Image
15.4.2015 0 Comments

Amazon žaluje poskytovateľa falošných recenzií

amazon.jpg Americká spoločnosť Amazon podala žalobu na štyri firmy, ktoré umiestňujú falošné recenzie pri produktoch dostupných v jeho internetovom obchode.

Podľa Amazonu platené recenzie „podrývajú" jeho systém hodnotenia, v ktorom majú byť vyjadrené názory ľudí, ktorí s daným produktom majú reálnu skúsenosť.

„Aj keď ich bolo pomerne málo, tieto recenzie ohrozujú dôveru, ktorú zákazníci a veľká väčšina predajcov a výrobcov vkladá do Amazonu, teda poškodzujú celú našu značku," stojí v žalobe amerického gigantu, ktorá bola podaná na súde vo Washingtone. Okrem narušovania hodnotiaceho procesu Amazon spomínané štyri spoločnosti obvinil z poškodzovania jeho ochrannej známky a porušovania miestnych zákonov na ochranu spotrebiteľov.

Amazon tvrdí, že platené recenzie boli umiestňované na jeho stránku vo väčších časových rozstupoch tak, aby oklamali jeho bezpečnostné systémy, ktoré majú tomuto počínaniu zabrániť. Amazon si údajne podvod sám overil, keď si jednu zo služieb tajne najal. Výsledok? V priebehu pár dní sa pri vybraných produktoch objavili „nadšené" recenzie.

V žalobe sú spomenutí štyria poskytovatelia recenzií, a to stránky buyazonreviews.com, buyamazonreviews.com, bayreviews.net a buyreviewsnow.com. Od podania žaloby dve z týchto stránok prestali fungovať.

Mark Collins, ktorý prevádzkuje stránku Buy Amazon Reviews, svoj biznis obhajoval v rozhovore pre denník The Seattle Times. Collins uviedol, že jeho stránka neposkytuje „falošné" recenzie, ale „objektívne a úprimné" názory a služby jeho portálu „určite nie sú ilegálne".

Jeho web si účtuje 19 - 22 dolárov (18 - 20,80 eura) za jednu recenziu, pričom tieto recenzie sú vždy minimálne štvorhviezdičkové - vo veľkej väčšine prípadov však recenzenti produktu udelia najvyššie možné ohodnotenie päť hviezdičiek.

Pozitívne komentáre predajcom, samozrejme, pomáhajú dvíhať tržby, falošné komentáre však podkopávajú dôveru v celý systém. Aj keď o existencii falošných hodnotení na Amazone sa hovorí už dlhšie, teraz je to vôbec prvýkrát, čo sa americký gigant pustil do súdnej bitky. Ako Amazon uvádza v žalobe, prevádzkovatelia spomínaných stránok sľubovali zákazníkom, že im „poskytnú toľko päťhviezdičkových recenzií, koľko len si budú priať".

Podľa právnych expertov budú prevádzkovatelia webových stránok ponúkajúcich recenzie argumentovať tým, že fungujú len ako sprostredkovatelia, ktorí spájajú výrobcu so zákazníkmi ochotnými písať recenzie. Amazon vo svojej žalobe požaduje, aby súd rozhodol, že spomínané weby nesmú predávať recenzie pre jeho internetový obchod, a zaplatili mu náhradu ujmy a náklady na právne zastúpenie.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá