Image
18.12.2012 0 Comments

Aký bude rok 2013? Predikcie pre sociálne siete, Apple, bezpečnosť a cenzúru internetu

rok2013_1712.jpg Na konci každého roka sa sumarizuje uplynulých 12 mesiacov. Zároveň však prichádzajú nové očakávania a otázka, aký bude nasledujúci rok? Keď sa pozrieme na IT sféru, aký bude (možno) rok 2013?

V znamení sociálnych médií

Budúci rok sa bude opäť odohrávať v znamení sociálnych sietí. Očakávame, že Facebook bude zasa nakupovať - tento rok najväčšia sociálna sieť „pohltila" službu Instagram za miliardu dolárov a budúci rok by mohlo dôjsť k ďalšej akvizícii. Facebook potrebuje posilniť najmä segment mobilných zariadení a prípadná správna akvizícia by mohla tento zámer pomôcť zrealizovať.

Hoci je sociálna sieť Twitter momentálne prakticky bez konkurencie, budúci rok sa objavia nové služby, ktoré jej budú zameraním priamo konkurovať. Spomeňme napr. App.net alebo Branch. Služba Google+ síce priveľký úspech zatiaľ nezaznamenala, Google jej však neustále venuje pozornosť a snaží sa ju prepojiť aj s inými službami a produktmi. Táto sociálna sieť bude teda aj v roku 2013 pohodlne fungovať naďalej.

Sociálne siete však budú predstavovať čoraz užšiu hranicu medzi bežnými používateľmi a novinármi. Používatelia už teraz v reálnom čase informujú o dôležitých informáciách skôr, ako ich stihnú spracovať novinári.

V súvislosti s popularitou mobilných zariadení sa bude opäť spomínať problematika ich zabezpečenia. Hoci už teraz existuje viacero riešení, ktoré dokážu zabezpečiť mobilné operačné systémy, bezpečnosť bude budúci rok ešte dôležitejšia. Používatelia si možno uvedomia, že túto otázku neradno podceňovať, až keď dôjde k väčšiemu úniku osobných dát.

Budúci rok by sme sa mohli dočkať aj Apple televízora. Ten sa spomínal už počas tohto roka a uvedenie na trh koncom roka 2013 (resp. v druhej polovici) je stále aktuálne. Mimochodom, hráči, F2P bude naďalej získavať na popularite a môže značne zmeniť distribúciu a vývoj hier.

Zmení cloud biznis?

Cloudové riešenia sú už dnes populárne a často používané mnohými začínajúcimi a menšími podnikmi. Rok 2013 by však mohol znamenať menšiu revolúciu, očakávame, že cloud sa začne čoraz viac nasadzovať aj v prípade veľkých korporácií. V tejto súvislosti spomeňme ešte boom veľkého objemu dát. Tzv. Big Data budú jeden z hlavných trendov, do ktorého budú spoločnosti investovať. V tejto súvislosti sa pravdepodobne objaví aj množstvo nových startupov, ktoré sa budú tejto problematike venovať, a spolu s tým vzrastie aj počet akvizícií týchto firiem.

V súvislosti s novými startupmi sa dá očakávať, že kapitalisti budú v roku 2013 radšej investovať do nových firiem než do Facebooku a podobných spoločností. Čo sa biznisu týka, bude zaujímavé sledovať, či sa podarí Applu presadiť aj v podnikovej sfére.

Ostane internet bez cenzúry?

Zaujímavé bude sledovať rok 2013 aj z pohľadu prípadnej cenzúry internetu. Aktuálny rok bol pomerne plodný na rôzne kauzy - spomeňme napr. SOPA, PIPA alebo ACTA. Dá sa očakávať, že budúci rok bude trend pokusov o cenzurovanie internetu pokračovať. Otázkou ostáva, či štruktúra internetu ostane nezmenená (pozri nedávnu žiadosť telekomunikačných operátorov). V tejto súvislosti bude takisto zaujímavé sledovať ďalšie kroky Googlu - spoločnosť tento rok spustila testovaciu prevádzku internetu v Kansas City a svoje služby rozšíri do konca roka 2013 aj v ďalších amerických mestách. Stane sa z Googlu nový poskytovateľ internetových služieb?

Zdroj: readwrite.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá