Image
31.10.2012 0 Comments

Aký je Windows Phone 8?

Microsoft pred dvoma rokmi uviedol na trh mobilný operačný systém Windows Phone 7. Ten kritici vo všeobecnosti chválili vďaka jeho intuitívnosti, rýchlosti a jednoduchosti, avšak platforma veľký komerčný úspech nezaznamenala. Teraz, s uvedením operačného systému Windows 8 prichádza aj vynovený Windows Phone 8. Aký je?

Ako je už dlhšie známe, Windows Phone 8 dizajnovo pripomína svojho predchodcu, využíva však úplne iné jadro a teda ide o kompletne nový mobilný operačný systém, ktorý vylepšuje základy WP7 a pridáva nové zaujímavé vlastnosti a funkcie. Hoci oba systémy možno na prvý pohľad nerozoznáte - v oboch prípadoch dominuje dizajn dlaždíc, vedzte, že Windows Phone 8 prináša podporu viacjadrových procesorov, vyšších rozlíšení displeja, ale aj podporu microSD karty a technológie NFC. Tieto, v mnohých prípadoch elementárne vlastnosti totižto v prípade WP7 chýbali.

Win-Phone8.jpg

Z hľadiska používateľského rozhrania poteší najmä zmena úvodnej obrazovky. V prípade WP8 využívajú dlaždice lepšie dostupný priestor, pričom je možné ich veľkosť upravovať a tak si prispôsobovať rozhranie podľa svojich požiadaviek. Dlaždice si tak môžete zobraziť v troch veľkostiach a keďže sú dynamické, tak aj na úvodnej obrazovke využívajú svoje rozmery na zobrazovanie informácii. Štýl a druh týchto informácii je prispôsobený veľkosti. Podobne ako majú ostatné operačné systémy centrum notifikácii, WP8 umožňuje vybrať 5 dlaždíc, ktoré budú zobrazovať informácie aj na uzamknutej obrazovke telefónu.

Súčasťou Windows Phone 8 je nový internetový prehliadač Internet Explorer 10, ktorý je oproti svojmu predchodcovi stabilnejší a rýchlejší. Toto tvrdenie vo všeobecnosti platí na celý operačný systém - Windows Phone 8 je výborne navrhnutá platforma, čo sa týka rýchlosti a stability telefónu. Ak vás irituje nedokonalosť Androidu v tomto smere, WP8 môže predstavovať vhodnú alternatívu. Vylepšení sa dočkal aj multitasking - aplikácie v novom operačnom systéme môžu bežať aj na pozadí a multitasking ako taký je celkovo rýchlejší.

Windows Phone 8 v základnej výbave integruje služby od Microsoftu - či už to je prepojenie so službou SkyDrive alebo s kancelárskym balíkom Microsoft Office. Táto funkcionalita je v prípade WP8 výborne navrhnutá.

Hlavným problémom operačného systému je však nedostatok aplikácii. Nedá sa povedať že by ich bolo málo - v obchode sa ich nachádza cez 120 000, chýbajú však zaujímavé služby, resp. aplikácie, ktoré sa skutočne oplatí nainštalovať. Tento problém je však dočasný, Microsoft sa neustále snaží dotiahnuť vývojárov a zaujímavé produkty na svoju platformu.

Windows Phone 8 je prirodzenou evolúciou zo sedmičky. Systém je rýchlejší, ponúka lepšie možnosti prispôsobenia, nové funkcie a vlastnosti. Microsoft taktiež odstránil hardvérové nedostatky a obmedzenia WP7, vďaka čomu predstavuje Windows Phone 8 tretieho veľkého hráča do boja mobilných operačných systémov.

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá