Image
13.5.2014 0 Comments

Amazon WorkSpace: Kompletný desktop ako služba od 37 dolárov/mesiac. Teraz už aj v Európe

amazon_web.png Služba WorkSpace od Amazonu, ktorá je koncipovaná ako DaaS (Desktop-as-a-Service), je novo k dispozícii už aj v Európe. Aké možnosti prináša firmám?

WorkSpace má za cieľ umožniť firmám využívať virtuálny desktop s operačným systémom Windows 7 na stolových PC, notebookoch aj na mobilných zariadeniach - typicky ide hlavne o tablety. Zatiaľ bola služba k dispozícii len v Spojených štátoch, kde ju zaisťovali dve dátové centrá Amazonu. Novo ju zaradilo do svojho portfólia aj dátové centrum Amazonu v írskom Dubline, aby bolo možné obslúžiť aj európskych zákazníkov.

Práve využívanie virtuálnych desktopov je podľa analytikov služba, kde sa očakáva silný stret veľkých hráčov, a preto sa tí predháňajú v tom, kto dokáže najatraktívnejšie regióny osloviť prvý a s lepšou ponukou. V USA už napríklad od tohto roka poskytuje desktop ako službu aj spoločnosť VMware (pod názvom VMware Horizon DaaS). Táto spoločnosť ponúka rôzne verzie operačných systémov vrátane Windows XP, 7 a 8 a ceny sa začínajú na 35 dolároch za používateľa na mesiac.

Medzi hlavné výhody desktopov hosťovaných v cloude patrí možnosť rýchleho vytvorenia, efektívneho škálovania (napríklad pri nárazových zmenách počtu zamestnancov), nízke nároky na správu a aj dostupnosť prakticky odkiaľkoľvek.

Čo Amazon WorkSpace konkrétne ponúka?

Amazon má vo svojej ponuke dva druhy virtuálnych desktopov - štandardnú konfiguráciu a výkonné (performance). Štandardné využívajú jeden vCPU, ďalej 3,75 GB operačnej pamäte a 50 GB používateľského úložného priestoru. Výkonný variant potom ponúkne dvojnásobné parametre, konkrétne teda dva vCPU, 7,5 GB pamäte a 100 GB úložného priestoru. Úložisko je potom pravidelne zálohované v rámci služby Amazon S3.

Virtuálny desktop je vybavený aj množstvom predinštalovaného softvéru, aby bol okamžite použiteľný. Ide napríklad o Adobe Reader, Adobe Flash, Firefox, Internet Explorer 9, 7 - ZIP, Java Runtime Environment a ďalšie utility. K dispozícii je aj prídavný balíček „plus", ktorý zahŕňa kancelársky balík Microsoft Office Professional a bezpečnostné riešenie Trend Micro Worry-Free Business.

Ceny za používateľa na mesiac sú pre región EÚ stanovené na 37 dolárov za štandardný desktop (prípadne 52 dolárov s balíčkom plus). V prípade variantu performance ide o 64 dolárov, respektíve 79 dolárov s balíčkom plus.

Začlenenie virtuálneho desktopu do firemnej infraštruktúry

Riešenie WorkSpace má umožniť organizáciám integrovať všetky desktopy v rámci Active Directory, aby používatelia mohli využívať svoje existujúce prihlasovacie údaje na prístup k podnikovým zdrojom. Firmy môžu ďalej nakonfigurovať Amazon Virtual Private Cloud s hardvérom na pripojenie VPN k on-premise infraštruktúre alebo vytvoriť dedikované prepojenie s AWS Direct Connect.

Na posielanie dát medzi používateľskými prístrojmi a virtuálnymi desktopmi v rámci služby WorkSpace je využitý protokol PCoIP, ktorý dáta komprimuje, šifruje a následne dekóduje. Amazon o podobe prenosu oficiálne hovorí, že sú prenášané len „pixely", takže nehrozí, že by dáta zákazníka mohli padnúť do rúk tretej osoby. Protokol PCoIP podporuje aj prenos videa vo vysokom rozlíšení, zvuku vo vysokej kvalite a podporuje aj viacero monitorov. Celkový používateľský zážitok je však ako vo všetkých podobných prípadoch do značnej miery ovplyvnený rýchlosťou siete, čo najmä pri mobilnom pripojení môže byť občas problém.

Na použitie služby Amazon WorkSpace je potrebné, aby firmy mali vytvorený účet AWS a na koncovom zariadení nainštalovaný WorkSpace client. K dispozícii je verzia pre PC a Mac, ale aj pre mobilné zariadenia, ako je iPad, Kindle Fire HDX a ďalšie tablety s Androidom.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Produkty

Nový LCD panel IPS od Panasonicu prináša kontrast na úrovni OLED

06.12.2016 10:50

Vysoký kontrast je jedna z hlavných predností displejov OLED. No teraz Panasonic vyvinul panel LCD typu IPS (In-Plane Switching), ktorý dosahuje porovnateľný kontrastný pomer, konkrétne na úrovni 1 00 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá