Image
28.1.2014 0 Comments

Amazon a Microsoft znižujú cenu cloudu až o 50 %

Cloud-Computing.jpg Microsoft aj naďalej kopíruje pohyby cien konkurenčného Amazonu. Navyše zavádza rovnaké ceny celosvetovo, zatiaľ čo Amazon zatiaľ iba na východe USA.

V apríli minulého roka sa Microsoft zaviazal, že jeho ceny budú zodpovedať hladinám, ktoré nastaví firma Amazon pre svoje služby cloudu AWS (Amazon Web Services) za výpočtový výkon, úložisko a využitie sieťového pripojenia. Minulý štvrtok Amazon oznámil zníženie cien za S3 (úložisko Simple Storage Service) o 22 percent a za EBS (Elastic Block Store) dokonca až o 50 percent. No hneď ďalší deň nasledovala reakcia Microsoftu na oficiálnom blogu: „Vyrovnávame najnižšie ceny AWS S3 a EBS určené pre východ Spojených štátov, znižujeme ceny o 20 % a nižšie ceny nastavíme pre všetky regióny sveta."

V prípade služieb Microsoft Locally redunant Disks/Page Blobs Storage ceny klesajú až o 28 percent a Azure Storage dokonca o 50 percent. Vo všetkých prípadoch ide o predbežné oznámenie, ceny v prípade Amazonu začnú platiť od 1. februára a Microsoftu od 13. marca. Hovorca Microsoftu zdôraznil, že nové ceny budú platiť celosvetovo, a teda úložné služby Azure by mali byť v mnohých oblastiach lacnejšie ako AWS.

Čo tieto percentá znamenajú konkrétne? Ceny sú, samozrejme, odstupňované a klesajú s ukladaným množstvom. Napríklad pri S3 a s dátami do jedného terabajtu môžu používatelia počítať asi s 0,085 dolára na gigabajt a mesiac, od 5000 TB, kde sú zľavy najvýraznejšie, to je 0,043 dolára.

Pri komplikovanejších ukladacích službách, ako je EBS, je výpočet výslednej ceny zložitejší, k cene 0,05 dolára za každý uložený gigabajt treba pripočítať aj 0,05 dolára za každý milión operácií I/O. V praxi to znamená, že vlastný úložný priestor je veľmi lacný a začína sa predražovať, čím viac (a ako rýchlo) sa s dátami manipuluje.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá