Image
20.12.2012 0 Comments

Aký bude rok 2013 pre Google?

google_2013.jpg Google už dávno nie je iba internetový vyhľadávač. Spoločnosť má vlastný mobilný operačný systém Android, budúci rok chce na trhu predstaviť revolučné okuliare Google Glass a postupne sa začína presadzovať aj v iných odvetviach. Aký bude podľa odhadov portálu informationweek.com rok 2013 pre Google?

1. Okuliare Google Glass
Google budúci rok poskytne vývojárom prototypy okuliarov Google Glass. Tí z nich budú pravdepodobne nadšení a na sociálnej sieti Google+ sa určite objaví veľa fotografií a videí, čo zariadenie dokáže. Pre bežného používateľa však okuliare Google Glass predstavujú zatiaľ pridrahú hračku. Google tak uvedenie okuliarov pre spotrebiteľov odloží možno až na rok 2014.

2. Tvorba obsahu
Google nedávno otvoril filmové štúdio YouTube Space a cieľom spoločnosti je podporovať tvorbu obsahu. Zároveň sa na trhu objavila aj mobilná hra Ingress. Dá sa očakávať, že Google bude s produkciou obsahu pokračovať aj budúci rok a podľa portálu informationweek.com sa môže spoločnosť stať novým Pixarom.

3. Hlasové technológie

Apple a Google medzi sebou súperia v rôznych odvetviach vrátane hlasového ovládania. Hoci Siri ponúka lepšiu funkcionalitu, hlasové technológie od Googlu dokážu lepšie porozumieť, čo používateľ hovorí. Očakávame, že budúci rok bude Google v tomto smere naďalej dominovať aj vďaka obrovskému množstvu dát získaných používaním funkcie Google Voice Search.

4. Google+ v znamení rastu

Google+ zatiaľ nepredstavuje pre Facebook výraznú konkurenciu, používateľská základňa však stále rastie. Sociálna sieť má momentálne 400 miliónov používateľov, z nich 100 miliónov je aktívnych. Toto číslo by mohlo budúci rok rásť, pretože Google postupne do sociálnej siete integruje aj ďalšie svoje produkty.

5. Android jednotkou
Android má najväčší podiel na trhu s mobilnými operačnými systémami a budúci rok sa v tomto smere nič nezmení. Určitej zmeny by sme sa však mohli dočkať v súvislosti s prístupom vývojárov k operačným systémom - mnohí z nich stále preferujú vývoj aplikácií pre iOS, budúci rok by sa však situácia mohla zmeniť. Očakávame, že sa na trhu objaví viacero exkluzivít pre Android.

6. Prémiové Chromebooky

Chromebook je notebook s operačným systémom Chrome OS. Tento rok sa na trhu objavilo niekoľko modelov, ktoré lákali najmä na nízku cenu. Stratégia bola úspešná a Chromebooky od Samsungu sa vypredali. Je možné, že Google trochu zaexperimentuje a budúci rok okrem lacných modelov ponúkne aj drahšie, prémiové Chromebooky.

7. Vlastné predajne
Google má v niektorých krajinách malé obchody, kde spoločnosť predáva svoje Chromebooky. Keďže počet zariadení Googlu rastie, dá sa očakávať, že spoločnosť si čoskoro otvorí vlastný reťazec obchodov. Nejaké náznaky v tomto smere uvidíme možno už v roku 2013.

8. Google Cloud

Google experimentuje aj s ponúkaním služieb PaaS. Hoci dominanciu Amazonu neohrozí, mohol by v tomto smere v roku 2013 dosiahnuť zaujímavé výsledky.

9. Koho kúpi Google?

Akvizície sú v posledných rokoch pomerne obľúbené, a keby sme mali hádať, koho Google kúpi budúci rok, zaujímavou akvizíciou by mohla byť služba Pinterest - išlo by o vhodné doplnenie ekosystému služieb Googlu.

10. Poskytovateľ internetových služieb
Ako sme spomínali v nedávnom článku o predikciách na rok 2013, Google bude budúci rok poskytovať svoj optický internet aj v ďalších amerických mestách. Je teda iba otázkou času, kedy sa z neho stane klasický ISP.

Zdroj: http://www.informationweek.com/

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá