Image
5.12.2012 0 Comments

Aliancia Fair-play vyzýva vládu, aby odstúpila od multilicenčnej zmluvy Microsoft Enterprise Agreement

aliancia FP.jpg Aliancia Fair-play pokladá za nezodpovedné spravovanie verejných financií, ak sa vynakladajú na riešenia, ktoré sa v praxi nevyužívajú.

Na zasadnutí vlády 6. 12. 2012 najvyšší predstavitelia štátu prijmú informáciu o tom, ako sa plní multilicenčná zmluva Microsoft Enterprise Agreement, ktorá do roku 2014 bude znamenať pre štátny rozpočet výdavok okolo 50 miliónov eur. Z vyjadrenia Aliancie Fair-play ďalej vyberáme:

„Začiatkom roka sme za závažnú výhradu považovali, že zmluva bola predĺžená bez toho, aby štát mal jasný prehľad o tom, ako produkty firmy Microsoft doteraz využíval. Po podpise zmluvy bola verejnosť ubezpečovaná, že v priebehu roka štát prevedie dôkladnú analýzu využívania jednotlivých operačných systémov a jednotlivých aplikácií.

Fakt, že najnovšie (už zakúpené) licencie na operačné systémy a programy Office sa v mnohých úradoch využívajú len na časti počítačov, pokladáme za alarmujúci. Štát totiž vynakladá obrovské prostriedky, aby nakúpil najnovšie licencie na programy, ktoré sa na obrovské množstvo počítačov nedajú ani nainštalovať. Štát navyše kupuje balíky programov, ktoré obsahujú úradníkmi zriedkavo využívané aplikácie.

Sme presvedčení o tom, že zabezpečiť potrebné softvérové zabezpečenie od firmy Microsoft dokáže štát výrazne lacnejšie iným typom zmluvy - takým, ktorý umožní pružne reagovať na skutočné potreby úradov a nebude nútiť vo veľkom nakupovať licencie na programy, ktoré využíva len malá časť štátnej správy.

Na vyhodnotenie tohto stavu je nevyhnutná analýza využívania produktov firmy Microsoft na úrovni jednotlivých aplikácií. Žiadna takáto analýza nebola zverejnená, aj keď sa materiál daný do vlády na takú analýzu nepriamo odvoláva.

Vláda okrem úlohy uvážlivo šetriť prijala aj záväzok transparentne spravovať verejné financie. Nákup IT licencií je oblasť, o ktorej sme presvedčení, že dokáže priniesť nezanedbateľné úspory už v najbližších rokoch. Neschopnosť zverejniť analýzu súčasného stavu vzbudzuje pochybnosti, či nejde o vedomé zakrývanie plytvania, na ktorom benefitujú isté subjekty.

Preto vyzývame vládu, aby buď zabezpečila zverejnenie podrobnej analýzy využívania produktov firmy Microsoft na úrovni aplikácií, alebo rozhodla o odstúpení od multilicenčnej zmluvy Microsoft Enterprise Agreement."


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá