Image
23.1.2014 0 Comments

Americká armáda testuje inteligentnú pušku vybavenú počítačom s Linuxom, ktorá nahradí ostreľovačov

trackingpoint.jpg Začínajúca spoločnosť TrackingPoint využila svoju účasť na výstave SHOT Show, ktorá sa uskutočnila 14. až 17. januára tohto roka v Las Vegas, a pochválila sa svojim úspechom, keď sa jej podarilo uzavrieť s armádou USA dohodu, v rámci ktorej budú jej vojaci testovať inteligentné pušky tejto spoločnosti. Pušky majú zabudovanú technológiu Precision-Guided Firearm (PGF), ktorej úlohou je asistovať strelcovi pri mierení na cieľ.

Pušky majú vstavaný počítač s operačným systémom Linux a senzory, medzi ktoré patrí okrem iných 14,6 megapixelový CMOS senzor a laserový diaľkomer. Toto vybavenie umožňuje automaticky vyhodnocovať faktory prostredia ovplyvňujúce streľbu, ako sú poveternostné podmienky, sklon povrchu alebo vzdialenosť cieľa.

Ak chce vojak pomocou tejto pušky zasiahnuť cieľ, najskôr naň namieri a následne zatlačí červené tlačidlo vedľa spúšte. Počítač na priehľadovom displeji hľadáčika s rozlíšením 800 x 600 pixelov označí vybraný cieľ červenou bodkou a cieľ potom nepretržite sleduje.

Následne upraví polohu zobrazovaného zameriavacieho kríža podľa faktorov prostredia. Výstrel potom nepadne po stlačení spúšte bezprostredne, ale až vtedy, keď sa zameriavací kríž a označenie cieľa prekryjú. Cieľ sa pri tom môže pohybovať rýchlosťou do 16 km za hodinu a môže byť vzdialený až 700 metrov.

Armáda si objednala 6 kusov týchto pušiek, pričom cena každej je na úrovni zhruba 10 000 USD (7 400 EUR) až 27 000 USD (19 900 EUR). Cieľom je otestovať, či sa naozaj, tak ako to tvrdí spoločnosť TrackingPoint, môžu bežní vojaci vďaka využitiu týchto pušiek vyrovnať trénovaným ostreľovačom.


Zdroj: Engadget 


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá