodinu a môže byť vzdialený až 700 metrov.

Armáda si objednala 6 kusov týchto pušiek, pričom cena každej je na úrovni zhruba 10 000 USD (7 400 EUR) až 27 000 USD (19 900 EUR). Cieľom je otestovať, či sa naozaj, tak ako to tvrdí spoločnosť TrackingPoint, môžu bežní vojaci vďaka využitiu týchto pušiek vyrovnať trénovaným ostreľovačom.


Zdroj: Engadget 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá