Image
15.4.2015 0 Comments

Amazon žaluje poskytovateľa falošných recenzií

amazon.jpg Americká spoločnosť Amazon podala žalobu na štyri firmy, ktoré umiestňujú falošné recenzie pri produktoch dostupných v jeho internetovom obchode.

Podľa Amazonu platené recenzie „podrývajú" jeho systém hodnotenia, v ktorom majú byť vyjadrené názory ľudí, ktorí s daným produktom majú reálnu skúsenosť.

„Aj keď ich bolo pomerne málo, tieto recenzie ohrozujú dôveru, ktorú zákazníci a veľká väčšina predajcov a výrobcov vkladá do Amazonu, teda poškodzujú celú našu značku," stojí v žalobe amerického gigantu, ktorá bola podaná na súde vo Washingtone. Okrem narušovania hodnotiaceho procesu Amazon spomínané štyri spoločnosti obvinil z poškodzovania jeho ochrannej známky a porušovania miestnych zákonov na ochranu spotrebiteľov.

Amazon tvrdí, že platené recenzie boli umiestňované na jeho stránku vo väčších časových rozstupoch tak, aby oklamali jeho bezpečnostné systémy, ktoré majú tomuto počínaniu zabrániť. Amazon si údajne podvod sám overil, keď si jednu zo služieb tajne najal. Výsledok? V priebehu pár dní sa pri vybraných produktoch objavili „nadšené" recenzie.

V žalobe sú spomenutí štyria poskytovatelia recenzií, a to stránky buyazonreviews.com, buyamazonreviews.com, bayreviews.net a buyreviewsnow.com. Od podania žaloby dve z týchto stránok prestali fungovať.

Mark Collins, ktorý prevádzkuje stránku Buy Amazon Reviews, svoj biznis obhajoval v rozhovore pre denník The Seattle Times. Collins uviedol, že jeho stránka neposkytuje „falošné" recenzie, ale „objektívne a úprimné" názory a služby jeho portálu „určite nie sú ilegálne".

Jeho web si účtuje 19 - 22 dolárov (18 - 20,80 eura) za jednu recenziu, pričom tieto recenzie sú vždy minimálne štvorhviezdičkové - vo veľkej väčšine prípadov však recenzenti produktu udelia najvyššie možné ohodnotenie päť hviezdičiek.

Pozitívne komentáre predajcom, samozrejme, pomáhajú dvíhať tržby, falošné komentáre však podkopávajú dôveru v celý systém. Aj keď o existencii falošných hodnotení na Amazone sa hovorí už dlhšie, teraz je to vôbec prvýkrát, čo sa americký gigant pustil do súdnej bitky. Ako Amazon uvádza v žalobe, prevádzkovatelia spomínaných stránok sľubovali zákazníkom, že im „poskytnú toľko päťhviezdičkových recenzií, koľko len si budú priať".

Podľa právnych expertov budú prevádzkovatelia webových stránok ponúkajúcich recenzie argumentovať tým, že fungujú len ako sprostredkovatelia, ktorí spájajú výrobcu so zákazníkmi ochotnými písať recenzie. Amazon vo svojej žalobe požaduje, aby súd rozhodol, že spomínané weby nesmú predávať recenzie pre jeho internetový obchod, a zaplatili mu náhradu ujmy a náklady na právne zastúpenie.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá