Image
15.5.2014 0 Comments

Americká FTC sfúkla Snapchat za zavádzanie používateľov a narušovanie ich súkromia

snapchat.jpg Hoci Snapchat u nás nedosiahol takú popularitu ako na americkom trhu, o službe umožňujúcej posielať fotografie, ktoré po niekoľkých sekundách „navždy zmiznú", ste už zrejme počuli. Americká Federálna obchodná komisia (FTC - Federal Trade Commission) nedávno obvinila spoločnosť, že zavádza svojich používateľov v otázkach týkajúcich sa súkromia a bezpečnosti.

Podľa jej výskumu totiž odosielané obrázky môžu byť uložené aj v prípade, že im odosielateľ nastaví životnosť len niekoľko sekúnd. Jeden z najčastejších spôsobov, ako možno funkciu „zmiznutia" obísť, je použitie aplikácie tretej strany, ktorá sa do Snapchatu nabúra. No poslúži aj stará dobrá metóda screenshotu.

Snapchat však podľa FTC skresľoval aj mieru zachovania súkromia, bezpečnosti a dôvernosti informácií používateľov. Spoločnosť o nich totiž zbierala množstvo osobných údajov. Získavala napríklad lokalizačné údaje používateľov Androidu, hoci v podmienkach sa tvrdí, že takéto informácie nebude sledovať. No azda najviac znepokojujúce bolo zistenie, že Snapchat nevedel zabezpečiť svoju funkciu Nájsť priateľov (Find Friends).

Útočníkom sa v januári podarilo preniknúť do databázy a zverejnili zoznam mien a telefónnych čísel 4,6 milióna používateľov Snapchatu. „Zverejnenie týchto informácií by mohlo viesť k ich zneužitiu na účely spamu, phishingu a ďalšej nežiaducej komunikácie," uvádza sa vo vyhlásení FTC. Našťastie zámerom hackerov nebolo škodiť, ale poukázať na dieru v zabezpečení, a tak v zozname chýbali dve posledné číslice v telefónnom čísle.

Na nápravu uvedených pochybení FTC nariadila spoločnosti realizovať program komplexnej ochrany osobných údajov, ktorý sa bude monitorovať počas nasledujúcich 20 rokov.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá