Image
28.1.2014 0 Comments

Amazon a Microsoft znižujú cenu cloudu až o 50 %

Cloud-Computing.jpg Microsoft aj naďalej kopíruje pohyby cien konkurenčného Amazonu. Navyše zavádza rovnaké ceny celosvetovo, zatiaľ čo Amazon zatiaľ iba na východe USA.

V apríli minulého roka sa Microsoft zaviazal, že jeho ceny budú zodpovedať hladinám, ktoré nastaví firma Amazon pre svoje služby cloudu AWS (Amazon Web Services) za výpočtový výkon, úložisko a využitie sieťového pripojenia. Minulý štvrtok Amazon oznámil zníženie cien za S3 (úložisko Simple Storage Service) o 22 percent a za EBS (Elastic Block Store) dokonca až o 50 percent. No hneď ďalší deň nasledovala reakcia Microsoftu na oficiálnom blogu: „Vyrovnávame najnižšie ceny AWS S3 a EBS určené pre východ Spojených štátov, znižujeme ceny o 20 % a nižšie ceny nastavíme pre všetky regióny sveta."

V prípade služieb Microsoft Locally redunant Disks/Page Blobs Storage ceny klesajú až o 28 percent a Azure Storage dokonca o 50 percent. Vo všetkých prípadoch ide o predbežné oznámenie, ceny v prípade Amazonu začnú platiť od 1. februára a Microsoftu od 13. marca. Hovorca Microsoftu zdôraznil, že nové ceny budú platiť celosvetovo, a teda úložné služby Azure by mali byť v mnohých oblastiach lacnejšie ako AWS.

Čo tieto percentá znamenajú konkrétne? Ceny sú, samozrejme, odstupňované a klesajú s ukladaným množstvom. Napríklad pri S3 a s dátami do jedného terabajtu môžu používatelia počítať asi s 0,085 dolára na gigabajt a mesiac, od 5000 TB, kde sú zľavy najvýraznejšie, to je 0,043 dolára.

Pri komplikovanejších ukladacích službách, ako je EBS, je výpočet výslednej ceny zložitejší, k cene 0,05 dolára za každý uložený gigabajt treba pripočítať aj 0,05 dolára za každý milión operácií I/O. V praxi to znamená, že vlastný úložný priestor je veľmi lacný a začína sa predražovať, čím viac (a ako rýchlo) sa s dátami manipuluje.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

V roku 2020 pretečie cloudom 14,1 zettabajtu. Je na takúto premávku Slovensko pripravené?

08.12.2016 00:14

Podľa záverov novej štúdie Cisco Global Cloud Index  dosiahne do roku 2020 ročný objem cloudovej dátovej premávky až 14,1 zettabajtov (ZB). To znamená, že v porovnaní s rokom 2015, keď celková premávk ...

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá