Image
14.5.2015 0 Comments

Amazon odtajnil detaily služby Prime Air na rozvoz tovaru pomocou dronov

prime_air.jpg Amazon predložil americkému patentovému úradu podrobnosti o svojej pripravovanej zásielkovej službe Prime Air, v rámci ktorej majú tovar doručovať drony. Patentovú prihlášku podal ešte v septembri 2014, no patentový úrad zverejnil detaily až po jej schválení.

Drony vraj budú sledovať polohu osoby, ktorej sa má tovar dodať, za využitia dát z jej smartfónu. Bezpilotné lietadlá budú môcť takisto navzájom komunikovať o počasí a dopravnej situácii.

Podľa plánov bude môcť Amazon aktualizovať trasy svojich dronov v reálnom čase. Zákazníci si budú vyberať z niekoľkých možností dodania - domov, na miesto výkonu práce, ale k dispozícii je aj voľba „na moju loď".

Amazon bude využívať rôzne druhy dronov v závislosti od tvaru a hmotnosti dodávaného tovaru. Na nájdenie bezpečného miesta na pristátie budú používať letové senzory, radary, sonary, kamery a infračervené senzory.

Bezpilotné lietadlo bude stále sledovať, či sa na jeho trase nevyskytujú ľudia, zvieratá alebo iné prekážky, a upraví navigáciu, aby sa zabránilo kolízii. Schválenie patentu však ešte neznamená, že konečná podoba služby bude presne taká, ako sa opisuje v patentovej prihláške.

Na to, aby Amazon mohol svoje plány premeniť na skutočnosť, bude musieť prekonať ešte veľa prekážok zo strany regulačných úradov. Teraz sa snaží presvedčiť Federálny letecký úrad (FAA), aby súhlasil so širším komerčným využitím dronov.

FAA nedávno urobil významný krok smerujúci k uvoľneniu pravidiel na používanie dronov, keď dal zelenú využitiu bezpilotných vrtuľníkov na postrek plodín v USA. Takisto plánuje v spolupráci so CNN testovať nové drony v mestských oblastiach.

Amazon zatiaľ skúša svoj systém v Kanade, kde sú predpisy týkajúce sa vzdušného priestoru voľnejšie. V marci však FAA povolil testovanie aj v USA, ale drony môžu letieť v maximálnej výške 122 metrov a musia zostať v priamej viditeľnosti operátora.

Zdroj: bbc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá