Image
15.5.2014 0 Comments

Americká FTC sfúkla Snapchat za zavádzanie používateľov a narušovanie ich súkromia

snapchat.jpg Hoci Snapchat u nás nedosiahol takú popularitu ako na americkom trhu, o službe umožňujúcej posielať fotografie, ktoré po niekoľkých sekundách „navždy zmiznú", ste už zrejme počuli. Americká Federálna obchodná komisia (FTC - Federal Trade Commission) nedávno obvinila spoločnosť, že zavádza svojich používateľov v otázkach týkajúcich sa súkromia a bezpečnosti.

Podľa jej výskumu totiž odosielané obrázky môžu byť uložené aj v prípade, že im odosielateľ nastaví životnosť len niekoľko sekúnd. Jeden z najčastejších spôsobov, ako možno funkciu „zmiznutia" obísť, je použitie aplikácie tretej strany, ktorá sa do Snapchatu nabúra. No poslúži aj stará dobrá metóda screenshotu.

Snapchat však podľa FTC skresľoval aj mieru zachovania súkromia, bezpečnosti a dôvernosti informácií používateľov. Spoločnosť o nich totiž zbierala množstvo osobných údajov. Získavala napríklad lokalizačné údaje používateľov Androidu, hoci v podmienkach sa tvrdí, že takéto informácie nebude sledovať. No azda najviac znepokojujúce bolo zistenie, že Snapchat nevedel zabezpečiť svoju funkciu Nájsť priateľov (Find Friends).

Útočníkom sa v januári podarilo preniknúť do databázy a zverejnili zoznam mien a telefónnych čísel 4,6 milióna používateľov Snapchatu. „Zverejnenie týchto informácií by mohlo viesť k ich zneužitiu na účely spamu, phishingu a ďalšej nežiaducej komunikácie," uvádza sa vo vyhlásení FTC. Našťastie zámerom hackerov nebolo škodiť, ale poukázať na dieru v zabezpečení, a tak v zozname chýbali dve posledné číslice v telefónnom čísle.

Na nápravu uvedených pochybení FTC nariadila spoločnosti realizovať program komplexnej ochrany osobných údajov, ktorý sa bude monitorovať počas nasledujúcich 20 rokov.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá