Image
31.10.2012 0 Comments

Aký je Windows Phone 8?

Microsoft pred dvoma rokmi uviedol na trh mobilný operačný systém Windows Phone 7. Ten kritici vo všeobecnosti chválili vďaka jeho intuitívnosti, rýchlosti a jednoduchosti, avšak platforma veľký komerčný úspech nezaznamenala. Teraz, s uvedením operačného systému Windows 8 prichádza aj vynovený Windows Phone 8. Aký je?

Ako je už dlhšie známe, Windows Phone 8 dizajnovo pripomína svojho predchodcu, využíva však úplne iné jadro a teda ide o kompletne nový mobilný operačný systém, ktorý vylepšuje základy WP7 a pridáva nové zaujímavé vlastnosti a funkcie. Hoci oba systémy možno na prvý pohľad nerozoznáte - v oboch prípadoch dominuje dizajn dlaždíc, vedzte, že Windows Phone 8 prináša podporu viacjadrových procesorov, vyšších rozlíšení displeja, ale aj podporu microSD karty a technológie NFC. Tieto, v mnohých prípadoch elementárne vlastnosti totižto v prípade WP7 chýbali.

Win-Phone8.jpg

Z hľadiska používateľského rozhrania poteší najmä zmena úvodnej obrazovky. V prípade WP8 využívajú dlaždice lepšie dostupný priestor, pričom je možné ich veľkosť upravovať a tak si prispôsobovať rozhranie podľa svojich požiadaviek. Dlaždice si tak môžete zobraziť v troch veľkostiach a keďže sú dynamické, tak aj na úvodnej obrazovke využívajú svoje rozmery na zobrazovanie informácii. Štýl a druh týchto informácii je prispôsobený veľkosti. Podobne ako majú ostatné operačné systémy centrum notifikácii, WP8 umožňuje vybrať 5 dlaždíc, ktoré budú zobrazovať informácie aj na uzamknutej obrazovke telefónu.

Súčasťou Windows Phone 8 je nový internetový prehliadač Internet Explorer 10, ktorý je oproti svojmu predchodcovi stabilnejší a rýchlejší. Toto tvrdenie vo všeobecnosti platí na celý operačný systém - Windows Phone 8 je výborne navrhnutá platforma, čo sa týka rýchlosti a stability telefónu. Ak vás irituje nedokonalosť Androidu v tomto smere, WP8 môže predstavovať vhodnú alternatívu. Vylepšení sa dočkal aj multitasking - aplikácie v novom operačnom systéme môžu bežať aj na pozadí a multitasking ako taký je celkovo rýchlejší.

Windows Phone 8 v základnej výbave integruje služby od Microsoftu - či už to je prepojenie so službou SkyDrive alebo s kancelárskym balíkom Microsoft Office. Táto funkcionalita je v prípade WP8 výborne navrhnutá.

Hlavným problémom operačného systému je však nedostatok aplikácii. Nedá sa povedať že by ich bolo málo - v obchode sa ich nachádza cez 120 000, chýbajú však zaujímavé služby, resp. aplikácie, ktoré sa skutočne oplatí nainštalovať. Tento problém je však dočasný, Microsoft sa neustále snaží dotiahnuť vývojárov a zaujímavé produkty na svoju platformu.

Windows Phone 8 je prirodzenou evolúciou zo sedmičky. Systém je rýchlejší, ponúka lepšie možnosti prispôsobenia, nové funkcie a vlastnosti. Microsoft taktiež odstránil hardvérové nedostatky a obmedzenia WP7, vďaka čomu predstavuje Windows Phone 8 tretieho veľkého hráča do boja mobilných operačných systémov.

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá