Image
18.12.2012 0 Comments

Aký bude rok 2013? Predikcie pre sociálne siete, Apple, bezpečnosť a cenzúru internetu

rok2013_1712.jpg Na konci každého roka sa sumarizuje uplynulých 12 mesiacov. Zároveň však prichádzajú nové očakávania a otázka, aký bude nasledujúci rok? Keď sa pozrieme na IT sféru, aký bude (možno) rok 2013?

V znamení sociálnych médií

Budúci rok sa bude opäť odohrávať v znamení sociálnych sietí. Očakávame, že Facebook bude zasa nakupovať - tento rok najväčšia sociálna sieť „pohltila" službu Instagram za miliardu dolárov a budúci rok by mohlo dôjsť k ďalšej akvizícii. Facebook potrebuje posilniť najmä segment mobilných zariadení a prípadná správna akvizícia by mohla tento zámer pomôcť zrealizovať.

Hoci je sociálna sieť Twitter momentálne prakticky bez konkurencie, budúci rok sa objavia nové služby, ktoré jej budú zameraním priamo konkurovať. Spomeňme napr. App.net alebo Branch. Služba Google+ síce priveľký úspech zatiaľ nezaznamenala, Google jej však neustále venuje pozornosť a snaží sa ju prepojiť aj s inými službami a produktmi. Táto sociálna sieť bude teda aj v roku 2013 pohodlne fungovať naďalej.

Sociálne siete však budú predstavovať čoraz užšiu hranicu medzi bežnými používateľmi a novinármi. Používatelia už teraz v reálnom čase informujú o dôležitých informáciách skôr, ako ich stihnú spracovať novinári.

V súvislosti s popularitou mobilných zariadení sa bude opäť spomínať problematika ich zabezpečenia. Hoci už teraz existuje viacero riešení, ktoré dokážu zabezpečiť mobilné operačné systémy, bezpečnosť bude budúci rok ešte dôležitejšia. Používatelia si možno uvedomia, že túto otázku neradno podceňovať, až keď dôjde k väčšiemu úniku osobných dát.

Budúci rok by sme sa mohli dočkať aj Apple televízora. Ten sa spomínal už počas tohto roka a uvedenie na trh koncom roka 2013 (resp. v druhej polovici) je stále aktuálne. Mimochodom, hráči, F2P bude naďalej získavať na popularite a môže značne zmeniť distribúciu a vývoj hier.

Zmení cloud biznis?

Cloudové riešenia sú už dnes populárne a často používané mnohými začínajúcimi a menšími podnikmi. Rok 2013 by však mohol znamenať menšiu revolúciu, očakávame, že cloud sa začne čoraz viac nasadzovať aj v prípade veľkých korporácií. V tejto súvislosti spomeňme ešte boom veľkého objemu dát. Tzv. Big Data budú jeden z hlavných trendov, do ktorého budú spoločnosti investovať. V tejto súvislosti sa pravdepodobne objaví aj množstvo nových startupov, ktoré sa budú tejto problematike venovať, a spolu s tým vzrastie aj počet akvizícií týchto firiem.

V súvislosti s novými startupmi sa dá očakávať, že kapitalisti budú v roku 2013 radšej investovať do nových firiem než do Facebooku a podobných spoločností. Čo sa biznisu týka, bude zaujímavé sledovať, či sa podarí Applu presadiť aj v podnikovej sfére.

Ostane internet bez cenzúry?

Zaujímavé bude sledovať rok 2013 aj z pohľadu prípadnej cenzúry internetu. Aktuálny rok bol pomerne plodný na rôzne kauzy - spomeňme napr. SOPA, PIPA alebo ACTA. Dá sa očakávať, že budúci rok bude trend pokusov o cenzurovanie internetu pokračovať. Otázkou ostáva, či štruktúra internetu ostane nezmenená (pozri nedávnu žiadosť telekomunikačných operátorov). V tejto súvislosti bude takisto zaujímavé sledovať ďalšie kroky Googlu - spoločnosť tento rok spustila testovaciu prevádzku internetu v Kansas City a svoje služby rozšíri do konca roka 2013 aj v ďalších amerických mestách. Stane sa z Googlu nový poskytovateľ internetových služieb?

Zdroj: readwrite.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá