Image
14.5.2015 0 Comments

Amazon odtajnil detaily služby Prime Air na rozvoz tovaru pomocou dronov

prime_air.jpg Amazon predložil americkému patentovému úradu podrobnosti o svojej pripravovanej zásielkovej službe Prime Air, v rámci ktorej majú tovar doručovať drony. Patentovú prihlášku podal ešte v septembri 2014, no patentový úrad zverejnil detaily až po jej schválení.

Drony vraj budú sledovať polohu osoby, ktorej sa má tovar dodať, za využitia dát z jej smartfónu. Bezpilotné lietadlá budú môcť takisto navzájom komunikovať o počasí a dopravnej situácii.

Podľa plánov bude môcť Amazon aktualizovať trasy svojich dronov v reálnom čase. Zákazníci si budú vyberať z niekoľkých možností dodania - domov, na miesto výkonu práce, ale k dispozícii je aj voľba „na moju loď".

Amazon bude využívať rôzne druhy dronov v závislosti od tvaru a hmotnosti dodávaného tovaru. Na nájdenie bezpečného miesta na pristátie budú používať letové senzory, radary, sonary, kamery a infračervené senzory.

Bezpilotné lietadlo bude stále sledovať, či sa na jeho trase nevyskytujú ľudia, zvieratá alebo iné prekážky, a upraví navigáciu, aby sa zabránilo kolízii. Schválenie patentu však ešte neznamená, že konečná podoba služby bude presne taká, ako sa opisuje v patentovej prihláške.

Na to, aby Amazon mohol svoje plány premeniť na skutočnosť, bude musieť prekonať ešte veľa prekážok zo strany regulačných úradov. Teraz sa snaží presvedčiť Federálny letecký úrad (FAA), aby súhlasil so širším komerčným využitím dronov.

FAA nedávno urobil významný krok smerujúci k uvoľneniu pravidiel na používanie dronov, keď dal zelenú využitiu bezpilotných vrtuľníkov na postrek plodín v USA. Takisto plánuje v spolupráci so CNN testovať nové drony v mestských oblastiach.

Amazon zatiaľ skúša svoj systém v Kanade, kde sú predpisy týkajúce sa vzdušného priestoru voľnejšie. V marci však FAA povolil testovanie aj v USA, ale drony môžu letieť v maximálnej výške 122 metrov a musia zostať v priamej viditeľnosti operátora.

Zdroj: bbc.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá